KLAUSIMAS

      UAB „<...>“ (toliau – Bendrovė) kartu su dukterinėmis įmonėmis įgyvendina Bendrovės patronuojančios įmonės AB „<...>“ strategijoje numatytą tikslą didinti „žaliosios generacijos” portfelį, Bendrovė planuoja atsinaujinančios energetikos plėtrą Lietuvoje, įgyvendinat energijos gamybos iš vėjo ir saulės projektus. Bendrovė siekia, kad atsinaujinančios energetikos projektų vystymas atitiktų teisės aktų reikalavimus, todėl prašo atsakyti į šiuos klausimus:

    1. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos statybos įstatymu ir jį įgyvendinančiais teisės aktais, kokiais atvejais saulės elektrinės statybos leidimui gauti reikalingas gretimų ir besiribojančių kaimyninių sklypų savininkų sutikimas? Kokie teisės aktai tai reglamentuoja?

   2. Ar yra reglamentavimas nustatantis, kokiu atstumu reikalaujama atitraukti saulės elektrinės statinius nuo sklypo ribos arba tvoros? Jeigu taip, tuomet kokiu atstumu ir kokie teisės aktai tai reglamentuoja?

ATSAKYMAS (2023.01.20, Nr. 2D-1134)

      Atsakydami į paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

      Inspekcija konsultacijas teikia vadovaudamasi Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklėse[1] (toliau – Konsultavimo taisyklės) nustatyta tvarka. Pagal Konsultavimo taisyklių 4.1 papunktį, konsultacija – tai žodinis ar rašytinis atsakymas į asmens paklausime pateiktą (-us) klausimą (-us) teritorijų planavimo ir statybos valstybinę priežiūrą reglamentuojančių ir su jais susijusių teisės aktų nuostatų taikymo klausimais. Su paklausimu nurodytų dokumentų neatsiuntėte. Atsakymą rengiame vadovaudamiesi Konsultavimo taisyklėmis, kurios nenumato konkrečių situacijų nagrinėjimo ir išvadų teikimo, todėl teikiame nuomonę tik dėl galiojančio teisinio reguliavimo, susijusio su paklausime keliamais klausimais.

      Klausiate, „vadovaujantis Lietuvos Respublikos statybos įstatymu ir jį įgyvendinančiais teisės aktais, kokiais atvejais saulės elektrinės statybos leidimui gauti reikalingas gretimų ir besiribojančių kaimyninių sklypų savininkų sutikimas? Kokie teisės aktai tai reglamentuoja?“

      Pagal statybos techninio reglamento STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“[2] 12 punktą, saulės šviesos energijos elektrinės priskiriamos kitos paskirties inžineriniams statiniams.

      Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme bei Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme nėra nustatytų specialiųjų reikalavimų saulės šviesos energijos elektrinių statybai iki besiribojančių žemės sklypų (teritorijų) ribos.

     Tuo atveju, kai statiniai yra virš 8,5 m aukščio, tai jų statybai dėl atstumų nuo statinių iki sklypo ribos taikomi specialiuosiuose teisės aktuose, priklausomai nuo statinio paskirties ar žemės sklypo paskirties ir jo naudojimo būdo nustatyti reikalavimai. Pateikiame statybos techninių reglamentų sąrašą, kuriuose detalizuojamas norminių atstumų laikymasis nuo statinių iki besiribojančių žemės sklypų ribų:

- statybos techninio reglamento STR 2.02.01:2004 „Gyvenamieji pastatai“  VIII skyriaus X skirsnis;

- statybos techninio reglamento STR 2.02.02:2004 „Visuomeninės paskirties statiniai“  3 priedas;

- statybos techninio reglamento STR 2.02.09:2005 „Vienbučiai ir dvibučiai gyvenamieji pastatai“  8 priedas;

- statybos techninio reglamento STR 2.03.02:2005 „Gamybos, pramonės ir sandėliavimo statinių sklypų tvarkymas“ (toliau – STR 2.03.02:2005).

      Bendruoju atveju, norminiai atstumai tarp statinių ir besiribojančių žemės sklypų (teritorijų) ribų nurodyti statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Nebaigto statinio registravimas ir perleidimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“[3] (toliau – STR 1.05.01:2017) 7 priede. Šio priedo 3 ir 4 punktuose nurodyta, jog privaloma gauti besiribojančių žemės sklypų (teritorijų) savininkų ar valdytojų rašytinius sutikimus (susitarimus):

- statant stogo neturinčius inžinerinius statinius, inžinerinius tinklus ar susisiekimo komunikacijas, išskyrus užtvaras, arčiau kaip 1 m atstumu nuo sklypo ribos;

- statant stogą turinčius inžinerinius statinius arčiau kaip 3 m atstumu nuo sklypo ribos, tačiau ne arčiau kaip 1 m (skaičiuojant atstumą horizontalioje plokštumoje nuo labiausiai išsikišusių konstrukcijų), kai stogą turinčio inžinerinio statinio bet kurios konstrukcijos, esančios 1–3 m atstumu nuo sklypo ribos, bet kurio taško aukštis, matuojamas nuo žemės paviršiaus ties sklypų riba (žemesniojo paviršiaus, jei ties sklypų riba yra aukščių skirtumas), didesnis už horizontalų atstumą nuo šio taško iki sklypų ribos;

- statant stogą turinčius inžinerinius statinius arčiau kaip 1 m nuo sklypo ribos.

      Atkreipiame dėmesį, kad pramonės ir sandėliavimo objektų teritorijose yra papildomi suvaržymai dėl galimybės gauti besiribojančių žemės sklypų (teritorijų) savininkų ar valdytojų rašytinius sutikimus (susitarimus). Pagal STR 2.03.02:2005 8 punktą, pramonės ir sandėliavimo objektų teritorijose, statant bet kokio aukščio statinius, norminiai atstumai tarp statinio ir sklypo ribos gali būti mažinami gavus besiribojančio žemės sklypo (kai besiribojančio žemės sklypo naudojimo būdas yra pramonės ir sandėliavimo objektų teritorija) savininko ar valstybinės žemės valdytojo rašytinį sutikimą. Tuo atveju, kai besiribojančio sklypo naudojimo būdas kitoks nei pramonės ir sandėliavimo objektų teritorijos, tai mažinti atstumų iki sklypo ribos negalima.

      Apibendrinant, dėl prievolės gauti besiribojančių žemės sklypų (teritorijų) savininkų ar valdytojų rašytinius sutikimus (susitarimus), statant saulės šviesos energijos elektrines nesilaikant norminių atstumų iki sklypo ribos, privalu vadovautis STR 1.05.01:2017  7 priedu ir kitais aukščiau nurodytais statybos techniniais reglamentais, priklausomai nuo žemės sklypo, kuriame būtų statoma saulės šviesos energijos elektrinė, paskirties ir naudojimo būdo.

      Taip pat norite sužinoti, „Ar yra reglamentavimas nustatantis, kokiu atstumu reikalaujama atitraukti saulės elektrinės statinius nuo sklypo ribos arba tvoros? Jeigu taip, tuomet kokiu atstumu ir kokie teisės aktai tai reglamentuoja?“

       Dėl atstumų nuo statinių iki sklypo ribos pasisakėme atsakydami į pirmąjį klausimą.

      Papildomai informuojame, dėl statybos kitų statinių apsaugos zonose.

Statybos įstatymo 14 straipsnio 1 dalies 15 punkte nustatyta, kad statytojas (užsakovas) privalo kai statinio statybai nereikia statybą leidžiančio dokumento, iki statybos pradžios dėl statinio statybos kitų statinių apsaugos zonose arba kitose teritorijose, kuriose taikomi teisės aktuose nustatyti norminiai atstumai iki kitų statinių ar kitokie teisės aktuose nustatyti statinių statybos ribojimai dėl kitų (esamų) statinių, gauti tų statinių savininkų arba statinių valdytojų, naudotojųsutikimus, kai jie įgalioti tokius sutikimus suteikti. Kai pastato (patalpos, patalpų) ar kito statinio paskirties keitimui nėra reikalingas statybą leidžiantis dokumentas ir atliekami statinio paprastojo remonto darbai arba neatliekami jokie statybos darbai, tokius sutikimus privaloma gauti iki pastato (patalpos, patalpų) ar kito statinio paskirties pakeitimo.

     STR 1.05.01:2017 6 priedo 1 punkte nurodyta, kad iki pateikiant prašymą išduoti statybą leidžiantį dokumentą, privaloma gauti statinių savininkų, o, esant atitinkamam savininko įgaliojimui, – tų statinių valdytojų ar naudotojų rašytinius pritarimus statinio projektui, jei statinio projekte suprojektuoti statiniai patenka į kitų statinių apsaugos zonas, nustatytas Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme, arba numatomi statyti mažesniais nei nurodyti norminiai atstumai iki kitų statinių.

     Taip pat statant pramonės ir sandėliavimo objektų teritorijose privalu išlaikyti STR 2.03.02:2005 1 priede nustatytus mažiausius leidžiamus priešgaisrinius atstumus tarp statinių.

     Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.


[1] Patvirtinta Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos viršininko 2011 m. lapkričio 10 d. įsakymu Nr. 1V-194.

[2] Patvirtinta Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. spalio 27 d. įsakymu Nr. D1 –713.

[3] Patvirtinta Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. D1-878.

Atnaujinimo data: 2023-09-23