KLAUSIMAS

2017 m. per Infostatybos sistemą buvo pritarta vienbučio gyvenamojo namo projektiniams pasiūlymams. Projektiniuose pasiūlymuose projektuojamo pastato aukštis nurodytas 8,91 m. Bendrajame plane nebuvo nurodytas maksimalus leidžiamas aukštis toje teritorijoje. Vėliau buvo išduoti specialieji architektūriniai reikalavimai ir juose buvo nurodytas maksimalus pastato aukštis 8,5 m. Savivaldybės specialistė teigė, kad jie remiasi bendrojo plano pakeitimais, kurie dar tik bus tvirtinami. Mūsų nuomone, suderinta projektavimo užduotis su savivaldybės vyr. architekte, yra pagrindas ruošti projektinius pasiūlymus, kuriais remiantis rengiamas TDP pagal užduotyje pateiktus rodiklius (įskaitant ir pastato aukštį).

Prašome pateikti savo nuomonę šiais klausimais: koks pastato aukštis turėtų būti projektuojamas šiuo atveju? Ar gali būti išduodami specialieji architektūros reikalavimai pagal dar nepatvirtintą teritorijų planavimo dokumentą?

ATSAKYMAS (2018-01-12, Nr. (9.12)-2D-508)

Atsakydami į Jūsų paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

Statybos įstatymo 24 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad statinio projektas rengiamas vadovaujantis privalomaisiais statinio projekto rengimo dokumentais (atrankos išvada dėl poveikio aplinkai vertinimo, poveikio aplinkai vertinimo ataskaita, sprendimu dėl planuojamos ūkinės veiklos galimybių (kai pagal Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo nuostatas turi būti atliktos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo procedūros); poveikio visuomenės sveikatai vertinimo dokumentais (jeigu atliekamos poveikio visuomenės sveikatai vertinimo procedūros); teritorijų planavimo dokumentais, žemėtvarkos planavimo dokumentais, nuosavybės teisę ar kitokias teises į žemę (statybos sklypą) patvirtinančiais dokumentais; technine užduotimi; žemės sklypo (teritorijos) ir statinio statybinių tyrimų (jeigu juos atlikti privaloma arba jie atlikti) dokumentais; kultūros paveldo tyrimų medžiaga; projektiniais pasiūlymais (kai juos rengti privaloma aplinkos ministro nustatytais atvejais); specialiaisiais reikalavimais (jeigu jie buvo gauti), prisijungimo sąlygomis); galiojančiais teisės aktais.

Specialiųjų reikalavimų, specialiųjų architektūros reikalavimų, specialiųjų saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimų struktūros ir išdavimo tvarkos aprašo, patvirtinto Aplinkos ministro 2017 metų sausio 6 d. įsakymu Nr. D1-22, (galioja nuo 2017-11-01) 10 punkte nurodyta, kad savivaldybės administracijos direktorius (jo įgaliotas savivaldybės administracijos valstybės tarnautojas), gavęs Statybos įstatymo 24 straipsnio 4 dalyje nurodytus dokumentus, atsižvelgęs į projektinius pasiūlymus (kai jie parengti), Architektūros įstatymo 12 straipsnio 3 dalyje nurodytas regioninės architektūros tarybos ekspertų rekomendacijas (kai jos buvo gautos), konkrečią statybos vietą, gretimybes, trečiųjų asmenų teisių apsaugą, specialiuosius architektūros reikalavimus (pagal Aprašo 2 priede nurodytą formą), vadovaudamasis Statybos įstatymo, kitų įstatymų ir teisės aktų, teritorijų planavimo dokumentų nustatytais reikalavimais, parengia Statybos įstatymo 24 straipsnio 7 dalyje nustatyta tvarka.

Statybos įstatymo 24 straipsnio 18 dalyje pažymėta, kad už prisijungimo sąlygų, specialiųjų paveldosaugos reikalavimų, specialiųjų saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimų ir specialiųjų architektūros reikalavimų atitiktį Lietuvos Respublikos įstatymams ir kitiems teisės aktams pagal kompetenciją atsako juos parengę asmenys teisės aktų nustatyta tvarka.

Atsižvelgdami į tai, kas išdėstyta, manome, kad rengiant statinio projektą reikėtų vadovautis išduotuose specialiuosiuose architektūros reikalavimuose, kurie rengiami atsižvelgiant į projektinius pasiūlymus, nurodytais reikalavimais. O rengiant specialiuosius architektūros reikalavimus turėtų būti vadovaujamasi patvirtintų teritorijų planavimo dokumentų sprendiniais.

Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti traktuojama kaip Inspekcijos sprendimas konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23