KLAUSIMAI

1. Yra galiojantis statybos leidimas. Ar mūsų įmonė, perėmusi vieno iš sklypų nuosavybės teisę, turi teisę naudotis leidimu, ar turi perregistruoti savo vardu?

2. Leidimas iš duotas statyti 10 vėjo jėgainių parką. Ar mes galime statyti tik vieną vėjo jėgainę ant perimto sklypo ir ją priduoti, jei neketiname pasinaudoti kitais sklypais ir daugiau jų nestatyti?

3. Statybos leidimas buvo išduotas pagal techninį projektą, kuris buvo rengtas tuo metu gamintai vėjo jėgainei, kuri šiuo metu nebegaminama, nes yra technologiškai pasenusi. Ar pagal šį statybos leidimą būtų galim statyti kito modelio vėjo jėgainę, kurios techniniai parametrai neviršytų leidime nurodytų?

ATSAKYMAS (2021-06-16, Nr. (9.12)-2D-9965)

          Atsakydami į Jūsų paklausimą pagal Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) kompetenciją, informuojame, kad pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal paklausėjo pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Inspekcijos konsultacijos turinys. 

          Lietuvos Respublikos statybos įstatymo (toliau – Įstatymas) 3 straipsnio 2 dalyje įtvirtinta, kad „2. Statytojo teisė įgyvendinama, kai:

1) statytojas žemės sklypą, kuriame statomas statinys, valdo nuosavybės teise arba valdo ir naudoja kitais Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytais pagrindais; šis reikalavimas netaikomas Aplinkos ministerijos nustatytais atvejais, kai nėra suformuoti žemės sklypai (atnaujinant (modernizuojant) pastatus, atliekant statinio kapitalinį ar paprastąjį remontą ir pan.);

2) statytojas turi statybą leidžiantį dokumentą (kai jis privalomas);

3) statytojas statinį (jo dalį) valdo nuosavybės teise arba valdo ir naudoja kitais Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytais pagrindais – statinio rekonstravimo, remonto ir griovimo atvejais“.

          Statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ (toliau – Reglamentas) 45 punkte nustatyta, kad 2010 m. spalio 1 d. galioję, taip pat po 2010 m. spalio 1 d. išduoti ir galiojantys statybą leidžiantys dokumentai (toliau – SLD) galioja neterminuotai. Pagal Reglamento nuostatas, atliekant statybos užbaigimo procedūras, be kita ko, tikrinama: ar statytojas turi SLD (kai jis privalomas); žemės sklypo ir/ar statinio paveldėjimo ar įsigijimo atveju SLD gali būti išduotas buvusio statytojo vardu.

          Vadovaujantis statybos techninio reglamento STR1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ 24 punkto nuostatomis, kai po SLD išdavimo keičiami Statybos įstatymo 2 straipsnio 11 dalyje nurodyti esminiai projekto sprendiniai ir norint tęsti statybą privaloma gauti naują SLD, turi būti rengiamas naujos laidos projektas. Kai po SLD išdavimo keičiami esminiai projekto sprendiniai ir norint tęsti statybą gauti naują SLD neprivaloma, taip pat kai keičiami neesminiai projekto sprendiniai, rengiamas naujos laidos projekto sprendinių dokumentas (-ai).

          Įstatymo 2 straipsnio 11 dalyje apibrėžta, kad esminiai statinio projekto sprendiniai – statinio projekto sprendiniai, kuriais nustatoma statinio vieta sklype, statinio ar jo dalių paskirtis, statinio laikančiosios konstrukcijos ir jų išdėstymas, statinio išorės matmenys (aukštis, ilgis, plotis ir pan.) ir įgyvendinami specialieji saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimai ir (ar) specialieji paveldosaugos reikalavimai.

          Reglamento 48 punkte nurodyta, kad pakeitus esminius statinio (statinio projekte suprojektuotų statinių, kuriuos norint statyti, rekonstruoti, remontuoti ar griauti privalomas SLD) projekto sprendinius ir norint tęsti statybą, privaloma gauti naują SLD šio Reglamento nustatyta tvarka, išskyrus atvejus, kai nepažeidžiant teritorijų planavimo dokumentų, SLD, kitų teisės aktų, specialiųjų architektūros reikalavimų, specialiųjų saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimų, specialiųjų paveldosaugos reikalavimų ir esminių statinio reikalavimų:

„48.1. laikančiosios konstrukcijos keičiamos į ne blogesnes savybes turinčias konstrukcijas;

48.2. dėl objektyvių priežasčių (nenumatytų aplinkybių, kliūčių) keičiama inžinerinio tinklo ar susisiekimo komunikacijos trasa ar jos dalis ir dėl to keičiasi inžinerinio tinklo ar susisiekimo komunikacijos ilgis;

48.3. iki 1 m keičiama statinio vieta žemės sklype (teritorijoje);

48.4. iki 1 m didinami statinio išorės matmenys;

48.5. mažinami statinio išorės matmenys“.

          Remiantis Reglamento 78 punkto nuostatomis, jeigu statinio projekte, pagal kurį išduotas SLD, numatyta atskirų statinių ar jų dalių statybą užbaigti ne vienu metu, statytojo pageidavimu gali būti išduodami atskiri užbaigtų statyti statinių ar jų dalių aktai ar surašomos deklaracijos, jei šie statiniai ar jų dalys gali būti naudojami pagal statinio projekte numatytą paskirtį, nepriklausomai nuo to, ar kitų statinio projekte suprojektuotų statinių ar jų dalių statyba užbaigta.

          Atsižvelgdami į tai, kas išdėstyta, ir į paklausimo informaciją, teikiame nuomonę dėl Jūsų klausimų.

          1. Bendruoju atveju naujų statinių statybą gali vykdyti statytojas, tenkinantis Įstatymo 3 straipsnio 2 dalies reikalavimus statytojo teisei įgyvendinti: žemės sklypą valdyti nuosavybės teise arba valdyti ir naudoti kitais Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytais pagrindais (pvz., nuomos sutarties, kurioje numatyta statinių statybos galimybė, pagrindu); turėti SLD (gali būti išduotas buvusio statytojo vardu, SLD perregistravimo procedūros galiojantys teisės aktai nenumato). Jei statytojas atitinka šiuos reikalavimus, jis gali įgyvendinti statytojo teisę.

          2. Atkreiptinas dėmesys, jog prie paklausimo pridėtu SLD leidžiama vėjo jėgainių parko (nurodant bendrą užstatymo plotą), bet ne atskirų jėgainių statyba. Manome, kad pagal šį SLD statyti vieną vėjo jėgainę viename žemės sklype ir atlikti jos statybos užbaigimo procedūras būtų galima, jei statinio projekte būtų numatytas sprendinys, atitinkantis Reglamento 78 punkte nurodytas aplinkybes.   Pažymėtina, kad, kai keičiami esminiams statinio projekto sprendiniams (kaip jie apibrėžti Statybos įstatymo 2 straipsnio 11 dalyje) nepriskirtini projekto sprendiniai, rengiamas naujos laidos projekto sprendinių dokumentas (-ai), naujas SLD neprivalomas.

          3. Konkrečiu atveju sprendžiant, ar privalomas naujas SLD, reikėtų vertinti, ar statant kito modelio vėjo jėgainę nebūtų keičiami Statybos įstatymo 2 straipsnio 11 dalyje nurodyti esminiai statinio projekto, pagal kurį išduotas SLD, sprendiniai, ir (jeigu esminiai statinio projekto sprendiniai keičiami), ar konkrečiu atveju taikytinos Reglamento 48 punkte nustatytos išimtys, kai pakeitus esminius statinio projekto sprendinius, naujas SLD neprivalomas. Kai naujas SLD neprivalomas, rengiamas naujos laidos projekto sprendinių dokumentas (-ai).

Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23