KLAUSIMAS

   Garažų paskirties pastate yra įsteigta bendraturčių bendrija. Planuojama atlikti garažo rekonstrukciją, pastatyti papildomą aukštą ir jame įrengti patalpas, kurias nuosavybės teise įgytų naujas bendraturtis (patalpų statytojas).

   Remiantis Statybos įstatymo 23 straipsnio 8 dalies 5 punktu leidimui rekonstruoti statinį gauti turi būti gautas bendraturčių sutikimas. LR Civilinio kodekso 4.85 str. 1 d. teigia, kad „sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo, taip pat dėl naujų bendrojo naudojimo objektų sukūrimo ir disponavimo jais klausimų, priimami butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma.“

   Vertinant aukščiau išdėstytas LR įstatymų nuostatas, ar teisinga manyti, kad siekiant gauti naujų patalpų (ant esamo pastato perdangos) statybos leidžiantį dokumentą reikia gauti patalpų bendraturčių sutikimą paprastos daugumos principu, t. y. pritarimą turėtų suteikti mažiausiai 50 procentų plius vienas balsas visų pastato bendraturčių.

ATSAKYMAS (2016-09-27, Nr. (9.12)-2D-13712)

 Informuojame, kad  paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

   Statybos įstatymo 23 straipsnio 8 dalies 5 punkte numatyta, kad, norint gauti statybos leidimą statinio rekonstravimui, statybą leidžiantį dokumentą išduodančiai institucijai privaloma pateikti rekonstruojamo statinio bendraturčių sutikimus.

   Civilinio kodekso 4.85 straipsnio 1 dalis numato, kad sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo, taip pat dėl naujų bendrojo naudojimo objektų sukūrimo ir disponavimo jais klausimų, priimami butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma, jeigu įstatymuose nenustatyta kitaip.

   Inspekcijos nuomone, šis Civilinio kodekso straipsnis taikomas daugiabučiams gyvenamiesiems namams, kuriuose gali būti suformuotos ir kitos paskirties patalpos.

   Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo 12 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad sprendimai dėl daugiabučio namo (daugiabučių namų) ar kitos paskirties pastato (pastatų), kuriame (kuriuose) yra įsteigta bendrija, butų ir kitų patalpų (pastatų) savininkų bendrų interesų tenkinimo (karšto vandens tiekėjo, šilumos paskirstymo metodo, pastato (pastatų) šildymo būdo, atsiskaitymo tvarkos pasirinkimo, tiekimo vartojimo ribos nustatymo, patalpų (pastatų) savininkų sutarčių su paslaugų teikėjais sudarymo ar nutraukimo ir pan.), taip pat dėl priemonių, nesusijusių su pastato (pastatų) naudojimo ir priežiūros privalomųjų reikalavimų įgyvendinimu, dėl pastato (pastatų) atnaujinimo, lėšų šiam tikslui kaupimo ar skolinimosi ir kredito sutarčių sąlygų priimami visų to daugiabučio namo (daugiabučių namų) ar kitos paskirties pastato (pastatų), kuriame (kuriuose) yra įsteigta bendrija, savininkų balsų dauguma, nepažeidžiant teisingumo, protingumo ir sąžiningumo reikalavimų. Šiuo atveju visų butų ir kitų patalpų (pastatų) savininkų susirinkimo šaukimui ir sprendimų priėmimui mutatis mutandis taikomos šio įstatymo 11 straipsnio nuostatos.

   Atsižvelgiant į pirmiau išdėstytą ir į Statybos įstatymo 23 straipsnio 8 dalies 5 punktą, manome, kad garažų paskirties statinio rekonstravimo atveju turi būti pateikti visų statinio bendraturčių sutikimai.

   Dėl Civilinio kodekso 4.85 straipsnio 1 dalies taikymo išaiškinimo siūlome kreiptis į Teisingumo ministeriją.

   Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23