Archeologinių vietovių saugojimas: pasitaikantys pažeidimai ir prevencijos galimybės
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos atkreipia visuomenės dėmesį į saugomų teritorijų pažeidimus. Kasdien gaunami pranešimai apie galimus žemės naudojimo pažeidimus valstybinėje žemėje, o dalis šių pažeidimų užfiksuojama kultūros paveldo ir kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos teritorijose, kurių priežiūrą vykdo Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos .
Bendradarbiavimas siekiant apsaugoti paveldą
Statybos inspekcija bendradarbiauja su Departamentu ne tik nustatydama pažeidėjus, bet ir vykdydama prevencines veiklas, siekiant sumažinti pažeidimų skaičių. 2024 m. VTPSI atliko 1771 patikrinimą, iš kurių 119 buvo atlikta Kultūros paveldo objektų apsaugos teritorijose. Dažniausiai nustatyti pažeidimai yra susiję su Piliakalnių ar jų prieigų žalojimu.
„Piliakalniai yra vieni iš reikšmingiausių archeologinių objektų Lietuvoje. Jų saugojimas yra ne tik teisinė, bet ir moralinė visuomenės atsakomybė“, – teigia Valstybinės teritorijų ir statybos inspekcijos žemės naudojimo valstybinės priežiūros direktorė Jurgita Špūraitė.
Dažniausi pažeidimai ir poveikis kultūros paveldui
Patikrinimai rodo, kad dažniausi pažeidimai saugomose teritorijose yra susiję su žemės ūkio veikla – dirbama žemė, kurioje dažnai būna pasėtos žemės ūkio kultūros. Tokia veikla pažeidžia kultūros paveldo objektų vertingąsias savybes, tokias kaip kultūrinis sluoksnis ar reljefas.
Teisės aktai aiškiai numato draudimus archeologinėse vietose: šiose teritorijose draudžiama dirbti žemę, statyti statinius, tiesti kelius, sodinti mišką, naudoti mechaninius variklius ar vykdyti kitą veiklą, kuri gali pažeisti archeologinės vietos vertybes.
Kaip apsisaugoti nuo pažeidimų?
Inspekcija ragina gyventojus patikrinti naudojamos žemės sklypų ribas ir įsivertinti, ar jie nepatenka į Kultūros paveldo apsaugos ar kitas saugomas teritorijas. Tai lengvai galima padaryti naudojantis Geoportal.lt programėle. Programėlė, kurią galima atsisiųsti ir įdiegti savo mobiliajame įrenginyje, leidžia tiksliai nustatyti sklypo ribas ir sužinoti, ar žemė yra saugomoje teritorijoje.
Daugiau informacijos apie Geoportal.lt
Mobiliajame įrenginyje atsisiuntę ir įdiegę programėlę, naudotojai gali:
- Įjungti vietos nustatymo funkciją;
- pasirinkti Kultūros vertybių registro ir Nekilnojamojo turto kadastro žemėlapius;
- nustatyti buvimo vietą ir palyginti su faktinėmis žemės sklypų ribomis bei paveldo apsaugos teritorijomis.
Šis įrankis yra nemokamas ir administruojamas VŠĮ Statybų sektoriaus vystymo agentūros, tad jį naudoti gali visi Lietuvos gyventojai.
Raginimas visuomenei
Statybos inspekcija kviečia visuomenę atsakingai žvelgti į archeologinių ir kitų saugomų teritorijų apsaugą. Bendradarbiavimas ir atsakingas požiūris padės išsaugoti vertingus kultūros paveldo objektus ateities kartoms.
Daugiau informacijos apie atliktus patikrinimus ir konkrečius pažeidimus rasite čia: https://arcg.is/0GyaG80
Atnaujinimo data: 2025-01-03
Taip pat skaitykite:
Tvarių sprendimų gidas: jau penktasis „Statykime kartu!“ leidinys
VTPSI atsinaujina: ženklas, kuriantis ryšį ir pasitikėjimą
Statybos inspektoriai patikrinimuose naudos vaizdo kameras: daugiau skaidrumo ir saugumo
Vilniuje, mėginant originaliu būdu apeiti įstatymus, įrengta nelegali automobilių stovėjimo aikštelė
Privalomųjų nurodymų nevykdymas gali sukelti teisinių ir finansinių rūpesčių