KLAUSIMAS

Planuoju įrengti du kupolinius namelius, dengtus PVC tentu, medinių konstrukcijų, 5 m skersmens, 3,2 m aukščio (21 kv. m). Turiu apšildyti kupolo grindis. Žemės sklypo savininkė yra mano žmona.

Ar reikalingas statybą leidžiantis dokumentas? Ar tai laikinas statinys?/\. Ar galiu, jei tai laikinas statinys kupolą įrengti ant pamato? Jei ne – kaip teisėtai padairyti kupolo įrengimą?

ATSAKYMAS (2021-06-07, Nr. (9.12)-2D- 9310)

Atsakydami į Jūsų paklausimą pagal Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) kompetenciją, informuojame, kad pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal paklausėjo pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Inspekcijos konsultacijos turinys. 

          Taip pat informuojame, kad Inspekcija konsultacijas teikia vadovaudamasi Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklių, patvirtintų Inspekcijos viršininko 2017 m. lapkričio 30 d. įsakymu Nr. 1V-160, (toliau – Konsultavimo taisyklės) nustatyta tvarka. Pagal šių taisyklių 4.1 punktą, konsultacija yra žodinis ar rašytinis atsakymas į asmens paklausime pateiktą (-us) klausimą (-us) teritorijų planavimo ir statybos valstybinę priežiūrą reglamentuojančių ir su jais susijusių teisės aktų nuostatų taikymo klausimais. Konsultavimo taisyklės nenumato konkrečių situacijų nagrinėjimo, išvadų (pvz., dėl konkretaus statinio klasifikavimo), projektinių sprendinių parinkimo. Todėl pateikiame tik su paklausimu susijusį teisinį reguliavimą ir nuomonę dėl jo taikymo.

          Lietuvos Respublikos statybos įstatymo (toliau – Įstatymas) 2 straipsnio atitinkamai 24, 37, 84 ir 90 dalyje apibrėžta: laikinasis statinys – statinys, kurį leidžiama statyti numatant naudoti ribotą terminą; pastatas – apdengtas stogu statinys, kurio didžiausią dalį sudaro patalpos; statinysnekilnojamasis daiktas (pastatas arba inžinerinis statinys), turintis laikančiąsias konstrukcijas, kurios visos (ar jų dalis) sumontuotos statybos vietoje atliekant statybos darbus; statybos darbai – darbai, atliekami statant (montuojant, tiesiant) naują, rekonstruojant, remontuojant ar griaunant esamą statinį (žemės kasimo, mūrijimo, betonavimo, montavimo, pamatų ir stogų įrengimo, stalių, apdailos, įrenginių paleidimo ir derinimo).

          Vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 4.2 straipsnio nuostatomis, nekilnojamieji daiktai pagal prigimtį yra žemės sklypas ir su juo susiję daiktai, kurie negali būti perkeliami iš vienos vietos į kitą nepakeitus jų paskirties ir iš esmės nesumažinus jų vertės.  Kilnojamieji daiktai pagal prigimtį yra daiktai, kurie iš vienos vietos į kitą gali būti perkelti nepakeitus jų paskirties ir iš esmės nesumažinus jų vertės.

           Taigi, jei objektas (paklausime minimas kupolas, kupolinis namelis) atitinka visus Įstatymo 2 straipsnio 84 dalyje nurodytus statinio požymius (nekilnojamasis daiktas, kaip jis apibrėžtas CK 4.2 straipsnyje, turi laikančiąsias konstrukcijas, kurios visos (ar jų dalis) sumontuotos statybos vietoje, atliekant statybos darbus), jis laikytinas statiniu. Jeigu statinio didžiausią  dalį sudaro patalpos ir jis turi stogą, toks statinys laikytinas pastatu (pastatą gali sudaryti ir viena patalpa). Laikinojo statinio statusą statinys turi tik tada, kai jo statybą leidžiančiame dokumente (toliau – SLD) nurodytas tam tikras jo naudojimo terminas.

           Atvejai, kada statyti naują statinį privalomas SLD, nurodyti Statybos įstatymo 27 straipsnio 1 dalyje ir statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ (toliau – Reglamentas) 3 priedo 1 punkte. Šie atvejai priklauso nuo statinio kategorijos ir teritorijos, kurioje vykdoma statyba. Pavyzdžiui, jeigu negyvenamosios paskirties pastatas pagal statybos techniniame reglamente STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ nurodytus  požymius ir techninius parametrus priskiriamas nesudėtingųjų statinių I grupei, SLD privalomas Reglamento 3 priedo 1.1 ir 1.4 papunkčiuose nurodytais atvejais.

          Statinio projektas turi būti parengtas, kai privaloma gauti SLD (Statybos įstatymo 24 str. 3 d.).

          Dėl statinio konstrukcijų (įskaitant pamatus) parinkimo reikėtų kreiptis į projektuotojus.

          Informaciją dėl SLD privalomumo pagal pasirinktus statinio požymius galima rasti Inspekcijos svetainėje adresu  http://apklausos.vtpsi.lt/index.php/416549?lang=lt.

Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23