KLAUSIMAS

1.Ar gali būti vykdoma daugiabučio gyvenamojo namo renovacija nepaisant gretimo namo gyventojų interesų, nederinant su gyventojais jiems aktualių planuojamų architektūrinių sprendinių ir tik žodžiu jiems suteikiant informaciją apie tai, kas bus daroma?

2.Ar gali realizuojami architektūriniai sprendiniai nepaisant gretimo renovuojamam namui gyventojų prieštaravimų ir jiems nesutinkant (prieštaraujant dėl numatomų sprendinių nepriimtinumo estetikos ir funkcionalumo požiūriu, balkonų grindų ploto sumažėjimo)?

3.Renovacijos administratoriaus teigimu, daugiabučio gyvenamojo namo balkonai nėra to namo butų savininkų nuosavybė. Esą balkonai priklauso ne to namo butų savininkams, o namui, todėl to daugiabučio namo administratorius balkonais gali disponuoti savo nuožiūra. Patvirtinkite arba paneikite šiuos teiginius.

ATSAKYMAS (2017-04-25, Nr. (9.12)-2D-5575)

Paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

1-3. Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo 2 straipsnio 15 dalyje apibrėžta, kad bendrosios pastato konstrukcijos – pagrindinės pastato konstrukcijos (pamatai, visos laikančiosios sienos ir kolonos, išorinės sienos ir vidinės pertvaros, atskiriančios bendrojo naudojimo patalpas nuo skirtingiems savininkams priklausančių butų ir kitų patalpų, perdangos, stogas, fasado architektūros detalės ir išorinės (fasado) konstrukcijos (balkonų, lodžijų ir terasų laikančiosios konstrukcijos, aptvarai, stogeliai, išorės durys, išoriniai laiptai), tarpaukštinių laiptų konstrukcijos, nuožulnos) priskiriami pastato bendrojo naudojimo objektams.

Civilinio kodekso 4.85 straipsnio 1 dalyje pažymėta, kad sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo, taip pat dėl naujų bendrojo naudojimo objektų sukūrimo ir disponavimo jais klausimų, priimami butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma, jeigu įstatymuose nenustatyta kitaip. 

Atsižvelgdami į paklausime pateiktą informaciją ir pirmiau nurodytų teisės aktų nuostatas, manome, kad bendruoju atveju teisės aktai nenumato prievolės gretimo pastato savininkus informuoti apie planuojamus atlikti remonto darbus, tačiau visais atvejais privaloma nepažeisti gretimo pastato butų ir kitų patalpų savininkų interesų. Tuo atveju, kai planuojama pabloginti gretimo pastato butų ar kitų patalpų savininkų sąlygas (pvz.: sumažinti balkono tūrį) privaloma gauti tų savininkų rašytinius sutikimus. Išorinės pastato konstrukcijos (tame tarpe ir balkonų laikančiosios konstrukcijos) yra bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektas, sprendimai dėl bendrojo naudojimo objekto naudojimo / disponavimo priimami butų ir kitų patalpų savininkų daugumos sprendimu (priimamas protokolinis sprendimas Civilinio kodekso 4.85 straipsnio nustatyta tvarka). Butų ir kitų patalpų savininkai prieš priimdami atitinkamą sprendimą turi teisę pageidauti susipažinti su numatomais projekto sprendiniais.

Iškilę ginčai dėl galimai pažeistų interesų civiline tvarka būtų sprendžiami teisme.

Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti traktuojama kaip Inspekcijos sprendimas konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23