KLAUSIMAS

   Prašau atsakyti, kas tai yra atskiras pagrindinis nekilnojamas daiktas (mūrinis garažas) savarankiškai funkcionuojantis statinys įregistruotas, turi unikalų numerį-kokios dalys įeina į jo sudėtį, išvardinkite, kas tai yra laikančios konstrukcijos ir kokios, ar privalo turėti betoninius pamatus kurie yra sujungti su žeme, įleisti į žemę?

   Kokie yra pagrindiniai atskiro statinio požymiai, kokie yra atskiro statinio pagrindiniai elementai/išvardinkite? Ar  gali būti pastatytas ant kito atskiro neįregistruoto nekilnojamojo daikto? Kokie yra esminiai reikalavimai? Ar gali būti pastatytas atskiras statinys ant kito atskiro  statinio, tame pačiame žemės sklype t.y. tame pačiame mano garažo atskiro statinio užstatymo plote 24kv.m. toje pačioje vietoje?

   Prašau atsakyti ar gali būti pakeistas garažo žymėjimas žemės sklypo plane iš 1G1/p Į 9G1/p jo nerekonstravus, neatidalijus, neremontavus  ir t.t. neliečiant statinio?

   Ar gali būti vientisas statinys t.y. ar gali būti traktuojama, kad tai yra du atskiri daiktai-statiniai viename daikte?

   ATSAKYMAS (2016-01-28, Nr. (9.12)-2D-1343)

   Susipažinę su paklausimu, teikiame nuomonę jame išdėstytais klausimais.

   Pagal Statybos įstatymo 2 straipsnio 2 dalį statinys – pastatas arba inžinerinis statinys, turintis laikančiąsias konstrukcijas, kurios visos (ar jų dalis) sumontuotos statybos vietoje atliekant statybos darbus, ir kuris yra nekilnojamasis daiktas.

   Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.2 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad nekilnojamaisiais daiktais laikomi tokie daiktai, kurie negali būti perkeliami iš vienos vietos į kitą nepakeitus jų paskirties ir iš esmės nesumažinus jų vertės.

   Pagal pirmiau išdėstytą statinys turi atitikti šiuos požymius: turi būti nekilnojamas daiktas, turėti laikančiąsias konstrukcijas, kurios visos ar jų dalis būtų sumontuotos statybos darbais statybos vietoje.

   Statybos įstatymo 2 straipsnio 68 punkte įtvirtinta, kad laikančiosios konstrukcijos – konstrukciniai statinio elementai, kurių svarbiausia paskirtis – laikyti apkrovas (konstrukcijų, įrenginių, sniego, vėjo, žmonių, grunto ir pan.) ir užtikrinti statinio mechaninį atsparumą ir pastovumą.

   Statybos techninio reglamento STR 1.01.08:2002 „Statinio statybos rūšys“ 8 punkte numatyta, kad naujo antžeminio statinio statyba yra, kai ji vykdoma žemės paviršiaus plote, kuriame nėra kitų statinių. Naujo požeminio statinio statyba gali būti vykdoma ir tuo atveju, kai žemės paviršiaus plotas, po kuriuo statomas požeminis statinys, užimtas kitais statiniais.

   Atsižvelgiant į pirmiau nurodytą nuostatą, bendruoju atveju naujas statinys negali būti statomas ant kito statinio.

   Dėl garažo žymėjimo pakeitimo žemės sklypo plane ir galimybės suformuoti du atskirus turtinius vienetus reikėtų kreiptis į VĮ Registrų centrą.

   Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23