KLAUSIMAS

Prašome pateikti informaciją, ar naudojimosi tvarka nuomojamoje valstybinio žemės sklypo ir užkoordinuotoje žemės sklypo dalyje valstybinės žemės sklypo nuomininkas savo išsinuomotoje sklypo dalyje gali vykdyti projektavimo ir statybos darbus, kuomet kita žemės sklypo dalis pagal naudojimosi tvarką naudojama kelių nuomininkų, be kitų valstybės žemės sklypo naudotojų sutikimo?

ATSAKYMAS (2018-02-20, Nr. (9.12)-2D-2320)

Atsakydami į Jūsų paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

Naudojamų kitos paskirties valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos taisyklių (toliau – taisyklės), patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. kovo 9 d. nutarimu Nr. 260, 38 punkte nustatyta, kad valstybinės žemės nuomos sutartyje turi būti nurodyta: „žemės nuomotojas, žemės nuomininkas, žemės sklypo kadastro duomenys, žemės sklypo (jo dalies) plotas, žemės nuomos terminas, išnuomojamame žemės sklype esančių žemės savininkui ar kitiems asmenims nuosavybės teise priklausančių statinių ir įrenginių naudojimo sąlygos bei naujų pastatų, statinių statybos, kelių teisimo, vandens telkinių įrengimo ir kitos sąlygos, taip pat kam pastatai ar įrenginiai bus naudojami pasibaigus žemės nuomos terminui, Taisyklių 30.8 papunktyje nurodytu atveju – galimybė keisti išnuomojamo žemės sklypo pagrindinę žemės naudojimo paskirtį, būdą ir (ar) pobūdį ir kitos Taisyklėse nurodytos sąlygos.“.

Lietuvos Respublikos civilinio kodekso  (toliau – CK) 6.189 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad teisėtai sudaryta ir galiojanti sutartis jos šalims turi įstatymo galią. Sutartis įpareigoja atlikti ne tik tai, kas tiesiogiai joje numatyta, bet ir visa tai, ką lemia sutarties esmė arba įstatymai. CK 6.545 straipsnio 1 dalyje yra nustatyta, kad pagal žemės nuomos sutartį viena šalis (nuomotojas) įsipareigoja perduoti už užmokestį kitai šaliai (nuomininkui) sutartyje nurodytą žemės sklypą laikinai valdyti ir naudotis pagal sutartyje numatytą paskirtį ir naudojimo sąlygas, o nuomininkas įsipareigoja mokėti sutartyje nustatytą žemės nuomos mokestį.

Apibendrindami teikiame nuomonę, kad:

- asmens teisę valdyti ir naudoti valstybinės žemės sklypą ar jo dalį patvirtinantis dokumentas yra valstybinės žemės nuomos sutartis;

- valstybinės žemės nuomos sutartyje yra aptariamos visos žemės sklypo naudojimo, tame tarpe ir naujų statinių statybos sąlygos. Taisyklėse nėra nustatyta prievolė naujų statinių statybai gauti kitos valstybinės žemės sklypo dalies nuomininkų sutikimus.

Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23