KLAUSIMAS

  1. Ar galima sodininkų bendrijoje, kuri yra miesto teritorijoje, įrengti infiltravimo lauką?
  2. Kokiu atstumu galima jį  įrengti nuo kaimyno sklypo ribos?
  3. Kokiu atstumu galima jį įrengti nuo kaimyninio namo?
  4. Ar yra kokių nors papildomų sąlygų?
  5. Kokie teisiniai aktai reglamentuoja infiltravimo laukų (plotų) įrengimą?

ATSAKYMAS (2016-11-02, Nr. (9.12)-2D-15803)

Pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

  1. Sodininkų bendrijų įstatymo 6 straipsnio 6 dalyje nustatyta, kad sodo sklype Statybos įstatymo nustatyta tvarka galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą ir jo priklausinius arba vieną sodo namą ir jo priklausinius.

Vadovaudamiesi Statybos statymo 2 straipsnio 9 dalyje įtvirtinta sąvoka (inžineriniai statiniai yra susisiekimo komunikacijos, inžineriniai tinklai, kanalai, taip pat visi kiti statiniai, kurie nėra pastatai) ir 66 dalyje įtvirtinta sąvoka (vietiniai inžineriniai tinklai – inžineriniai tinklai (su jų maitinimo šaltiniais), skirti vieno vartotojo ar grupės vartotojų poreikiams tenkinti), manome, kad įrengti nuotekų inžineriniai  tinklai (su jų maitinimo šaltiniais, valymo įrenginiu ir filtravimo laiku) gyvenamojo namo ar sodo namo poreikiams tenkinti laikytini vietiniais inžineriniais tinklais.

Apibendrindami pirmiau pateiktas teisės aktų nuostatas, manome, kad bendruoju atveju tokio nuotekų inžinerinio tinklo su infiltravimo lauku įregimas mėgėjų sodo sklype galimas.

  1. Statant mėgėjų sodo sklype inžinerinius statinius (paklausime nurodytu atveju vietinius inžinerinius tinklus, kurių sudėtinė dalis yra infiltravimo laukas) reikia vadovautis Sodininkų bendrijų įstatymo 6 straipsnio 4 dalies 1 punktu, kuriame nurodyta, kad inžineriniai statiniai (išskyrus tvoras) turi būti statomi ne mažesniu kaip 1 m atstumu nuo sklypo ribos, tačiau visais atvejais – kad jie nedarytų žalos kaimyninio sklypo naudotojui; mažesniu atstumu statiniai gali būti statomi turint rašytinį kaimyninio sklypo savininko ar sodininkų bendrijos (kai sklypas ribojasi su bendrojo naudojimo teritorija) valdybos ar pirmininko sutikimą).
  2. Nustatant atstumą nuo infiltravimo lauko iki kaimyniniame sklype esančių atitinkamos paskirties statinių, reikia vadovautis statybos techninio reglamento STR 2.02.09:2005 „Vienbučiai ir dvibučiai gyvenamieji pastatai“ 2 priedo lentelėje nurodytais mažiausiais leistinais sanitariniais atstumais tarp statinių, atsižvelgiant į jų paskirtį.
  3. ir 5. Nuotekų tinklų įrengimas reglamentuojamas statybos techniniame reglamente STR 2.07.01:2003 „Vandentiekis ir nuotekų šalintuvas. Pastato inžinerinės sistemos. Lauko inžineriniai tinklai“. Be to reikėtų vadovautis Nuotekų filtravimo sistemų įrengimo aplinkosaugos taisyklių, patvirtintų aplinkos ministro 2001 m. gegužės 1 d. įsakymu Nr. 252, nuostatomis.

Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti traktuojama kaip Inspekcijos sprendimas konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23