KLAUSIMAS

   Gyvenu naujo daugiabučio kampiniame bute, kurio balkone didžiuliai skersvėjai. Visi kampinių butų savininkai nuo pirmo aukšto iki viršutinio suplanavome įstiklinti balkonus. Pradedu aš, kiti prisijungs vėliau, darbus vykdysime pagal tą patį projektą. Gyventojų parašus surinkau.

   Prašau pasakyti, ar tokių konstrukcijų įrengimui reikalingas statybą leidžiantis dokumentas?

ATSAKYMAS (2015-06-27, Nr. (9.12)-2D-9227)

   Atsakydami į Jūsų paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

   Statybos techninio reglamento STR 1.01.08:2002 „Statinio statybos rūšys“, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. gruodžio 5 d. įsakymu Nr. 622, 12.9 punkte nustatyta, kad balkonų, lodžijų įstiklinimas, fasado elementų pakeitimas, nesilpninant laikančiųjų konstrukcijų, priskiriami statinio paprastajam remontui.

   Statybos techninio reglamento STR 1.07.01:2010 „Statybą leidžiantys dokumentai“, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. rugsėjo 27 d. įsakymu Nr. D1-826, 6 priedo 5.2 punkte nurodyta, kad savivaldybės administracijos rašytinis pritarimas paprastojo remonto aprašui privalomas atliekant daugiabučio namo ar visuomeninės paskirties pastato, išskyrus I grupės nesudėtingo pastato, paprastąjį remontą mieste, konservacinio prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje, kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje, – kai keičiama pastato išvaizda.

   Statybos techninio reglamento STR 1.07.01:2010 „Statybą leidžiantys dokumentai“ 6 priedo 9 punkte apibrėžta, kad pastato išvaizdos keitimu laikoma: balkonų, lodžijų įstiklinimas; fasado elementų keitimas (keičiant spalvą, matmenis, suskaidymą), naujų įrengimas; stoglangių įrengimas, keitimas; esamų angų pastato fasade užtaisymas; šlaitinio stogo dangos keitimas, dažymas, stoglangių įrengimas, keitimas; fasadų dangos įrengimas, keitimas, dažymas; įvairios įrangos, inžinerinių sistemų ar konstrukcijų tvirtinimas ant pastato fasado ar šlaitinio stogo; įvairios įrangos, inžinerinių sistemų ar konstrukcijų, iškylančių daugiau kaip 1 m virš pastato plokščiojo stogo parapeto, tvirtinimas ant pastato plokščiojo stogo; kiti darbai, keičiantys pastatų išorės išvaizdą.

   Atsižvelgdami į paklausime pateiktą informaciją ir pirmiau nurodytų teisės aktų nuostatas, manome, kad bendruoju atveju atliekant mieste esančio daugiabučio namo paprastojo remonto darbus, keičiančius statinio išorės išvaizdą, privalomas daugumos butų ir kitų patalpų savininkų sutikimas bei rašytinis pritarimas paprastojo remonto aprašui. Klausimu ar paklausime nurodyti statybos darbai priskiriami statinio išvaizdą keičiantiems darbams reikėtų konsultuotis su Vilniaus miesto savivaldybės administracija (miesto vyriausiuoju architektu).

    Atkreipiame dėmesį, kad Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.85 straipsnio 1 dalyje pažymėta, kad sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo, taip pat dėl naujų bendrojo naudojimo objektų sukūrimo ir disponavimo jais klausimų, priimami butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma, jeigu įstatymuose nenustatyta kitaip. Sprendimai priimami sušaukus butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimą arba jiems raštu pareiškus apie savo sprendimą. Šiuo klausimu turėtumėte kreiptis į bendrijos pirmininką arba namo administratorių, kad šis surengtų balsavimą teisės aktų nustatyta tvarka, ir priimtas sprendimas turėtų būti įformintas atitinkamame protokole. Savarankiškai surinkti balsai nėra laikomi tinkama sutikimo forma.

   Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti traktuojama kaip Inspekcijos sprendimas konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23