Taikos sutarčių sudarymas
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (VTPSI), siekdama operatyviai ir efektyviai spręsti savo kompetencijos teisinius ginčus, tiek pradėjus bylą teisme, tiek jos nepradėjus, t. y. siekiant išvengti teisinio ginčo, sudaro teisės aktų reikalavimus atitinkančias taikos sutartis.
Taikos sutarčių sudarymą reglamentuoja:
- Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas (CK)
- Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksas (CPK)
- Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymas (ABTĮ)
- Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo, statybos ir žemės naudojimo valstybinės priežiūros įstatymas
- Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. rugsėjo 29 d. nutarimas Nr. 1054 „Dėl valstybės ir Vyriausybės atstovo teismuose nustatymo“
- Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014-06-04 nutarimu Nr. 497 patvirtintos Atstovavimo valstybei ir Vyriausybei teismuose taisyklės
- Prisijungimo sąlygų, specialiųjų reikalavimų ir statybą leidžiančių dokumentų teisėtumo tikrinimo tvarkos aprašas, patvirtintas VTPSI viršininko 2023 m. balandžio 11 d. įsakymu Nr. 1V-40
- Statybos užbaigimo aktų, deklaracijų apie statybos užbaigimą ir pažymų apie statinio statybą be nukrypimų nuo esminių statinio projekto sprendinių tikrinimo tvarkos aprašas, patvirtintas VTPSI viršininko 2023 m. balandžio 28 d. įsakymu Nr. 1V-53
- VTPSI viršininko darbo reglamentas ir kiti teisės aktai.
Ką svarbu žinoti sudarant taikos sutartį:
- Taikos sutartimi šalys tarpusavio nuolaidomis išsprendžia kilusį teisminį ginčą, užkerta kelią kilti teisminiam ginčui ateityje, išsprendžia teismo sprendimo įvykdymo klausimą arba kitus ginčytinus klausimus.
- Taikos sutartis yra šalių teisė, bet ne pareiga, todėl ji gali būti sudaryta tik esant suderintai visų šalių valiai. Taikos sutartis gali būti ne tik dvišalė, bet ir daugiašalė.
- Taikos sutarties sudarymo galimybė kiekvienu atveju vertinama atsižvelgiant į faktines aplinkybes, galiojančius teisės aktus, teismų praktiką, bylos etapą, jos tolimesnė eigą ir pan.
- Taikos sutartis turi būti rašytinė.
- Taikos sutartis dėl asmenų teisinio statuso ar veiksnumo, dėl klausimų, kuriuos reglamentuoja imperatyvios teisės normos, taip pat dėl klausimų, susijusių su viešąja tvarka, negalioja.
- Teismo patvirtinta taikos sutartis jos šalims turi galutinio teismo sprendimo (res judicata) galią. Teismo patvirtinta sutartis yra priverstinai vykdytinas dokumentas.
- Taikos sutartyje nurodomos jos sudarymo teisinės ir faktinės priežastys (sutarties preambulė), taip pat šalių teisės, pareigos, konkretūs įsipareigojimai ir jų nevykdymo pasekmės, kurie nepažeidžia teisės aktų, valstybės (Vyriausybės), viešojo intereso, VTPSI teisių ir teisėtų interesų.
- Sutarties tekstas turi būti aiškus, nekelti dviprasmybių, sutartyje neturi būti sąlyginių nuostatų.
- Taikos sutartyje nustatoma bylinėjimosi išlaidų, žalos padengimo tvarka.
- Visos VTPSI sudaromos taikos sutartys teikiamos tvirtinti teismui. Taikos sutartyje turi būti nurodyta nuo kada ji įsigalioja (paprastai, nuo teismo sprendimo, kuriuo patvirtinama taikos sutartis, įsigaliojimo).
- Taikos sutartyje nurodoma, kad šalims žinomos jos sudarymo pasekmės.
- Taikos sutarties sudarymo galimybė svarstoma nepradėjus teisminių bylų, kai VTPSI yra konstatavusi statybą leidžiančio dokumento ar statybos užbaigimo dokumento neteisėtumą ir apie tai informavusi pažeidimus padariusius asmenis.
- Taip pat svarstoma galimybė sudaryti taikos sutartis administracinėse, civilinėse bylose, kuriose VTPSI yra ieškovė, pareiškėja arba atsakovė, vykdymo procese.
Kada taikos sutartis negali būti sudaryta?
- VTPSI nesudaro taikos sutarčių, kai jos prieštarauja galiojantiems teisės aktams, teismų praktikai, valstybės (Vyriausybės), viešajam interesams, VTPSI teisėms, teisėtiems interesams, kai taikos sutartis gali sukelti didesnę žalą nei naudą.
Kaip priimami sprendimai dėl taikos sutarčių sudarymo?
Priimant sprendimą dėl taikos sutarties sudarymo galimybių ir jos teksto redagavimo pagal kompetenciją dalyvauja ir šį sprendimą derina VTPSI teisininkai, valstybinės priežiūros ar kitų padalinių, su kurių veikla susijusi taikos sutartis, darbuotojai ir vadovai, viršininko pavaduotojai, VTPSI viršininkas, taigi užtikrintas išsamus situacijos įvertinimas.
Galutinį sprendimą dėl taikos sutarties sudarymo, kai byla susijusi su teritorijų planavimo, statybos, žemės naudojimo valstybinės priežiūros sritimi, priima VTPSI viršininko pavaduotojas, kuruojantis atitinkamą veiklos sritį, o jei šias pareigas einančio asmens nėra – atitinkamo valstybinės priežiūros departamento direktorius.
VTPSI viršininkas priima sprendimus dėl taikos sutarčių, kai bylos dalykas susijęs su žalos atlyginimu ar kitais finansiniais klausimais (išskyrus bylinėjimosi išlaidas); kai jis pats nusprendžia pasirašyti šiuos dokumentus; kai kitiems Inspekcijos darbuotojams nepavesta spręsti dėl atskirų taikos sutarčių pasirašymo.
Kaip galite kreiptis dėl taikos sutarties sudarymo?
Jei siekiate sudaryti taikos sutartį dar neprasidėjus teisminiam ginčui, pasiūlymus dėl taikos sutarties sudarymo, taikos sutarties projektą ir kitą aktualią informaciją pateikite VTPSI el. paštu [email protected] arba pateikite, atsiųskite VTPSI aptarnavimo padaliniams (https://vtpsi.lrv.lt/lt/paslaugos/asmenu-aptarnavimas-1/).
Jei siekiate sudaryti taikos sutartį teisminėje arba vykdomojoje byloje, jos sudarymo procesus reguliuoja CPK, ABTĮ. Atitinkamai sutartis gali būti sudaryta arba mediacijos procese, arba bet kurioje proceso stadijoje. Tokiu atveju tikslingiausia kontaktuoti su byloje atstovaujančiu VTPSI darbuotoju, kuris Jums paaiškins taikos sutarčių sudarymo tvarką VTPSI. Pasiūlymus dėl taikos sutarties sudarymo, taikos sutarties projektą ir kitą aktualią informaciją pateikite VTPSI el. paštu [email protected] arba pateikite, atsiųskite VTPSI aptarnavimo padaliniams (https://vtpsi.lrv.lt/lt/paslaugos/asmenu-aptarnavimas-1/).
Patogiausia redaguoti pateiktus elektroninius taikos sutarčių projektus, todėl, esant galimybei, prašome teikti projektus šia tvarka.