Ar savavališkos statybos faktas yra trunkamas pažeidimas (2015-07-22)
KLAUSIMAS
Dėl savavališkos statybos surašytas savavališkos statybos aktas. Atsižvelgiant į tai, kad pažeidimas padarytas prieš šešis mėnesius, nėra taikomas ATPK. Prašau nurodyti atvejus, kuriais pažeidėjams už savavališkas statybas nėra taikomas ATPK, nors pažeidimas yra padarytas prieš 6 mėn., bet pažeidimo padarymo data paaiškėjo 2015 m. gegužėms mėn. Statinio kategorija - ypatingas.
Ar 2015-05 paaiškėjus 2012 m. atliktam savavališkos statybos faktui tai yra trunkamas pažeidimas, ar ne (jeigu taip - nurodyti priežastis kodėl).
ATSAKYMAS (2015-07-22, Nr. (8.4)-2D-10752)
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija), išnagrinėjusi paklausimą dėl reikalavimų projektavimui (techninių sąlygų) išdavimo, pateikia nuomonę jame išdėstytais klausimais.
Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ATPK) 35 straipsnio Administracinės nuobaudos skyrimo terminai 1 dalyje nustatyta, kad administracinė nuobauda gali būti skiriama ne vėliau kaip per šešis mėnesius nuo teisės pažeidimo padarymo dienos, o esant trunkamam teisės pažeidimui, – per šešis mėnesius nuo jo paaiškėjimo dienos.
Trunkamojo teisės pažeidimo sąvokos teisės aktuose išaiškinimo nėra, todėl tai tapo teisės teorijos ir teismų praktikos aiškinimo objektu.
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija byloje 2AT-15/2015 (http://eteismai.lt/byla/27177702176415/2AT-15/2015) nustatė:
Pagal ATPK 35 straipsnio 1 dalį administracinė nuobauda gali būti skiriama ne vėliau kaip per šešis mėnesius nuo teisės pažeidimo padarymo dienos, o esant trunkamajam teisės pažeidimui – per šešis mėnesius nuo jo paaiškėjimo dienos. Trunkamojo teisės pažeidimo padarymo atveju šešių mėnesių terminas turi būti skaičiuojamas atkreipiant dėmesį į tai, kada trunkamasis teisės pažeidimas buvo baigtas. Jei paaiškėja trunkamasis teisės pažeidimas, kuris vis dar daromas jo paaiškėjimo metu, tai šešių mėnesių terminas turi būti skaičiuojamas nuo paaiškėjimo dienos, tačiau jei gaunama informacija apie jau baigtą daryti trunkamąjį teisės pažeidimą – šešių mėnesių termino eiga prasideda nuo paskutinės trunkamojo teisės pažeidimo darymo dienos. Antra vertus, ATPK 35 straipsnio nuostatos negali būti aiškinamos kaip leidžiančios daryti trunkamąjį administracinį teisės pažeidimą, nerizikuojant sulaukti ATPK numatytų sankcijų pritaikymo, tais atvejais, kai kompetentingiems subjektams pirmą kartą nustačius galbūt daromo trunkamojo administracinio teisės pažeidimo požymius administracinė nuobauda nėra paskiriama per ATPK 35 straipsnyje numatytą šešių mėnesių terminą. Trunkamojo administracinio teisės pažeidimo sudėties tapatūs ar iš dalies skirtingi požymiai gali būti nustatomi (gali paaiškėti) ir kelis kartus, pavyzdžiui, atliekant naujus, pakartotinius patikrinimus.
Apibendrinant manome, kad paklausime nurodytu atveju, kai trunkamas teisės pažeidimas (ypatingo statinio paprastojo remonto darbai be rašytinio pritarimo paprastojo remonto aprašui) buvo baigti 2012 metais, o trunkamo teisės pažeidimo faktas paaiškėjo 2015 metais, ATPK numatytos sankcijos netaikytinos.
Paaiškėjus savavališkos statybos faktui vadovaujantis Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo (toliau – Įstatymas) 14 straipsnio 2 dalies nuostatom yra priimami sprendimai savavališkos statybos padarinių šalinimo:
1) nugriauti savavališkai pastatytą statinį ir sutvarkyti statybvietę;
2) išardyti savavališkai pastatytas (įrengtas, sumontuotas ir pan.) ar perstatytas statinio dalis ir, jeigu būtina, sutvarkyti statybvietę;
3) atstatyti (atkurti) nugriautą kultūros paveldo statinį (išardytas jo dalis) ir, jeigu būtina, sutvarkyti statybvietę;
4) atstatyti savavališkai nugriautą statinį ar savavališkai išardytas statinio dalis, jeigu dėl statinio nugriovimo ar jo dalių išardymo buvo pažeistas viešasis interesas, ir, jeigu būtina, sutvarkyti statybvietę.
Įstatymo 14 straipsnio 4 dalyje nustatyta, kad statytojas turi teisę teisės aktų nustatyta tvarka parengti statinio projektą ir, sumokėję Statybos įstatymo 1 priede nustatytą įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, gauti statybą leidžiantį dokumentą tais atvejais, kai žemės sklype (teritorijoje), kuriame (kurioje) nustatyta savavališka statyba, tokios paskirties naujo statinio statyba yra galima arba tokie šio statinio rekonstravimo, remonto ar griovimo darbai yra galimi pagal galiojančius detaliuosius planus ar žemės valdos projektus (jeigu jie privalomi), taip pat bendruosius planus ar specialiojo teritorijų planavimo dokumentus ir tokia statyba neprieštarauja imperatyviems aplinkos apsaugos, paveldosaugos, saugomų teritorijų apsaugos teisės aktų reikalavimams.
Paklausime nurodytu atveju buvo priimtas sprendimas savavališkos statybos įteisinimui parengti paprastojo remonto aprašą ir gauti jam savivaldybės įgalioto pareigūno rašytinį pritarimą.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23