Tvoros ir atraminės sienutės statyba (2016-05-05)
KLAUSIMAS
Aš ir kaimynai tuos pačius teisinius aktus apie tvorų bei atraminių sienelių statymą suprantame skirtingai, todėl prašau Jūsų išaiškinti ir pateikti atsakymą, kaip turėtų būti įrengta sienelė ir tvora mūsų atveju.
Kaimynų sklypas yra sukeltas mano sklypo atžvilgiu 1.5 m. Kaimynai ant sklypo ribos nori įsirengti atraminę sienelę. Planuojamas atraminės sienelės aukštis: 1.10-1.50 m. Pokalbio su kaimynais metu paaiškėjo, kad jie planuoja ant atraminės sienelės įrengti tvoros stulpus, kurie būtų apie 1.8m aukščio, tokiu atveju bendras jų tvoros aukštis iš mano pusės būtų 3.2 metro iš jų pusės 1.8m.
Koks aukščiausias leistinas tvoros aukštis iš mano pusės? Kaip turėtų būti įrengta tokia tvorų kombinacija, jei sklypas sukeltas? Ar atraminė sienutė ant ribos, ar tvora toliau, ar atraminė sienutė toliau, o tvora dar toliau? Koks galėtų būti žemiausias atraminės sienelės aukštis, kad jie ją galėtų įsirengti ant sklypo ribos, be mano sutikimo, jei tai išviso galima?
Jei aš sutikčiau ant sklypo ribos įrengti atramine sienelę, kurios aukštis būtų 0.8 m, tai kokiu atstumu nuo ribos, kaimynai galėtų statyti 1.8m aukščio tvora? Ar tiesa, kad tvora turėtų būti patraukta nuo atraminės sienutės per tvoros aukštį? Mano atveju tvora yra šiaurinėje pusėje, kaimynų pietinėje. Jei kaimynai atsisakytų atraminės sienelės ir nuspręstų formuoti nuožulnų šlaitą, tai kokios taisyklės būtų taikomos šlaito formavimui? Kiek laipsnių pasvyrimas? (ar 45?) Kokiu atstumu nuo sklypo ribos tuomet jie galėtų tverti tvorą kurios aukštis 1.8m?
ATSAKYMAS (2016-05-04, Nr. (9.12)-2D-6208)
Atsakydami į paklausimą informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Žemės įstatymo 21 straipsnio 7 dalyje numatyta, kad žemės savininkai ir kiti naudotojai savo naudojamuose žemės sklypuose vykdydami ūkinę ir kitą veiklą, privalo nepažeisti gretimų žemės sklypų savininkų ar naudotojų ir gyventojų teisių ir įstatymų saugomų interesų.
Statybos techninio reglamento STR 1.07.01:2010 „Statybą leidžiantys dokumentai“ (toliau – STR 1.07.01:2010) 11 priedo nuostatos reglamentuoja tvorų ir atraminių sienučių statymo aspektus. STR 1.07.01:2010 11 priedo 1 ir 2 punktuose numatyta: „Rašytiniai gretimų žemės sklypų (teritorijų) savininkų ar valdytojų sutikimai (susitarimai) privalomi:
1. statant užtvarą:
1.1. ant sklypo ribos (konstrukcijomis peržengiant sklypo ribą);
1.2. prie sklypo ribos (arčiau kaip 1 m iki sklypo ribos, konstrukcijoms neperžengiant sklypo ribos):
1.2.1. jei užtvaros kiaurymių plotas mažesnis nei 50 proc. bendro užtvaros ploto (įskaitant ir stulpų bei užtvaros cokolinės dalies, metančios šešėlį į gretimą sklypą, plotą) – kai statmenai užtvaros į gretimą sklypą (teritoriją) metamas šešėlis nukreiptas šiaurės kryptimi (tarp (>)330° ir ([)30°);
1.2.2. jei užtvaros kiaurymių plotas mažesnis nei 25 proc. bendro užtvaros ploto (įskaitant ir stulpų bei užtvaros cokolinės dalies, metančios šešėlį į gretimą sklypą, plotą) – kai statmenai užtvaros į gretimą sklypą (teritoriją) metamas šešėlis nukreiptas rytų (tarp 30° ir 90°) ar vakarų (tarp 270° ir 330°) kryptimis.
Pastaba. Užtvaros su cokoliais neturi kliudyti paviršiniam vandeniui nuo gretimo žemės sklypo nutekėti. Kai yra toks pavojus, statytojas privalo, susitaręs su gretimo žemės sklypo savininku, gavęs savininko sutikimą raštu, (rengti paviršinio vandens nutekėjimo sistemą (į lietaus nuotakyną, griovį, drenažą ar rasti abiem savininkams priimtiną sprendimą).
2. statant atraminę sienutę:
2.1. ant sklypo ribos;
2.2. savo sklype, jei atraminės sienutės bet kurios konstrukcijos bet kurio taško aukštis, matuojamas nuo žemės paviršiaus ties sklypų riba, didesnis už horizontalų atstumą nuo šio taško iki sklypų ribos.
Pastaba. Statant užtvarą ant atraminės sienutės, užtvarai taikomi šio priedo 1 punkte, o atraminei sienutei – šio priedo 2punkte nustatyti reikalavimai.“.
Statybos techninio reglamento STR 1.01.07:2010 „Nesudėtingi statiniai“ priedo 2 lentelėje nustatytas įvairių užtvarų, atraminių sienučių ir įvairių užtvarų ant atraminių sienučių priskyrimas atitinkamai nesudėtingų statinių kategorijos grupei. STR 1.07.01:2010 6 priedas, Statybos įstatymo 23 straipsnis reglamentuoja statybą leidžiančių dokumentų privalomumą.
Taigi asmuo, statydamas atraminę sienutę ar tvorą, turėtų atsižvelgti į aukščiau minėtų teisės aktų nuostatas ir nuspręsti, kokio aukščio, kokių kombinacijų (tvora bus ant atraminės sienutės ar atskirai), kokiu atstumu nuo gretimo sklypo ribos bus statomi el. paklausime minimi statiniai.
Vadovaujantis statybos techninio reglamento STR 2.02.09:2005 „Vienbučiai ir dvibučiai gyvenamieji pastatai“ 9.5 punktu, didžiausias sklypo reljefo nuolydis turi būti ne didesnis kaip 12 %. Jei nuolydis viršija šį dydį, jis sumažinamas formuojant sklypo reljefą (paaukštinant, pažeminant, išlyginant reljefo paviršių, įrengiant terasas, atramines sieneles ir pan.). Jei sklypas yra teritorijoje, kurioje:
1. yra komunalinis ar vietinis lietaus nuotakynas, paviršinės nuotekos iš sklypo turi būti nuvedamos į šį nuotakyną nuotekų išleistuvu (-ais). Sklypo viduje paviršinės nuotekos nuvedamos į išleistuvą sklypo lietaus nuotakynu ar sklypo reljefo paviršiumi, latakais ir pan.;
2. nėra komunalinio ar vietinio lietaus nuotakyno, paviršinės nuotekos iš sklypo turi būti nuvedamos į griovius, kanalus arba reljefo paviršiumi į atvirus vandens telkinius ir pan. Draudžiama nuvesti paviršines nuotekas reljefo paviršiumi į gretimus sklypus.
Norint įvertinti, ar statytojo formuojamas sklypo reljefo nuolydis nepažeidžia teisės aktų reikalavimų ir projekto sprendinių, reikėtų vertinti statinio projekto sklypo dalies sutvarkymo sprendinius (statybos techninio reglamento STR 1.05.06:2010 „Statinio projektavimas“ 8 priedo 6 punktas: „Sklypo sutvarkymo (sklypo plano) dalį sudaro sklypo, kuriame numatoma pastatyti statinį, reljefo formavimo (pažeminimo, paaukštinimo, lyginimo), jo reikmėms skirtų susisiekimo komunikacijų ir inžinerinių tinklų tiesimo, žaidimų ar kitų aikštelių įrengimo, tvorų tvėrimo, apželdinimo, želdinių apsaugos, taip pat už sklypo ribų numatomų statyti susisiekimo komunikacijų, inžinerinių tinklų ir jų reikmėms reikalingų pastatų teritorijos sutvarkymo projektiniai sprendiniai.“).
Nuožulnų žemės sklypo šlaitą reikėtų formuoti įvertinus grunto tipą. Pagal atitinkamo grunto tipą žemės sklypo šlaitą galėtų suformuoti kompetentingas statinio projektuotojas.
Teisės aktus galite rasti Inspekcijos interneto svetainėje www.vtpsi.lt – „Teisinė informacija“ – „Teisės aktai“ – „Statybos techniniai reglamentai“. Taip pat interneto svetainėje www.tar.lt.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23