KLAUSIMAS Esu ūkininkas. Žemės ūkio paskirties žemėje esu pasistatęs ir įsiteisinęs sandėlį. Pastatas įregistruotas 1996 m. Dabar noriu pasistatyti gyvenamą namą ir pagalbinio ūkio paskirties pastatą tame pačiame sklype, netoli jau įteisinto sandėlio. Ar man reikia ūkininko sodybos vietos parinkimo projekto ar galima statytis pastatus ir be projekto? ATSAKYMAS (2013-05-31, Nr. (8.4)-2D-8626) Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija), susipažinusi su Jūsų 2013 m. gegužės 10 d. el. paklausimu, pateikia nuomonę jame išdėsty

KLAUSIMAS

Norėjau pasiteirauti, kokie įstatymai ir kokios nustatytos tvarkos nustato ūkininko sodybos projektavimo ir projekto keitimo reikalavimus, kur nustatyta ūkininko pastatų statybos užbaigimo procedūros?
Esu gavęs leidimą įkurti ūkininko sodybą (turiu leidimą statyti gyvenamojo namą, garažą ir ūkinį pastatą). Buvo suprojektuotas mūrinis ūkinis pastatas. Neseniai gavau leidimą kirsti savo nuosavą mišką. Todėl suprojektuotą ūkinį pastatą norėčiau statyti ne mūrinį, o rąstinį. Ar reikia vėl iš naujo perprojektuoti, derinti, savivaldybėje gauti leidimus ūkininko sodybai įkurti? Ar užtenka, kad architektas atliktų tam tikrus pakeitimus ir papildymus jau parengtame projekte? Ūkinio pastato forma ir dydis nesikeistų.
Kadangi centralizuotų nuotekų nėra, projekte buvo numatyta įrengti buitinių nuotekų rezervuarą. Girdėjau, kad pasikeitė įstatymai ir dabar jau yra draudžiama įrengti išgriebimo duobes. Reikia statyti nuotekų valymo įrenginius. Ar galima vadovautis projektine dokumentacija ir įrengti nuotekų duobę? Jei reikia keisti į nuotekų valymo įrenginius, ar reikia ruošti atskirą projektą nuotekų valymo įrenginiams? Kas tokiu atveju turi parengti nuotekų valymo įrenginių projektą, ir ar jį reikia tvirtinti savivaldybėje?
Kur nustatyta kadastrinių matavimų atlikimo tvarka?
Taip pat, kokia nustatyta tvarka ūkininko sodybos adresui suteikti. Kada galima kreiptis dėl adreso suteikimo ir į kurią įstaigą?

ATSAKYMAS (2012-11-19, Nr.(8.4)-2D-16763)

Atsakydami į Jūsų paklausimą informuojame, kad, vadovaujantis „Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklių“ (Žin., 2011, Nr. 136-6481) 8 punktu, paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Ūkininko sodybos vieta parenkama rengiant kaimo plėtros žemėtvarkos projektą vadovaujantis Kaimo plėtros žemėtvarkos projektų rengimo ir įgyvendinimo taisyklių (Žin., 2004, Nr. 127-4581; 2008, Nr. 112-4270) nuostatomis. Jeigu projektuojant statinius, jie išdėstomi neišeinant už kaimo plėtros žemėtvarkos projekte ūkininko sodybos vietai parinkti nustatytos ūkininko sodybos teritorijos ribų ir nepažeidžiami kiti projekto sprendiniai, tai šio projekto keisti nereikia.
Ūkininko sodybos ar pagalbinio ūkio ir kitos paskirties  pastatų statybos sąlygas nustato Ūkininko ūkio įstatymas (Žin., 1999, Nr. 43-1358; 2008, Nr. 10-336), kurio 11 straipsnio 2 dalyje nurodyta, kad leidimas statyti ūkininko sodybą išduodamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos statybos įstatymu (Žin., 1996, Nr. 32-788; 2001, Nr. 101-3597; 2010, Nr. 84-4401). Taip pat ir statinių projektai rengiami (atliekami keitimai) bei statybos užbaigimo procedūros atliekamos Statybos įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų – statybos techninių reglamentų – nustatyta tvarka.
Pagal Statybos įstatymo 2 straipsnio 93 dalyje pateiktą esminių statinio projekto sprendinių sąvoką, statinio projekto sprendiniai, nustatantys statinio laikančiąsias konstrukcijas ir jų išdėstymą, yra esminiai statinio projekto sprendiniai. Ūkinio pastato projekte, pakeitus sienas iš mūrinių į rąstines, būtų pakeisti esminiai projekto sprendiniai.
Aplinkos ministro 2012 m. lapkričio 5 d. įsakymu Nr. D1-906 pakeisto statybos techninio reglamento STR 1.07.01:2010 „Statybą leidžiantys dokumentai“ 48 punkte nustatyta, kad pakeitus esminius projekto sprendinius (projekte suprojektuotų statinių, kuriuos norint statyti, rekonstruoti, remontuoti ar griauti privalomas statybą leidžiantis dokumentas) ir norint tęsti statybą, privaloma gauti naują statybą leidžiantį dokumentą šio reglamento nustatyta tvarka, išskyrus kai kuriuos atvejus. Tai reiškia, kad jeigu Jūsų nurodytas ūkinis pastatas yra nesudėtingas statinys ir jo statybai neprivalomas statybą leidžiantis dokumentas (iki 80 kv. m ploto, mieste – iki 50 kv. m ploto), tai dėl šio statinio laikančiųjų konstrukcijų pakeitimo naujo ūkininko sodybos statinių statybą leidžiančio dokumento nereikia. Tuo atveju, jei ūkinio pastato statybai, priklausomai nuo jo išmatavimų ir sodybos statybos vietos, būtų reikalingas statybą leidžiantis dokumentas, tai pakeitus jo projekte numatytas laikančiąsias konstrukcijas kitomis, reikėtų atitinkamai pakeisti projektą ir gauti naują statybą leidžiantį dokumentą.
Statybos techninio reglamento STR 1.05.06:2010 „Statinio projektavimas“ (Žin., 2010, Nr. 115-5902; 2012, Nr. 96-4933) 7.4 punkte tarp kitų nuostatų, kuriomis vadovaujantis rengiamas projektas, yra ir šios: pakeitus normatyvinių statybos techninių ar normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų nuostatas, naujos nuostatos rengiamam projektui galioja šiais atvejais: jei jos įsigaliojo iki projektavimo darbų rangos sutarties pasirašymo dienos, su sąlyga, kad abiem atvejais normatyvinių dokumentų tvirtinimo dokumentuose nenustatyta kitaip; jei yra galiojantis statinio projektavimo sąlygų sąvadas, projektas gali būti rengiamas vadovaujantis šio sąvado patvirtinimo dieną galiojusiais teisės aktais, jei statytojas nepageidauja, kad projektas būtų rengiamas vadovaujantis projekto rengimo metu galiojančiais teisės aktų reikalavimais.
Jeigu Jūsų turimas ir galiojantis statybą leidžiantis dokumentas išduotas vykdyti statybą pagal projektą, kurio sprendiniai numato įrengti buitinių nuotekų rezervuarą, tai jų įgyvendinimas bus teisėtas ir projekto keisti nereikia.
Kadastrinių matavimų atlikimo tvarka nustatyta Nekilnojamojo turto objektų kadastrinių matavimų ir kadastro duomenų surinkimo bei tikslinimo taisyklėse (Žin., 2003, Nr. 18-790). 
Statybos užbaigimo procedūros atliekamos vadovaujantis statybos techninio reglamento STR 1.11.01:2010 „Statybos užbaigimas“ (Žin., 2010, Nr. 116-5947; 2011, Nr. 61-2916) nuostatomis.
Inspekcijai pagal kompetenciją nepriskirtas adresų suteikimo klausimų nagrinėjimas, dėl atsakymo į šį klausimą Jūs turėtumėte kreiptis į savivaldybės administraciją.
Atkreipiame dėmesį, kad ši konsultacija negali būti traktuojama kaip Inspekcijos sprendimas konkrečioje situacijoje.
Šiame rašte paminėtus teisės aktus galite rasti Lietuvos Respublikos Seimo, Aplinkos ministerijos, Inspekcijos interneto svetainėse adresais www.lrs.lt , www.am.lt , www.vtpsi.lt ir kt. Daugiau informacijos, susijusios su Jūsų pateiktais klausimais, pateikta Inspekcijos svetainėje www.vtpsi.lt skyriaus „Konsultacijos“ poskyryje „Klausimai ir atsakymai“.

Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23