Namo apšiltinimas (2015-08-25)
KLAUSIMAS
Noriu daryti namo apšiltinimą (renovaciją), ar tokiam darbui reikia gauti leidimą iš statybos inspekcijos ir ar reikalingas projektas?
Namas yra medinis. Ta namo dalis, kurią noriu renovuoti yra privati. Ar reikėtų kitų, tame name gyvenančių kaimynų sutikimo dėl to, kad jie sutinka, kad aš darysiu savo dalies renovaciją?
Ar tokiam darbui reikalingas savivaldybės mero potvarkis (leidimas)?
ATSAKYMAS (2015-08-25, (8.4)-2D-12599)
Atsakydami į Jūsų paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Statybos techninio reglamento STR 1.01.08:2002 „Statinio statybos rūšys“, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. gruodžio 5 d. įsakymu Nr. 622, 12.8 punkte nurodyta, kad statinio paprastojo remonto tikslas – atnaujinti esamą statinį, jo nerekonstruojant ir kapitališkai neremontuojant. Į šią statybos rūšį patenka visi statybos darbai, nenurodyti VI ir VII skyriuose, tarp jų ir pastatų ar jų dalių apšiltinimas.
Statybos techninio reglamento STR 1.07.01:2010 „Statybą leidžiantys dokumentai“, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. rugsėjo 27 d. įsakymu Nr. D1-826, 6 priedo 5 punkte nurodyta, kad rašytinis pritarimas paprastojo remonto aprašui privalomas:
1. atliekant kultūros paveldo statinio paprastąjį remontą, kai keičiama statinio išvaizda, išskyrus atvejus, kai būtina skubiai sutvarkyti stichinės nelaimės sukeltus padarinius;
2. atliekant daugiabučio namo ar visuomeninės paskirties pastato, išskyrus I grupės nesudėtingo pastato, paprastąjį remontą mieste, konservacinio prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje, kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje, – kai keičiama pastato išvaizda, išskyrus atvejus, kai būtina skubiai atlikti statybos darbus, reikalingus avarijos grėsmei, jos ar stichinės nelaimės padariniams pašalinti;
3. įrengiant, pertvarkant, išmontuojant bendrąją pastato dujų inžinerinę sistemą, įrengiant, pertvarkant, išmontuojant pastato (išskyrus vienbutį gyvenamąjį namą ir pagalbinio ūkio paskirties statinį) šildymo ir elektros bendrąsias inžinerines sistemas;
4. atliekant paprastąjį remontą valstybei svarbaus kultūrinio objekto statinio, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais Nr. 940 , Nr. 1212 ir Nr. 690.
Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – Kodeksas) 4.82 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad butų ir kitų patalpų savininkams bendrosios dalinės nuosavybės teise priklauso namo bendro naudojimo patalpos, pagrindinės namo konstrukcijos, bendrojo naudojimo mechaninė, elektros, sanitarinė–techninė ir kitokia įranga.
Kodekso 4.85 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo, taip pat dėl naujų bendrojo naudojimo objektų sukūrimo ir disponavimo jais klausimų, priimami butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma, jeigu įstatymuose nenustatyta kitaip.
Atsižvelgdami į paklausime pateiktą informaciją ir pirmiau nurodytų teisės aktų nuostatas manome, kad tuo atveju, kai tenkinamos STR 1.07.01:2010 „Statybą leidžiantys dokumentai“ 6 priedo 5 punkto nuostatos – reikalingas rašytinis pritarimas paprastojo remonto aprašui iš savivaldybės, kai nuostatos netenkinamos rašytinio pritarimo – nereikia. Kadangi namo išorinės sienos priskiriamos prie pagrindinių namo konstrukcijų, todėl norint apšiltinti jas reikės gauti daugumos gyventojų sutikimus.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23