Ar reikalingas bendraturčio sutikimas perrašyti SLD jo vardu? (2016-08-02)
KLAUSIMAS
Ar reikia gauti atskirą kito bendraturčio sutikimą dėl leidimo perrašymo jo vardu?
ATSAKYMAS (2016-08-02, Nr. (9.12)- 11027)
Atsakydami į 2016 m. liepos 25 d. pateiktą el. paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Statybos įstatymo 3 straipsnio 2 dalyje numatyta, kokius požymius turi atitikti subjektas, norintis įgyvendinti statytojo teisę. Žemės sklypo paveldėtojos, kurios paveldėjo žemės sklypą, kuriame buvo gautas statybą leidžiantis dokumentas, yra žemės sklypo bendrasavininkės (teismo nutartimi nustatyta žemės sklypo naudojimosi tvarka). Statybos techninio reglamento STR 1.07.01:2010 „Statybą leidžiantys dokumentai“ (toliau – reglamentas) X skyriuje numatytas statybą leidžiančių dokumentų išdavimas supaprastinta tvarka. Reglamento 38.2 punkte nustatyta, kad statybą leidžiantį dokumentą išduodančio subjekto įgaliotas pareigūnas gavęs prašymą, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo įregistravimo dienos patikrina, ar asmuo, kurio vardu pateiktas prašymas, atitinka statytojui Statybos įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje ir 2 dalies 1 ir 3 punktuose keliamus reikalavimus (išskyrus Reglamento 7 priede nurodytas išimtis). Reglamento 33.1 punkte numatyta, kad rašytiniai žemės sklypo ar gretimų žemės sklypų savininkų ar valdytojų sutikimai privalomi, kai žemės sklypas nuosavybės teise priklauso dviem (keliems) bendraturčiams.
Atsižvelgiant į pirmiau išdėstytą, manome, kad, statybą leidžiantį dokumentą išduodančio subjekto įgaliotas pareigūnas, gavęs prašymą išduoti statybą leidžiantį dokumentą supaprastinta tvarka, privalo patikrinti, ar asmuo, pateikęs prašymą, gali be apribojimų (pvz., įvertinti, ar yra žemės sklypo bendraturčių) tinkamai įgyvendinti statytojo teisę. Vertinant pirmiau minėtų teisės aktų nuostatas, šioje situacijoje subjektas su prašymu išduoti statybą leidžiantį dokumentą supaprastinta tvarka turi pateikti žemės sklypo bendraturčio sutikimą arba žemės sklypo bendraturčių sudarytą jungtinės veiklos sutartį, kurioje būtų nustatyti tarpusavio teisiniai santykiai, įgyvendinant statytojo teisę (kas iš bendraturčių bus statytoju, kaip įregistruos nuosavybės teisę ir pan.).
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23