KLAUSIMAS

      Gyvenu daugiabutyje name bute, kuris yra pirmame aukšte ir man priklauso nuosavybės teise. Kadangi butas pirmame aukšte su balkonu, planuoju įsirengti rūsį po balkonu. Remiantis STR „Statybos rūšys“ toks rūsio įsirengimas – jau būtų vadinamas kaip statinio rekonstravimas. Kadangi daugiabutis stovi valstybinėje žemėje, kuri dar nesuformuota ir neturi konkrečių geodezinių matavimų, kyla klausimas:

      1. Ar aš, remiantis Statybos įstatymo 3 straipsnio reikalavimais, turiu statytojo teisę ir galiu būti rekonstruojamo buto statytojas?

      2. Ar yra galimybė rekonstruoti butą, įsirengiant rūsį po balkonu, valstybinėje žemėje, tik su NŽT sutikimu, be reikalavimo formuoti (darytis geodezinius matavimus) žemės sklypą?

ATSAKYMAS (2015-05-12, Nr. (8.4)-2D-6697)

      Atsakydami į Jūsų paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

      Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 3 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad statytojo teisė įgyvendinama, kai:

     1) statytojas žemės sklypą, kuriame statomas statinys, valdo nuosavybės teise arba valdo ir naudoja kitais Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytais pagrindais; šis reikalavimas netaikomas Aplinkos ministerijos nustatytais atvejais, kai nėra suformuoti žemės sklypai (atnaujinant (modernizuojant) pastatus, atliekant statinio kapitalinį ar paprastąjį remontą ir pan.);

      2) statytojas turi statybą leidžiantį dokumentą (kai jis privalomas);

      3) statytojas statinį (jo dalį) valdo nuosavybės teise arba valdo ir naudoja kitais įstatymų nustatytais pagrindais – statinio rekonstravimo, remonto ir griovimo atvejais.

      Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.75 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektas valdomas, juo naudojamasi ir disponuojama bendraturčių sutarimu.

      Statybos techninio reglamento STR 1.07.01:2010 „Statybą leidžiantys dokumentai“, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. rugsėjo 27 d. įsakymu Nr. D1-826, (toliau – Reglamentas) 7 priedo 3 punkte nurodyta, kad statytojo teisei įgyvendinti žemės sklypo nuosavybės arba kitą valdymo ar naudojimo teisę patvirtinantys dokumentai neprivalomi pastato atnaujinimo (modernizavimo) atveju, kai nesuformuotas žemės sklypas ir neatliekami pastato rekonstravimo darbai, taip pat statinio remonto, jei nekeičiama statinio paskirtis, ir griovimo atvejais. Šiame Reglamento priede daugiabučio namo rekonstravimo atvejis nėra nurodytas.

      Reglamento 50 punkte nustatyta, kad statant suformuotoje ar nesuformuotoje valstybinėje žemėje, privaloma gauti valstybinės žemės patikėtinio sutikimą, susitarimą ar pan. dėl naudojimosi valstybine žeme teisės aktų nustatyta tvarka.

      Atsižvelgdami į paklausime pateiktą informaciją ir pirmiau nurodytų teisės aktų nuostatas manome, kad šiuo atveju Jūs galite būti statytoju, tačiau, norint atlikti daugiabučio namo rekonstravimo darbus, pirmiausia turėtumėte gauti statinio (daugiabučio namo) bendraturčių rašytinį sutikimą dėl statinio rekonstravimo darbų atlikimo. Taip pat suformuoti žemės sklypą, valstybinę žemę išperkant arba sudarant nuomos sutartį. Tuo atveju, jeigu žemės sklypas bus nuomojamas, galimybė statyti (rekonstruoti) statinius turėtų būti nurodyta nuomos sutartyje ir atskiro Nacionalinės žemės tarnybos rašytinio sutikimo nereikia. Atkreiptinas dėmesys, kad norint atlikti daugiabučio gyvenamojo namo rekonstravimo darbus taip pat privaloma gauti  statybą leidžiantį dokumentą teisės aktų nustatyta tvarka.

      Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti traktuojama kaip Inspekcijos sprendimas konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23