Kur yra riba tarp daugiabučio gyvenamojo namo bendrosios ir vartotojo inžinerinės sistemų 2014-08-21
KLAUSIMAS
Prašau paaiškinti:
1) koks yra taikytinas teisinis reglamentavimas, sprendžiant klausimus dėl daugiabučio namo vandentiekio sistemos priežiūros ir vartotojo bei bendrojo naudojimo objektų priežiūrą vykdančio asmens atsakomybės ribų?
2) jeigu vandentiekio sistemoje yra ir apskaitos prietaisas ir prieš jį įmontuotas ventilis (uždaromasis prietaisas, uždaromoji armatūra), kuris iš jų nustato atsakomybės ribas? Kodėl?
3) ką reikia, kad apskaitos prietaisai ar uždaromieji prietaisai nustato atsakomybės ribas tų apskaitos ir uždaromųjų prietaisų lokacijos ir priežiūros atžvilgiu: ar tai reiškia, kad šie prietaisai yra ne vartotojo inžinierinės sistemos (šiuo atveju - vandentiekio sistemos) dalyje ir jie turi būti prižiūrimi bendrojo naudojimo objektų administratoriaus? ar tai reiškia, kad jie yra vartotojo inžinierinės sistemos dalyje ir jie turi būti prižiūrimi vartotojo? ar tai reiškia, kad šie prietaisai turi būti prižiūrimi ir vartotojo, ir bendrojo naudojimo objektų administratoriaus?
ATSAKYMAS (2014-08-21, (8.4)-2D-13001)
Informuojame, kad vadovaujantis Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos taisyklių 8 punkto nuostatomis, paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Pateikus papildomos informacijos, nenurodytos paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Statybos techninio reglamento STR 1.01.08:2002 „Statinio statybos rūšys“ 6.9 punkte nustatyta, kad vartotojo inžinerinė sistema – statinio bendrosios inžinerinės sistemos dalis (posistemė), atskirta nuo bendrosios inžinerinės sistemos apskaitos prietaisais ar uždaromaisiais (paskirstomaisiais) įtaisais (sklendėmis, ventiliais, jungikliais ir pan.) bei kitomis vartotojo (juridinio ar fizinio asmens) atsakomybės ribas nustatančiomis priemonėmis. Vartotojo inžinerinė sistema tenkina statinio dalies (gyvenamojo namo, buto ar kitos paskirties pastato tam tikros dalies, pavienės patalpos ar jų grupės) gyventojų ar patalpos naudotojų bei statinio dalies naudojimo (eksploatavimo) reikmes.
Atsižvelgdami į prašyme pateiktą klausimą ir aukščiau nurodyto teisės akto nuostatą, pagal kompetenciją teikiame nuomonę, kad vartotojo inžinerinės sistemos atskyrimo riba yra apskaitos prietaisas, o kai jo nėra – uždaromasis (paskirstomasis) įtaisas bei kitos vartotojo (juridinio ar fizinio asmens) atsakomybės ribas nustatančios priemonės.
Kadangi Statybos įstatymo 42 straipsnio Statinių naudojimo priežiūra 1 dalies 3 punkte nustatyta, kad daugiabučių namų naudojimo priežiūrą atlieka savivaldybių administracijos, tai daugiau informacijos apie vartotojo inžinerinių sistemų ribų nustatymą galite gauti savivaldybėje bei pas vandens tiekėją, su kuriuo sudaryta vandens tiekimo sutartis, ir LR Aplinkos ministerijoje, parengusioje statybos techninį reglamentą STR 1.01.08:2002 „Statinio statybos rūšys“.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23