2024-01-23

Už gyvenamojo namo savavališkus rekonstravimo darbus statytojai gali tekti sumokėti keturženklę baudą

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), reaguodama į gautą skundą, kad Šiaulių mieste galimai neteisėtai vykdomi statybos darbai, atliko patikrinimą ir nustatė pažeidimų, už kuriuos statytojai gali tekti sumokėti baudą nuo 1 200 Eur iki 2 300 Eur.

Statybos inspekcijos pareigūnai, nuvykę skunde nurodytu adresu, nustatė, kad  statytoja nuo 2023 m. pavasario ūkio būdu vykdo neypatingosios kategorijos gyvenamojo namo rekonstravimo darbus – statybos darbais pakeisti pastato išorės matmenys. Remiantis Statybos įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 2 punktu ir 24 straipsnio 3 dalimi, neypatingosios kategorijos gyvenamųjų namų rekonstravimo darbams privaloma turėti ne tik statybą leidžiantį dokumentą (SLD), bet ir parengtą, nustatyta tvarka patvirtintą statinio projektą.

Kadangi statytoja patikrinimo metu minėtų privalomų dokumentų neturėjo, Statybos inspekcijos pareigūnai konstatavo, kad statybos darbai buvo atlikti savavališkai. Vadovaujantis teisės aktais, neturint privalomo SLD statyba yra draudžiama.

Statytojai surašyti savavališkos statybos aktas ir privalomieji nurodymai nevykdyti jokių statybos darbų, duodant terminą pašalinti savavališkos statybos padarinius, t. y. iki nurodytos datos išardyti savavališkai perstatytas gyvenamojo namo laikančiąsias konstrukcijas, dėl kurių pasikeitė gyvenamojo namo išorės matmenys.

Už padarytus pažeidimus statytojai gresia administracinė atsakomybė. Vadovaujantis ANK 352 straipsnio 5 dalies nuostatomis, neypatingojo statinio savavališkas rekonstravimas užtraukia baudą  nuo 1 200 Eur iki 2 300 Eur.