KLAUSIMAS

     Prie individualaus gyvenamojo namo (toliau – GN) yra 48 m² priestatas – garažas su terasa ant stogo. Per visą terasos perimetrą yra 1 m aukščio skardinis aptvaras tarp mūro stulpelių. Siekiant apsaugoti garažo patalpas nuo drėgmės skverbimosi, norima uždengti terasą lengva konstrukcija su skardos danga, o šonus įstiklinti. Jokio sandarinimo ir apšiltinimo neplanuojama. Darbai bus vykdyti ūkio būdu.

     Ar GN priestatui (garažui su terasa) taikytinos statybos techninio reglamento STR 1.01.07:2010 „Nesudėtingi statiniai“ nuostatos? Koks projektas ir statybą leidžiantis dokumentas reikalingi, norint atlikti minėtus statybos darbus?

ATSAKYMAS (2014-04-24, Nr.(8.4)-2D-6474)

     Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) atsako į Jūsų pranešimą „Dėl negalimumo pasinaudoti „Nesudėtingų statinių“ (STR 1.01.07:2010) statybos reglamento teikiamomis lengvatomis“ (toliau – Pranešimas).

     Inspekcijos specialistai, išnagrinėję Pranešimą, prie jo pridėtas dokumentų kopijas ir Nekilnojamojo turto registro centrinio duomenų banko išrašo duomenis, nustatė, kad:

1. Vieno buto pastatas – gyvenamasis namas (345 kv. m bendrojo ploto) priskirtinas neypatingų statinių kategorijai.

2. Garažas yra pastato – gyvenamojo namo dalis, o ne atskiras nesudėtingas statinys.

3. Planuojami statybos darbai, įrengiant terasos stogą, laikytini ne naujo nesudėtingo statinio statyba, o neypatingo statinio (pastato – gyvenamojo namo) rekonstravimu.

     Pagal Statybos įstatymo 2 straipsnyje pateiktas sąvokas, naujo statinio statyba – tai statybos rūšis, kurios tikslas – statinių neužimtame žemės paviršiaus plote pastatyti statinį, atstatyti visiškai sugriuvusį, sunaikintą, nugriautą statinį o statinio rekonstravimas – tai statybos rūšis, kurios tikslas – perstatyti statinį (pakeisti statinio laikančiąsias konstrukcijas, pakeičiant statinio išorės matmenis – ilgį, plotį, aukštį ir pan.).

     Statybos techninio reglamento STR 1.01.08:2002 „Statinio statybos rūšys“ 9 punkte nurodyta, kad statinio rekonstravimo tikslas – perstatyti esamo statinio laikančiąsias konstrukcijas ir tuo pakeičiant (padidinant, sumažinant) bet kuriuos statinio išorės matmenis – ilgį, plotį, aukštį, skersmenį ir pan. Vienas iš atvejų, kai laikoma, kad laikančiosios konstrukcijos perstatomos, – kai įrengiamos naujos laikančiosios konstrukcijos.

     Pranešime nurodytu atveju ant namo terasos įrengiamos naujos stogą laikančios konstrukcijos ir pakeičiami pastato išorės matmenys terasos zonoje. Statybos techninio reglamento STR 1.01.07:2010 „Nesudėtingi statiniai“ nuostatos šiuo atveju netaikytinos.

     Vadovaujantis Statybos įstatymo 23 straipsnio 1 dalimi,  statybą leidžiantis dokumentas neypatingo statinio rekonstravimo atveju yra leidimas rekonstruoti statinį, o ne rašytinis pritarimas statinio projektui.

     Norint gauti leidimą rekonstruoti statinį, būtina kartu su prašymu ir Statybos įstatymo 23 straipsnio 8 dalyje nurodytais kitais dokumentais savivaldybės administracijai pateikti statybos techninio reglamento STR 1.05.06:2010 „Statinio projektavimas“ nustatyta tvarka parengtą rekonstravimo projektą.

Atnaujinimo data: 2023-09-23