Ar žaidimų aikštelės įrenginiai yra statiniai? (2016-01-25)
KLAUSIMAS
Prašau atsakyti, ar pagal Jums pateiktą žaidimų įrenginių vizualizaciją nurodyti žaidimų įrenginiai, kuriuos galima identifikuoti pagal pavadinimus, laikytini nekilnojamais daiktais ar laikinais statiniais ir ar jiems yra taikomas Statybos įstatymas bei STR reikalavimai, ar prieš įrengiant tokius įrenginius yra būtinas gauti statybą leidžiantis dokumentas pagal STR reikalavimus?
ATSAKYMAS (2016-01-22, Nr. (9.12)-2D-1014)
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija), išnagrinėjusi paklausimą, pateikia nuomonę teiktais klausimais. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Inspekcijos konsultacijos turinys.
Paklausime pateikta „žaidimų įrenginių vizualizacija ir aprašymas“.
Statybos įstatymo 2 straipsnio 2 dalyje nustatyta: „Statinys – pastatas arba inžinerinis statinys, turintis laikančiąsias konstrukcijas, kurios visos (ar jų dalis) sumontuotos statybos vietoje atliekant statybos darbus, ir kuris yra nekilnojamasis daiktas.“; „4. Laikinas statinys – statinys, kurį leista pastatyti ir naudoti ribotą terminą. Laikinų statinių naudojimo terminas gali būti pratęstas. Laikinų statinių, kurių naudojimo terminas suinteresuotųjų asmenų prašymu pratęsiamas, naudojimo termino pratęsimo tvarką nustato Aplinkos ministerija. Laikinas statinys ir teisės į jį nekilnojamojo turto registre neregistruojami.“.
Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 1.98 straipsnio 2 dalyje ir 4.2 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad nekilnojamieji daiktai pagal prigimtį yra žemės sklypas ir su juo susiję daiktai, kurie negali būti perkeliami iš vienos vietos į kitą nepakeitus jų paskirties ir iš esmės nesumažinus jų vertės.
Apibendrindami nurodytų teisės aktų nuostatas, manome, kad „žaidimų įrenginys“ gali būti priskirtinas inžineriniam statiniui, jeigu turi laikančiąsias konstrukcijas, kurios visos (ar jų dalis) sumontuotos statybos vietoje atliekant statybos darbus, ir kuris yra nekilnojamasis daiktas.
Kadangi iš paklausime pateiktos informacijos galima suprasti, kad surenkant „žaidimų įrenginius“ statybos darbai neatliekami, o atliekamas (jeigu atliekamas) objekto surinkimas iš gamyklinių detalių bei „žaidimų įrenginiai“ gali būti naudojami ir pastatų viduje, todėl darytina išvada, kad jie neatitinka statiniui keliamų reikalavimų.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23