KLAUSIMAS

Vykdoma galiojančio detaliojo plano korektūros ****** mieste procedūra, kuria yra nustatomi žemės sklypo užstatymo reglamentai, statinių statymo zonair pagal sklypo ribas pataisomos šalia esančios gatvės raudonosios linijos.

Žemės sklypas, kuris patenka į koreguojamo detaliojo plano ribas, nuosavybės teise priklauso Lietuvos Respublikai ir patikėjimo teise yra valdomas Nacionalinės žemės tarnybos. Nacionalinė žemės tarnyba žemės sklypą panaudos teise yra perdavusi valdyti Vilniaus miesto savivaldybei.

Pagal teisės aktų reikalavimus viešinimo procedūros atliekamos supaprastinta tvarka, bet ****** miesto savivaldybei pageidaujant buvo surengtas ir viešas svarstymas. Iki viešinimo procedūrų pabaigos buvo užsakytos, tačiau negautos Nacionalinės žemės tarnybos planavimo sąlygos. Jos gautos jau pabaigus viešinimo procedūras, t.y. įvykus viešam susirinkimui, atsakius į suinteresuotos visuomenės pasiūlymus, parengus viešinimo ataskaitą ir įkėlus visus viešinimo dokumentus į TPDRIS sistemą.

Nors detaliojo plano korektūra buvo viešinama be Nacionalinės žemės tarnybos sąlygų, tačiau jokie detaliojo plano korektūros sprendiniai gautoms sąlygoms neprieštarauja ir jų keisti nereikia.

Prašome pateikti argumentuotą išaiškinimą, ar aprašytoje situacijoje yra privaloma iš naujo viešinti detaliojo plano korektūros sprendinius, jei jie buvo viešinami dar negavus Nacionalinės žemės tarnybos planavimo sąlygų, bet jas gavus paaiškėjo, kad detaliojo plano korektūros sprendiniai joms neprieštarauja ir neturi būti keičiami?

ATSAKYMAS (2018-06-20, Nr. (9.12)-2D-8584)

Atsakydami į Jūsų paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

Teritorijų planavimo įstatymo 2 straipsnio 24 dalyje nustatyta, kad „Teritorijos planavimo sąlygos – planuojamai teritorijai taikomos ūkio šakų plėtros programų ir kitų strateginio planavimo dokumentų nuostatos, aukštesnio lygmens teritorijų planavimo dokumentų sprendiniai ir teisės aktais pagrįsti planavimo sąlygas pateikiančios institucijos reikalavimai dėl teritorijų planavimo dokumentuose būtinų nustatyti privalomųjų nuostatų, privalomųjų reikalavimų ar teritorijos naudojimo reglamentų, taip pat inžinerinių tinklų ir susisiekimo komunikacijų prisijungimo reikalavimai.“.

Teritorijų planavimo įstatymo 25 straipsnio Kompleksinio teritorijų planavimo procesas 4 dalyje nustatyta, kad „Prieš pradėdamas rengti kompleksinio teritorijų planavimo dokumentą, planavimo organizatorius ar jo įgaliotas asmuo Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka raštu kreipiasi į Kompleksinio teritorijų planavimo dokumentų rengimo taisyklėse nurodytas institucijas, kad šios per 15 darbo dienų (dėl savivaldybės lygmens ir vietovės lygmens teritorijų planavimo dokumentų – per 10 darbo dienų) nuo prašymo gavimo dienos pateiktų planavimo sąlygas. Jeigu planavimo sąlygos per nustatytą terminą nebuvo išduotos ir planavimo organizatoriui apie neišdavimo priežastis nepranešta, planavimo organizatorius turi teisę pradėti rengti kompleksinio teritorijų planavimo dokumentą.“.

Kompleksinio teritorijų planavimo dokumentų rengimo taisyklių (toliau – taisyklės), patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2014 m. sausio 2 d. įsakymu Nr. D1-8, 93 punkte nustatyta, kad planavimo organizatorius ar jo įgaliotas savivaldybės vyriausiojo architekto funkcijas atliekantis savivaldybės administracijos valstybės tarnautojas parengia planavimo sąlygas ir kreipiasi į Taisyklėse nurodytas institucijas prašydamas pateikti planavimo sąlygas (pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtintą Teritorijų planavimo sąlygų išdavimo tvarkos aprašą). Planavimo sąlygas pateikia:

„93.13. Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos.“.

Taisyklių 120 punkte nustatyta, kad bendrąją ir supaprastintą visuomenės informavimo ir dalyvavimo teritorijų planavimo procese tvarką, bendrųjų planų rengimo viešinimo procedūras reglamentuoja „Visuomenės informavimo, konsultavimo ir dalyvavimo priimant sprendimus dėl teritorijų planavimo nuostatai“.

Visuomenės informavimo, konsultavimo ir dalyvavimo priimant sprendimus dėl teritorijų planavimo nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės  1996 m. rugsėjo 18 d. nutarimu Nr. 1079 (2013 m. gruodžio 18 d. nutarimo Nr. 1267  redakcija), VIII skyriuje Supaprastinta teritorijų planavimo dokumentų viešinimo procedūrų tvarka nustatyta:

„38. Viešam svarstymui pirmininkauja planavimo organizatorius arba jo įgaliotas asmuo. Jeigu per valandą po nustatytos viešo svarstymo pradžios niekas neatvyksta, laikoma, kad viešo svarstymo procedūra atlikta ir tai įforminama viešo svarstymo susirinkimo protokolu. Planavimo organizatorius savo nuožiūra gali surengti viešą svarstymą pakartotinai Nuostatų nustatyta tvarka.“.

„40. Supaprastinta teritorijų planavimo dokumentų viešinimo procedūrų tvarka taikoma kompleksinio teritorijų planavimo dokumentų sprendinių koregavimo atvejais, taip pat specialiojo teritorijų planavimo dokumentams ir kitais teisės aktų nustatytais atvejais.“.

Apibendrindami teikiame nuomonę, kad:

- viešas svarstymas rengiamas susipažinimui su kompleksinio teritorijų planavimo dokumentų koregavimo sprendiniais, o ne su procedūriniais dokumentais, tokiais kaip planavimo sąlygos;

- kai teikiančio planavimo sąlygas subjekto (paklausime nurodytu atveju Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos) planavimo sąlygos, kurios neprieštarauja parengto detaliojo plano koregavimo sprendiniams, pateiktos po teritorijų dokumento koregavimo sprendinių viešojo aptarimo, planavimo organizatorius neprivalo, bet savo nuožiūra gali surengti pakartotiną viešąjį svarstymą.

Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti traktuojama kaip Inspekcijos sprendimas konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23