KLAUSIMAS

   Į mane kreipėsi žmogus, kuris nori pirkti keturių kambarių butą esantį devynių aukštų name. Jis nori atlikti kapitalinį buto remontą išgriaunant nešančias sienas, skiriančias virtuvę ir kambarį, bei šį kambarį su koridoriumi. Rekonstruoti vonios ir tualeto patalpas jas kitaip išplanuojant.

   Prašau man paaiškinti, kokius dokumentus būsimas pirkėjas privalės turėti ir man pristatyti, kad teisėtai galėtų atlikti sienų griovimo, statybinių atliekų iš buto pašalinimo ir šildymo sistemos įrengimų bei kitų vamzdynų keitimą, ir ar galima statybines atliekas gabenti liftu.

   Jeigu busimas buto savininkas privalės surinkti 50%+1 gyventojų, pritariančių tokiam buto remontui parašų, tai ar tie, kurie nepritars, privalės savo nepritarimą jam pateikti tik motyvuotą ir raštu.

   Toje pačioje laiptinėje, tik kirame aukšte taip pat parduodamas 4 kambarių butas. Kas bus , jei kitas pirkėjas sugalvos taip pat griauti nešančias sienas.

   ATSAKYMAS (2016-03-21, Nr. (9.12)-2D-3784)

   Atsakydami į Jūsų paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

   Statybos techninio reglamento STR 1.07.01:2010 „Statybą leidžiantys dokumentai“, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. rugsėjo 27 d. įsakymu Nr. D1-826, 6 priedo 1.2 punkte nustatyta, kad rašytinis pritarimas kapitalinio remonto projektui privalomas atliekant ypatingo ar neypatingo statinio – daugiabučio namo ar visuomeninės paskirties pastato kapitalinį remontą mieste, konservacinio prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje, kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje, – kai keičiama pastato išvaizda, išskyrus atvejus <...>. Reglamento 6 priedo 5.3 punkte pažymėta, kad įrengiant, pertvarkant, išmontuojant pastato (išskyrus vienbutį gyvenamąjį namą ir pagalbinio ūkio paskirties statinį) šildymo ir elektros bendrąsias inžinerines sistemas privalomas rašytinis pritarimas paprastojo remonto aprašui. Šildymo sistemos vamzdynų pakeitimo (nekeičiant diametro), šildymo prietaisų pakeitimo (nekeičiant galios), jų vietos pakeitimo toje pačioje patalpoje (nekeičiant šildymo prietaisų galios ir pajungimo schemos) darbai nepriskirtini statinio bendrosios šildymo inžinerines sistemos pertvarkymui.

   Jei statybos techninio reglamento STR 1.07.01:2010 „Statybą leidžiantys dokumentai“ 6 priede nurodytas statybą leidžiantis dokumentas nėra privalomas, atitinkamas statinio projektas rengiamas statytojo pageidavimu, išskyrus daugiabučių namų ar visuomeninės paskirties pastatų kapitalinio remonto projektus <...>, kurie turi būti parengti visais atvejais.

   Vadovaujantis statybos techninio reglamento STR 1.01.06:2013 „Ypatingi statiniai“, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. rugsėjo 27 d. įsakymu Nr. D1-813, lentele, paklausime nurodytas statinys priskiriamas ypatingiems statiniams.

   Statybos techninio reglamento STR 1.06.03:2002 „Statinio projekto ekspertizė ir statinio ekspertizė“, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. balandžio 30 d. įsakymu Nr. 214, 7.1 punkte nustatyta, kad ypatingo statinio kapitalinio remonto atveju yra privaloma statinio projekto ekspertizė.

   Pagrindinės namo konstrukcijos, bendrosios inžinerinės sistemos (žr. Lietuvos Respublikos daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo 2 straipsnio 15 dalį) yra bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektas. Butų ir kitų patalpų savininkų (toliau – Savininkai) bendrosios dalinės nuosavybės teisės įgyvendinamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.85 straipsniu. Šio straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo, taip pat dėl naujų bendrojo naudojimo objektų sukūrimo ir disponavimo jais klausimų priimami Savininkų balsų dauguma, jeigu įstatymuose nenustatyta kitaip. Detalesnę informaciją dėl Savininkų balsavimo organizavimo tvarkos galite rasti Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos interneto svetainėje adresu http://www.am.lt/VI/index.php#r/1020.

   Informuojame, kad teisės aktai nenumato, kad balsavimo metu Savininkai privalo nurodyti balsavimo nepritarimo motyvus, tačiau, jeigu suinteresuotas asmuo (statytojas) mano, kad balsavimo rezultatai pažeidžia jo teisėtus interesus, jis turi teisę kreiptis į teismą.

   Atsižvelgdami į paklausime pateiktą informaciją ir pirmiau nurodytų teisės aktų nuostatas, manome, kad paklausime nurodyto statinio viduje atliekamiems statinio kapitalinio remonto darbams savivaldybės administracijos išduodamas statybą leidžiantis dokumentas nėra reikalingas, tačiau, jeigu atliekant statybos darbus bus pertvarkoma pastato bendroji šildymo inžinerinė sistema, tokiu atveju atitinkamas statybą leidžiantis dokumentas būtų privalomas. Visais atvejais atliekant ypatingo statinio (daugiabučio namo) kapitalinio remonto darbus yra privaloma parengti kapitalinio remonto projektą ir atlikti šio projekto ekspertizę. Taip pat privaloma gauti daugumos (50 proc. + 1) Savininkų rašytinį sutikimą dėl kapitalinio remonto darbų, balsavimo eigą turėtų organizuoti bendrijos pirmininkas teisės aktų nustatyta tvarka.

   Teisės aktai nenustato prievolės statytojui norint vykdyti statybos darbus, juos įvykdžius kažkokius konkrečius dokumentus pateikti bendrijos pirmininkui, konkrečiu atveju šis klausimas galėtų būti numatytas bendrijos nuostatuose, ar organizuojant balsavimą dėl daugumos Savininkų sutikimo.

   Manome, kad, jei daugiabučiame name įrengtas liftas yra skirtas tik žmonėms kelti, juo statybinės atliekos (medžiagos) neturėtų būti gabenamos, tačiau liftas yra bendrojo naudojimo objektas ir jo naudojimo tvarka gali būti nustatoma daugumos Savininkų sutarimu.

   Kiekvienu atveju, kai norima atlikti statinio kapitalinį remontą yra organizuojamas Savininkų balsavimas teisės aktų nustatyta tvarka. Teisės aktai nenustato draudimo, kad keli butų (patalpų) savininkai negalėtų griauti laikančiųjų konstrukcijų. Tam kad būtų užtikrinti esminiai statinio reikalavimai kiekvienu statinio kapitalinio remonto atveju turi būti rengiamas statinio kapitalinio remonto projektas ir ypatingo statinio atveju atliekama šio projekto ekspertizė.

   Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti traktuojama kaip Inspekcijos sprendimas konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23