<...> miesto savivaldybės administracija <...> išdavė statybos leidimą Nr. <...> (Leidimas) atlikti statybos darbus, žemės sklype, adresu <...> (Žemės sklypas).

      Leidimas suteikė teisę statyti prekybos paskirties pastatą (Pastatas), Žemės sklype, pagal projektuotojo parengtą projektą (Projektas).

      Šiuo metu yra svarstoma atlikti Projekto sprendinių pakeitimus, kuriais būtų pašalinama dalis Pastato konstrukcijų. Pakeitimus yra numatoma atlikti šia apimtimi:

Lietuvos Respublikos statybos įstatymo (Statybos įstatymas) 27 straipsnio 33 dalis numato, kad jeigu išdavus statybą leidžiantį dokumentą keičiasi esminiai statinio projekto sprendiniai, norint tęsti statybą, šio įstatymo 37 straipsnyje nustatyta tvarka apie numatomą statinių projektavimą (kai jis privalomas) turi būti informuojama visuomenė ir šiame straipsnyje nustatyta tvarka reikia gauti naują statybą leidžiantį dokumentą (kai jis privalomas), išskyrus atvejus, kai nepažeidžiant teisės aktų, normatyvinių statybos techninių dokumentų, teritorijų planavimo dokumentų, statybą leidžiančių dokumentų, specialiųjų reikalavimų ir esminių statinio reikalavimų:

1) dėl objektyvių priežasčių keičiama inžinerinių tinklų ar susisiekimo komunikacijų trasa ar jos dalis ir dėl to keičiasi inžinerinių tinklų ar susisiekimo komunikacijų ilgis;

2) iki 1 m keičiama statinio vieta žemės sklype (teritorijoje);

3) iki 1 m keičiami statinio ar jo dalių išorės matmenys;

4) keičiamos statinio laikančiosios konstrukcijos ar jų išdėstymas statinio viduje ir nesikeičia statinio kategorija.

      Esminiai statinio sprendiniai apibrėžti Statybos įstatymo 2 straipsnio 11 dalyje, tai yra: statinio projekto sprendiniai, kuriais nustatoma statinio vieta sklype, statinio ar jo dalių paskirtis, statinio laikančiosios konstrukcijos ir jų išdėstymas, statinio išorės matmenys (aukštis, ilgis, plotis ir pan.) ir įgyvendinami specialieji saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimai ir (ar) specialieji paveldosaugos reikalavimai.

      Pasikeitus Statytojo poreikiams, Statytojas nusprendė pakeisti Pastato išvaizdą ir atsisakyti į Pastato sandėliavimo patalpas numatyto patekimo stoginės dalies.

Mūsų vertinimu tokie Pastato sprendinių pakeitimai neturi jokios įtakos nei statinio vietai sklype, nei laikančiosioms konstrukcijoms ar jų išdėstymui, nes yra numatoma tik iš dalies pakoreguoti konstrukcijų apimtis, atsisakant stoginės dalies vedančios į sandėliavimo patalpas. Pravažiavimo į Pastato sandėliavimo patalpas laikančiosios konstrukcijos nėra numatomos pakeisti. Šie sprendiniai taip pat niekaip nelemia Pastato išorės matmenų, nes bendras Pastato ilgis, plotis ir aukštis nesikeičia. Teritorija, kurioje išduotas minėtas statybos leidimas nėra saugoma, todėl specialieji saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimai ir specialieji paveldosaugos reikalavimai išduoti nebuvo. Taigi tokie sprendiniai nėra laikytini esminiais projekto sprendiniais, todėl jų keitimas/tikslinimas/pritaikymas šių dienų Statytojo poreikiams, nereikalauja naujo statybos leidimo.

      Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo 8 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad statybos valstybinę priežiūrą atlieka Inspekcija. To paties straipsnio 2 dalyje nurodyta, kokie veiksmai priskiriami statybos valstybinei priežiūrai, pvz.: asmenų prašymų, skundų, susijusių su statybos procesu, nagrinėjimas, konsultacijų ir metodinės pagalbos teikimas, kiti prevenciniai veiksmai, kuriais siekiama sumažinti pažeidimų skaičių ir kt.

      Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003-07-09 įsakymu Nr. 349 patvirtinti Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos nuostatai apibrėžia Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (Inspekcija) kompetenciją bei funkcijas.

     Manome, kad aukščiau išdėstyta situacija išimtinai priskirtina Inspekcijos kompetencijai. Siekdami bendradarbiauti su statybos valstybinės priežiūros institucija, bei išvengti galimų pažeidimų, kreipiamės dėl metodinės pagalbos suteikimo aukščiau įvardintu atveju.

      Atsižvelgdami į tai kas išdėstyta, prašome įvertinti, ar pakeitus Pastato išvaizdą ir atsisakius į Pastato sandėliavimo patalpas numatyto patekimo stoginės dalies keičiasi esminiai projekto sprendiniai ar ne.

ATSAKYMAS (2022.10.27, Nr. 2D-19571)

      Atsakydami į Jūsų  2022-10-10 raštą „Dėl neesminių sprendinių pakeitimo projekto A laidoje“ (toliau – paklausimas), informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

      Taip pat informuojame, kad Inspekcija konsultacijas teikia Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklėse[1] (toliau – Konsultavimo taisyklės) nustatyta tvarka. Pagal šių taisyklių 4.1 punktą konsultacija – tai žodinis ar rašytinis atsakymas į asmens paklausime pateiktą (-us) klausimą (-us) teritorijų planavimo ir statybos valstybinę priežiūrą reglamentuojančių ir su jais susijusių teisės aktų nuostatų taikymo klausimais. Konsultavimo taisyklės nenumato konkrečių situacijų (įskaitant projektų ištraukas) nagrinėjimo, vertinamojo pobūdžio išvadų teikimo ir sprendimų priėmimo. Be to, atkreiptinas dėmesys, kad vadovaujantis Lietuvos Respublikos advokatūros įstatymu (toliau – Įstatymas), teisės konsultacijos (patarimai teisės klausimais), teisinę reikšmę turinčių dokumentų rengimas, atstovavimas teisės klausimais, gynyba bei atstovavimas bylų procese, yra advokatų teikiamos teisinės paslaugos[2]. Klientas dėl teisinių paslaugų teikimo su advokatu, advokatais ar advokatų profesine bendrija dėl teisinių paslaugų susitaria pasirašydami sutartį[3]. Į valstybės instituciją advokatas turi teisę kreiptis Įstatymo nustatyta tvarka ne konsultacijos dėl teisės aktų taikymo, o dėl teisinėms paslaugoms teikti reikalingos informacijos bei duomenų, dokumentų ir jų nuorašų, esančių valstybės ir savivaldybių institucijose, registruose, valstybės informacinėse sistemose gavimo[4].

       Prašote „<...> įvertinti, ar pakeitus Pastato išvaizdą ir atsisakius į Pastato sandėliavimo patalpas numatyto patekimo stoginės dalies keičiasi esminiai projekto sprendiniai ar ne“.

     Atsižvelgdami į Konsultavimo taisyklių nustatytą konsultacijų rengimo ir teikimo tvarką, pateikiame su paklausimu susijusį galiojantį teisinį reguliavimą ir nuomonę dėl jo taikymo, nevertindami konkrečių projektinių sprendinių.

      Statybos įstatymo 2 straipsnio 11 dalyje nustatyta, kad esminiai statinio projekto sprendiniai – statinio projekto sprendiniai, kuriais nustatoma statinio vieta žemės sklype (teritorijoje), statinio ar jo dalių paskirtis, statinio laikančiosios konstrukcijos ir jų išdėstymas, statinio išorės matmenys (aukštis, ilgis, plotis ir pan.) ir įgyvendinami specialieji saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimai ir (ar) specialieji paveldosaugos reikalavimai. 

      Statybos įstatymo 27 straipsnio 33 dalyje įtvirtinta, jog, jeigu išdavus statybą leidžiantį dokumentą (toliau – SLD) keičiasi esminiai statinio projekto sprendiniai, norint tęsti statybą, šio įstatymo 37 straipsnyje nustatyta tvarka apie numatomą statinių projektavimą (kai jis privalomas) turi būti informuojama visuomenė ir šiame straipsnyje nustatyta tvarka reikia gauti naują SLD (kai jis privalomas), išskyrus šios dalies 1-4 punktuose nurodytus atvejus. Vienas iš šių atvejų – kai iki 1 m keičiami statinio ar jo dalių išorės matmenys (3 punktas).

      Vadovaujantis statybos techninio reglamento STR 1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ (toliau – STR 1.04.04:2017) 42 punkto nuostatomis, kai po SLD išdavimo keičiami Statybos įstatymo 2 straipsnio 11 dalyje nurodyti esminiai projekto sprendiniai ir norint tęsti statybą privaloma gauti naują SLD, turi būti rengiamas naujos laidos projektas. Kai po SLD išdavimo keičiami Statybos įstatymo 2 straipsnio 11 dalyje nurodyti esminiai projekto sprendiniai ir norint tęsti statybą gauti naują SLD neprivaloma, taip pat kai keičiami neesminiai projekto sprendiniai, rengiamas naujos laidos projekto sprendinių dokumentas (-ai). Projekto sprendinių pakeitimai privalo atitikti Reglamente (ES) Nr. 305/2011 nurodytus esminius statinių reikalavimus, esminius architektūros reikalavimus, normatyvinių statybos techninių ir normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų reikalavimus.

      Atsižvelgdami į Statybos įstatymo 2 straipsnio 11 dalyje pateiktą esminių statinio projekto sprendinių sąvokos apibrėžtį, manome, kad statinio išorės matmenys (aukštis, ilgis, plotis ir pan.) bet kurioje statinio vietoje laikytini esminiais statinio projekto sprendiniais. Jeigu pašalinus suprojektuoto statinio dalį (paklausime vadinamą stoginę), toje statinio vietoje bet kuris iš statinio išorės matmenų pakeičiamas daugiau kaip 1 m, tai, vadovaujantis Statybos įstatymo 27 straipsnio 33 dalies nuostatomis, privaloma atlikti šioje įstatymo dalyje nustatytus veiksmus, tarp jų – gauti naują SLD. Kai privalomas naujas SLD, rengiamas naujos laidos statinio projektas.

      Pažymėtina, jog projektinius sprendinius privalo parinkti kompetentingas projektuotojas, prisiimdamas atsakomybę, kad statinio projektas atitinka Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų, privalomųjų statinio projekto rengimo dokumentų, normatyvinių statybos techninių dokumentų ir normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų nuostatas, nes tokia prievolė jam nustatyta Statybos įstatymo 16 straipsnio 5 dalyje.

      Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.


[1]patvirtinta Inspekcijos viršininko 2011 m. lapkričio 10 d. įsakymu Nr. 1V-194 „Dėl Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklių patvirtinimo“.

[2] Lietuvos Respublikos advokatūros įstatymo 2 straipsnio 1 dalis.

[3] Lietuvos Respublikos advokatūros 48 straipsnio 1 dalis.

[4] Lietuvos Respublikos advokatūros įstatymo 44 straipsnio 1 punktas.

Atnaujinimo data: 2023-09-23