Ar norint statyti pagalbinio ūkio paskirties pastatą (garažą) miesto teritorijoje reikalingas statybą leidžiantis dokumentas? (2023.05.04)
KLAUSIMAS
Vadovaujantis viešojo administravimo įstatymu, prašome pateikti informaciją. Ar norint statyti 7.17. pagalbinio ūkio paskirties pastatą (garažą), miesto teritorijoje, kurioje nėra kitų apsaugos zonų, reikalingas statybą leidžiantis dokumentas? Pastato bendras plotas iki 50 m2, aukštis iki 5 m., atstumas tarp atraminių konstrukcijų neviršija 6,0 m.
ATSAKYMAS (2023.05.04, Nr. 2D-7701)
Atsakydami į paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Informuojame, kad Inspekcija veiklą vykdo Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo (toliau – Priežiūros įstatymas) nustatyta apimtimi, konsultacijas teikia Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklėse (toliau – Konsultavimo taisyklės) nustatyta tvarka. Pagal Konsultavimo taisyklių 4.1 punktą konsultacija – tai žodinis ar rašytinis atsakymas į asmens paklausime pateiktą (-us) klausimą (-us) teritorijų planavimo ir statybos valstybinę priežiūrą reglamentuojančių ir su jais susijusių teisės aktų nuostatų taikymo klausimais. Atsakymą rengiame vadovaudamiesi Konsultavimo taisyklėmis, kurios nenumato konkrečių situacijų nagrinėjimo, išvadų teikimo, todėl teikiame nuomonę tik dėl galiojančio teisinio reguliavimo, susijusio su paklausime keliamais klausimais.
Klausiate, „ar norint statyti 7.17 pagalbinio ūkio paskirties pastatą (garažą), miesto teritorijoje, kurioje nėra kitų apsaugos zonų, reikalingas statybą leidžiantis dokumentas? Pastato bendras plotas iki 50 m2, aukštis iki 5 m, atstumas tarp atraminių konstrukcijų neviršija 6,0 m.“
Statybos techninio reglamento STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ (toliau – Reglamentas) 14 punkte nurodyta, kad statinio kategoriją pagal Reglamente pateiktus požymius nustato ir projektuojamam statiniui priskiria statinio projekto vadovas.
Statybos įstatymo 2 straipsnio 30 dalyje apibrėžta, kad nesudėtingasis statinys – tai paprastos konstrukcijos pastatas, kurio didžiausias aukštis yra 8,5 metro, visų aukštų, antstatų, pastogės patalpų ir naudojimo paskirtimi susietų priestatų plotų suma – ne didesnė kaip 80 kvadratinių metrų ir kurio rūsys (pusrūsis) yra ne didesnis kaip vieno aukšto; paprastų konstrukcijų inžinerinis statinys. Pastato ir inžinerinio statinio paprastų konstrukcijų požymius ir techninius parametrus nustato normatyviniai statybos techniniai dokumentai.
Inspekcijos nuomone, nustatant nesudėtingojo statinio kategoriją vertinamas ne bendrasis pastato plotas, o visų aukštų, antstatų, pastogės patalpų ir naudojimo paskirtimi susietų priestatų plotų suma, o rūsio (pusrūsio) plotas neįskaičiuojamas.
Bendruoju atveju, pagal Reglamento 2 lentelės 2 punktą pagalbinio ūkio paskirties pastatai – be gyvenamųjų patalpų, kurių didžiausias aukštis iki 5 m, o didžiausias plotas iki 50 kv. m., priskiriami I grupės nesudėtingiesiems statiniams. Pagal Statybos įstatymo 2 straipsnio 30 punktą nesudėtingųjų pastatų rūsiai (pusrūsiai) ne didesni kaip vieno aukšto. Pagal Reglamento 19 punktą nesudėtinguosiuose statiniuose atstumas tarp atraminių konstrukcijų neturi viršyti 6,0 m, o pagal 21 punktą nesudėtingųjų pastatų rūsiai negali būti įrengiami už pastatų ribų.
Atvejai, kada privaloma gauti statybą leidžiančius dokumentus naujų statinių statybai, nustatyti Statybos įstatymo 27 straipsnio 1 dalyje ir statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Nebaigto statinio registravimas ir perleidimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 3 priede.
Vadovaujantis pateiktomis nuostatomis, privaloma gauti statybą leidžiantį dokumentą I grupės nesudėtingojo pagalbinio ūkio paskirties statinio statybai, jeigu jis statomas vienoje iš šių teritorijų: kultūros paveldo objekto teritorijoje ar jo apsaugos zonoje, kultūros paveldo vietovėje, kurortuose, Kuršių nerijoje; Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje (jeigu statoma ne sodyboje); magistralinio dujotiekio vietovės klasių teritorijose, esančiose 200 metrų atstumu abipus magistralinio dujotiekio vamzdyno ašies.
Kai I grupės nesudėtingasis pagalbinio ūkio paskirties pastatas nepatenka į nurodytas teritorijas, tai statybą leidžiančio dokumento gauti nereikia.
Tuo pačiu informuojame, ar pagal teisės aktų reikalavimus naujo statinio statybai reikia gauti statybą leidžiantį dokumentą, galite sužinoti užpildę klausimyną Inspekcijos interneto puslapyje (https://vtpsi.lrv.lt/lt/ → „Ar reikalingas leidimas naujo statinio statyba?“).
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23