Daugiabučio gyvenamojo namo durų įrengimas ir kiti klausimai (2016-02-17)
KLAUSIMAS]
1. Ar tikrai išėjimas iš laiptinės reikalingas nerakinamomis durimis?
2. Dauguma namų laiptinių turi po vieną išėjimą, tai kodėl mūsų renovuotam namui prireikė trečio išėjimo?
3. Kodėl negalima renovuoti namo, kai jo gyventojų nutarimu būna atjungtas laiptinės šildymas?
4. Kokiame aukštyje nuo žemės turėtų būti pirmo aukšto butų langai?
5. Ar galėčiau atsiskirti siena nuo bendrosios laiptinės?
6. Kodėl valstybinė komisija atvykus priimti renovuoto namo nebendrauja su to namo gyventojais ir neišklauso jų nuomonių?
ATSAKYMAS (2016-02-15, Nr. (9.12)-2D-2182)
Atsakydami į pateiktą raštą, informuojame, kad rašte pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Dėl daugiabučio gyvenamojo namo bendrai naudojamos laiptinės durų rakinimo:
Statybos techninio reglamento STR 2.02.01:2004 „Gyvenamieji pastatai“ (toliau – STR 2.02.01:2004) 179.5 punkte numatyta, kad iš lauko įėjimai į pastatą ir rūsį, įėjimai į pastogę ir išėjimai ant stogo, į bendruosius kolektorius, technines patalpas arba techninius aukštus turi būti rakinami ir / ar naudojamos techninės priemonės, padedančios kontroliuoti įėjimus (išėjimus). Taigi daugiabučio gyvenamojo namo lauko įėjimo durys turi būti rakinamos arba turi būti įrengtos techninės priemonės, kurios kontroliuotų įėjimus ir išėjimus.
Dėl trečio išėjimo iš daugiabučio gyvenamojo namo:
Dėl laiptinėje įrengto trečio išėjimo reikalingumo reikėtų konsultuotis su daugiabučio gyvenamojo namo atnaujinimo (modernizavimo) projektą rengusiu projektuotoju arba daugiabučio gyvenamojo namo interesus atstovaujančiu asmeniu (t. y. pasiteirauti dėl kokių priežasčių buvo priimtas toks statinio projekto sprendinys).
Dėl statinio modernizavimo, kai gyventojų nutarimu atjungtas laiptinės šildymas:
Bendruoju atveju, daugiabučio gyvenamojo namo atnaujinimo (modernizavimo) darbai gali būti vykdomi, jei yra atjungtas laiptinės šildymas.
Dėl klausimo, kokiame aukštyje nuo žemės turėtų būti pirmo aukšto butų langai:
STR 2.02.01:2004 19 punkte numatyta, kad butai negali būti cokoliniame ir požeminiame pastato aukšte, išskyrus tuos atvejus, kai buto perimetro bent vienoje (iš 4) kraštinėje žemės paviršius ties buto siena yra žemiau negu grindų lygis, o buto kambarių insoliacija atitinka šio Reglamento reikalavimus. Be to, STR 2.02.01:2004 139.2, 211.4. ir 211.5. punktuose nurodyta, kad pastato pirmojo aukšto grindų lygis turi būti aukštesnis už lauko žemės paviršiaus lygį; pastato aukštuose, esančiuose žemiau kaip 25 m nuo žemės paviršiaus, atstumas nuo vidinės palangės viršutinio krašto iki grindų turi būti mažiausiai 0,85 m, išskyrus langus, išeinančius į lodžijas, terasas, galerijas, arba jeigu langas apsaugomas ne mažesnio aukščio aptvaru; gyvenamojo pastato aukštuose, esančiuose virš 25 m nuo žemės paviršiaus, atstumas nuo viršutinio palangės krašto iki grindų turi būti mažiausiai 1,1 m, išskyrus langus, išeinančius į lodžijas, terasas, arba jeigu langas apsaugomas ne mažesnio aukščio aptvaru.
Dėl laiptinės atitvėrimo (angos užmūrijimo atitvaroje) darbų teisinio reglamentavimo:
Daugiabučio gyvenamojo namo bendrojo naudojimo laiptinėje atitvaros (sienos) įrengimas priskiriamas paprastojo remonto darbams. Pagal statybos techninio reglamento STR 1.07.01:2010 „Statybą leidžiantys dokumentai“ 6 priedo nuostatas tokių statybos darbų atlikimui nereikia parengti paprastojo remonto aprašo ir gauti rašytinio savivaldybės administracijos įgalioto valstybės tarnautojo pritarimo. Vadovaujantis Civilinio kodekso 4.85 straipsnio 1 ir 3 dalimi, sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo, taip pat dėl naujų bendrojo naudojimo objektų sukūrimo ir disponavimo jais klausimų, priimami butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma, arba, jei bendrojo naudojimo objektai pagal bendrojo naudojimo objektų administratoriaus sudarytą bendrojo naudojimo objektų aprašą naudojami tenkinti ne viso gyvenamojo namo, o tik atskiroje dalyje esančių butų ir kitų patalpų savininkų poreikius, nepažeidžiant name esančių butų ir kitų patalpų savininkų teisių ir butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimo ar balsuojant raštu priimtų sprendimų, valdymo ir naudojimo, gali būti priimami tos dalies butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma, jeigu įstatymuose nenustatyta kitaip.
Atsižvelgiant į pirmiau išdėstytą ir į faktinę daugiabučio gyvenamojo namo bendrojo naudojimo objektų valdymo situaciją, atitvaros įrengimui laiptinėje privaloma gauti daugiabučio gyvenamojo namo arba daugiabučio gyvenamojo namo atskiros dalies butų ir kitų patalpų daugumos pritarimus.
Dėl statybos užbaigimo procedūrų atlikimo renovuojamame (modernizuojamame) daugiabučiame gyvenamajame name:
Statybos techninio reglamento STR 1.11.01:2010 „Statybos užbaigimas“ (toliau – Reglamentas) nuostatos reglamentuoja statybos užbaigimo procedūrų atlikimo eigą. Reglamento 25 punkte nustatyta, kad komisijai jos darbo metu reikalingus paaiškinimus teikia statytojas (jo įgaliotas asmuo), statinio projekto vadovas, statinio projekto ekspertizės vadovas, statinio projekto vykdymo priežiūros vadovas, statinio statybos techninis prižiūrėtojas, statinio statybos vadovas, statinio statybos specialiųjų darbų vadovai, daugiabučio namo savininkų bendrijos atstovas ar šių savininkų įgaliotinis, ar daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų administratorius. Kilus neaiškumų, Komisijos pirmininkas gali prašyti kompetentingų asmenų (ekspertų, mokslininkų) nuomonės, išvadų.
Kadangi statybos užbaigimo komisijoje gali dalyvauti daugiabučio gyvenamojo namo savininkų bendrijos atstovas ar šių savininkų įgaliotinis, ar daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų administratorius, kurie atstovauja daugiabučio gyvenamojo namo gyventojų interesus, asmuo, atstovaujantis jūsų interesus, galėjo statybos užbaigimo komisijai pateikti daugiabučio gyvenamojo namo gyventojų nuomones ir pastabas.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23