KLAUSIMAS

   Žemės sklype, kurio pagrindinę naudojimo paskirtis – kita, naudojimo būdas – vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijos, planuojame statyti vieno aukšto gyvenamąjį namą, kurio plotas būtų iki 80 kv. m, o aukštis – mažesnis kaip 8,5 m (II grupės nesudėtingas statinys). Nuo statinio iki sklypo ribos būtų išlaikomas ne mažesnis kaip 3 m atstumas. Planuojamas prisijungimas prie AB „Energijos skirstymo operatorius“ elektros tinklų, vietinis gręžinys arba šulinys ir nuotekų valymo įrenginiai su nuotekų išleidimų į šalia esantį upelį.

   Prašome paaiškinti:

1. Ar tokiam statiniui statyti reikalingas atestuotų projektuotojų parengtas ir su atsakingomis institucijomis suderintas gyvenamojo namo projektas? Ar statyboms, kurias planuojama vykdyti patys ūkio būdu, užtenka pačių parengto namo plano?

2. Jeigu projektas ir statybą leidžiantys dokumentai yra neprivalomi, tai koks yra tokio gyvenamojo namo įregistravimo procesas pabaigus statybą? Kokius dokumentus reikia turėti registravimo metu?

3. Jeigu minėtas gyvenamas namas būtų statomas be statybą leidžiančių dokumentų, ar galėsime įsirengti elektros, vandentiekio (vietinis gręžinys arba šulinys) ir nuotekų (nuotekų valymo įrenginiai su nuotekų išleidimu į šalia esantį upelį) tinklų komunikacijas?

4. Ką reiktų atsakyti statybų inspektoriams, jei sulauktume jų vizito statybų metu? Kaip neturint parengto projekto ir statybą leidžiančio dokumento (jeigu jie neprivalomi) reikėtų įrodyti, kad statau namą iki 80 kv. m (II grupės nesudėtingą statinį)?

ATSAKYMAS (2016-08-22, Nr. (9.12)-2D-11954)

   Atsakydami į Jūsų paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

  1. Statybos techninio reglamento STR 1.01.07:2010 „Nesudėtingi statiniai“, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. rugsėjo 27 d. įsakymu Nr. D1-812, 13 punkte nustatyta, kad nesudėtingų statinių projektavimui, statybai, statinio projekto vykdymo priežiūrai turi teisę vadovauti, fizinis asmuo, baigęs aukštojo ar specialiojo vidurinio mokslo studijas ir įgijęs architektūros, geologijos ir minerologijos mokslų studijų krypčių, technologijos mokslų studijų srities ar šioms kryptims ir sričiai prilyginamą išsilavinimą. Šio išsilavinimo nereikia kai supaprastintas statinio projektas rengiamas pasinaudojant kito tokio statinio (kai išlaikomi statinio matmenys ir statybos produktai) supaprastinto projekto sprendiniais; tokiu atveju valstybės tarnautojams pateikiamas ir statinio supaprastintas projektas, kurio sprendiniais pasinaudota.

   Statybos techninio reglamento STR 1.07.01:2010 „Statybą leidžiantys dokumentai“, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. rugsėjo 27 d. įsakymu Nr. D1-826, 6 priedo 2.2 punkte nurodyta, kad savivaldybės administracijos rašytinis pritarimas supaprastintam statybos projektui privalomas statant II grupės nesudėtingą statinį – mieste, konservacinio prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje, kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje. Šio priedo 10 punkte pažymėta, kad jei šiame priede nurodytas statybą leidžiantis dokumentas nėra privalomas, atitinkamas statinio projektas rengiamas statytojo pageidavimu. 

Atsižvelgiant į pirmiau išdėstytą, manome, kad jeigu Jūsų žemės sklypas nepatenka į pirmiau išdėstytas teritorijas, tai statybą leidžiantis dokumentas yra neprivalomas, o atitinkamas projektas rengiamas statytojo pageidavimu.

  1. Lietuvos Respublikos statybos įstatymo (toliau – Statybos įstatymas) 24 straipsnio 4 dalyje nustatyta, kad nesudėtingų statinių statyba (naujo statinio statyba, statinio rekonstravimas, statinio kapitalinis remontas, statinio paprastasis remontas), nekeičiant statinio kategorijos, užbaigiama statytojui ar jo teises ir pareigas perėmusiam asmeniui surašant deklaraciją apie statybos užbaigimą.

Deklaracijos apie statybos užbaigimą formą galite rasti Inspekcijos interneto svetainėje adresu www.vtpsi.lt → „Paslaugos“ →“Administracinės paslaugos“ → „Prašymai ir jų formos“ → „3. Deklaracija apie statybos užbaigimą / paskirties keitimą“.

Informuojame, kad deklaracija apie statybos užbaigimą ir statinio kadastro duomenų byla yra pagrindas įregistruoti statinį Nekilnojamojo turto registre.

  1. Statybos įstatymo 20 straipsnio 5 dalyje pažymėta, kad statytojas (užsakovas) turi teisę pasirinkti, ar jis naudosis komunaliniais inžineriniais tinklais, ar ties vietinius, jeigu pasirinkti galima pagal teritorijų planavimo dokumentus arba jeigu teritorijų planavimo dokumentų sprendiniai, kuriuose numatomas komunalinių tinklų tiesimas, dar nėra įgyvendinti.

Atkreipiame dėmesį, kad norėdami prisijungti prie kitiems savininkams priklausančių inžinerinių tinklų (pvz.: elektros inžinerinių tinklų) turite kreiptis į jų savininkus dėl prisijungimo sąlygų išdavimo. Dėl galimybės nuotekas leisti į upelį turėtumėte pasikonsultuoti su Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentu.

  1. Teisės aktai nereglamentuoja, kokie dokumentai turėtų būti pateikiami tokiu atveju. Jeigu nebuvo rengtas atitinkamas projektas, statinio planas ar kt., statytojas savo žodžiu, patvirtina, kad stato nesudėtingą statinį.

Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti traktuojama kaip Inspekcijos sprendimas konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23