KLAUSIMAS

  1. Ar statybos techninis prižiūrėtojas turi teisę reikalauti, o rangovas privalo pateikti kokios nors civilinės atsakomybės draudimą, kai statybą vykdo keli rangovai, o statytojo ir statybos rangovo sutartyje nėra nustatytas įpareigojimas apdrausti atliekamus statybos darbus?
  2. Ar statybos techniniam prižiūrėtojui dirbant, prižiūrint ir priimant darbus įmonės, kurios akcininku jis yra, statybos techninis prižiūrėtojas nėra interesų konflikte ir ar neturėtų jis nusišalinti nuo tokių darbų priežiūros ir priėmimo?

ATSAKYMAS (2017-07-03, Nr. (9.12)-2D-9429)

   Paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

   Statybos įstatymo 11 skirsnyje reglamentuoti statinio projektuotojo, statinio projekto (jo dalies) ekspertizės rangovo, statinio statybos techninio prižiūrėtojo civilinės atsakomybės bei statinio statybos, rekonstravimo, remonto, griovimo, atnaujinimo (modernizavimo) ir kultūros paveldo statinio tvarkomųjų statybos darbų ir civilinės atsakomybės draudimo privalomumo atvejai.

   Statybos įstatymo 42 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad atsakomybę draudžiant statinio statybos, rekonstravimo, remonto, atnaujinimo (modernizavimo), griovimo ar kultūros paveldo statinio tvarkomuosius statybos darbus ir civilinę atsakomybę, draudimo objektas yra rangovo arba statytojo (užsakovo), kai statyba vykdoma ūkio būdu, vykdomi statinio statybos, rekonstravimo, remonto, atnaujinimo (modernizavimo), griovimo ar kultūros paveldo statinio tvarkomieji statybos darbai, jiems atlikti į draudimo objekto vietą pristatyti statybos produktai, taip pat rangovo civilinė atsakomybė už padarytą žalą tretiesiems asmenims ir statytojo (užsakovo) turtui, kuris nelaikomas statybos darbų rezultatu. Vykdant statinio statybą pagal pasirašytas rangos sutartis, šis draudimas apima taip pat rangovo pasirinktų subrangovų vykdomus darbus ir jų civilinę atsakomybę.

   Šio straipsnio 8 dalyje papildyta, kad tuo atveju, kai statytojas (užsakovas) nesudaro su rangovu rangos sutarties visiems statinio statybos darbams vykdyti, bet sudaro sutartis su skirtingais rangovais atskiriems statybos darbams vykdyti, statinio statybos, rekonstravimo, remonto, atnaujinimo (modernizavimo), griovimo ar kultūros paveldo statinio tvarkomųjų statybos darbų ir civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sutartį sudaro statytojas (užsakovas).

   Atsižvelgdami į pirmiau nurodytą, manome, kad tuo atveju, kai statinio statybos projekte numatytiems statybos darbams vykdyti statytojas samdo ne vieną, o kelis rangovus atskiriems statybos darbams vykdyti, tai atitinkamą statybos darbų ir civilinės atsakomybės privalomojo draudimo sutartį turėtų pasirašyti statytojas. Tuo atveju, jeigu statytojas pageidauja, kad rangovas (-ai) apsidraustu papildomu (-ais) draudimu (-ais), tai turėtų būti numatyta statybos rangos sutartyje (-yse).

   Statybos Įstatymo 18 straipsnio 8 straipsnio 3 dalyje pažymėta, kad rangovas turi teisę atlikti kitų statybos dalyvių funkcijas, išskyrus paties statomo statinio statybos techninę priežiūrą ir šio statinio projekto bei šio statinio ekspertizę.

   Vadovaujanti pirmiau nurodytu, manome, kad šiuo metu galiojantys teisės aktai nedraudžia statinio statybos techninę priežiūrą vykdyti fiziniam asmeniui, kuris turi šio statinio statybos darbus vykdančios įmonės (rangovo) akcijų, su sąlyga, kad šis asmuo nedirba minėtoje įmonėje. 

   Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti traktuojama kaip Inspekcijos sprendimas konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23