KLAUSIMAS

      Gyvenu <...>, Kaune, Name yra įrengti du butai. Prie namo yra suformuotas 0,0579 ha. žemės sklypas. Mano šeimai priklauso butas, esantis pirmame aukšte. Kitame bute, <...> 2 bute gyvena kiti namo bendrasavininkai. Prie namo esantis žemės sklypas padalintas į tris dalis. Viena dalis, pažymėta A raide, priklauso <...>  mano šeimai, kita dalis, pažymėta B raide, priklauso <...> 2 buto gyventojams. Žemės sklypo dalis pažymėta C raide yra bendro naudojimo. Žemės sklypas yra padalintas ir notariškai patvirtintas.

      Su vyru auginame du mažamečius vaikus. Kad mūsų butui priklausančiame žemės sklype vaikai galėtų jaustis saugiai, neišbėgtų į gatvę ar į nuosavą teritoriją nepatektų kaimynų ar iš gatvės atklydę palaidi šunys ar kitais atvejais, norime užsitverti tvorą.

      Labai prašome paaiškinti, kokio tankumo ir aukščio gali būti tvora tarp bendrasavininkų sklypų. Ar galima tvorą tverti ant ribos atribojant pamatais (pamatiniais borteliais), kokiu minimaliu atstumu reikia tverti prie ribos.

      Kokiais atvejais reikia gauti sklypo bendrasavininkų sutikimą. Labai prašau išaiškinkite, nes šiuo laikotarpiu, kai vaikai maži ir nesaugūs, tai sudaro daug rūpesčių dėl galimų nelaimių

ATSAKYMAS (2023.01.18, Nr. 2D-1004)

      Atsakydami į Jūsų paklausimą informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

      Taip pat informuojame, kad Inspekcija konsultacijas teikia vadovaudamasi Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklėse (toliau – Konsultavimo taisyklės) nustatyta tvarka. Konsultavimo taisyklių 4.1 papunktyje nustatyta, kad konsultacija – Inspekcijos žodinis ar rašytinis atsakymas į asmens paklausime pateiktą (-us) klausimą (-us) teritorijų planavimo (toliau – TP) ir statybos valstybinę priežiūrą reglamentuojančių ir su jais susijusių teisės aktų nuostatų taikymo klausimais. Konsultavimo taisyklės nenumato konkrečių situacijų  nagrinėjimo, sprendimų priėmimo ir / ar išvadų teikimo. Todėl pateikiame tik su klausimais susijusį teisinį reguliavimą ir nuomonę dėl jo taikymo.

      Reikalavimai tvorų statybai bei atvejai, kada privalomi rašytiniai besiribojančių žemės sklypų (teritorijų) savininkų ar valdytojų sutikimai (susitarimai) reglamentuojami statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Nebaigto statinio registravimas ir perleidimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ (toliau - STR 1.05.01:2017) 7 priede, kurio 1 punkte nurodyta, kad rašytiniai besiribojančių žemės sklypų (teritorijų) savininkų ar valdytojų sutikimai (susitarimai) privalomi statant užtvarą:

1.1.ant sklypo ribos (konstrukcijomis peržengiant sklypo ribą);

1.2.prie sklypo ribos (arčiau kaip 1 m iki sklypo ribos, konstrukcijoms neperžengiant sklypo ribos):

1.2.1. jei užtvaros kiaurymių plotas mažesnis nei 50 proc. bendro užtvaros ploto (įskaitant ir stulpų bei užtvaros cokolinės dalies, metančios šešėlį į gretimą sklypą (teritoriją), plotą) – kai statmenai užtvaros į gretimą sklypą (teritoriją) metamas šešėlis nukreiptas šiaurės kryptimi (tarp (>)330° ir (<)30°);

1.2.2. jei užtvaros kiaurymių plotas mažesnis nei 25 proc. bendro užtvaros ploto (įskaitant ir stulpų bei užtvaros cokolinės dalies, metančios šešėlį į gretimą sklypą (teritoriją), plotą) – kai statmenai užtvaros į gretimą sklypą (teritoriją) metamas šešėlis nukreiptas rytų (tarp 30° ir 90°) ar vakarų (tarp 270° ir 330°) kryptimis.

      Užtvaros su cokoliais neturi kliudyti paviršiniam vandeniui nuo gretimo žemės sklypo ar laisvos valstybinės žemės (teritorijos) nutekėti. Kai yra toks pavojus, statytojas privalo, susitaręs su gretimo žemės sklypo savininku, laisvos valstybinės žemės (teritorijos) valdytoju, gavęs savininko ar laisvos valstybinės žemės (teritorijos) valdytojo sutikimą raštu, įrengti paviršinio vandens nutekėjimo sistemą (į lietaus nuotakyną, griovį, drenažą ar rasti abiem savininkams priimtiną sprendimą).

      Tvoros, kaip statinio, kategorija nustatoma pagal statybos techninio reglamento STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ 3 lentelėje nurodytus parametrus, t.y. priklausomai nuo jos aukščio.

      Statybą leidžiančio dokumento (toliau – SLD) privalomumas nustatomas pagal statinio kategoriją, statybos rūšį, statinio paskirtį bei teritoriją, kurioje yra žemės sklypas.

     Atvejai, kada privaloma gauti SLD nesudėtingojo statinio statybai, nurodyti STR 1.05.01:2017  3 priedo 1 punkte. Taip pat galite pasinaudoti Inspekcijos internetinėje svetainėje https://vtpsi.lrv.lt/ sukurtu automatiniu įrankiu dėl SLD privalomumo naujai statybai. Svetainės kairiajame šone paspaudę ant ,,Ar reikalingas leidimas naujo statinio statybai“, toliau pasirenkate norimą statyti statinį ir žemiau rasite atsakymą.

      Atsižvelgdami į aukščiau pateiktas teisės aktų nuostatas ir į paklausimo turinį manome, kad SLD privalomumas tvoros statybai nustatomas pagal jos, kaip statinio, kategoriją ir teritoriją, kurioje yra žemės sklypas,  rašytinių besiribojančių žemės sklypų (teritorijų) savininkų ar valdytojų sutikimų (susitarimų) privalomumas nustatomas pagal tai, ar tvora atitinka STR 1.05.01:2017 7 priede nurodytus kiaurymių ploto reikalavimus:

- jeigu tvora atitinka STR 1.05.01:2017 7 priede nurodytus kiaurymių ploto reikalavimus ir jos konstrukcija įrengta neperžengiant sklypo ribos, gauti rašytinius besiribojančių žemės sklypų (teritorijų) savininkų ar valdytojų sutikimus (susitarimus) būtų neprivaloma;

 - jeigu tvora neatitinka STR 1.05.01:2017 7 priede nurodytų kiaurymių ploto reikalavimų, ją reikėtų atitraukti 1 m nuo sklypo ribos kad nereikėtų gauti rašytinių besiribojančių žemės sklypų (teritorijų) savininkų ar valdytojų sutikimų (susitarimų), kaip nurodyta šio priedo 1,2 punkte.

      Taip pat manome, kad STR 1.05.01:2017 7 priedo nuostatos taikomos tvorai ties žemės sklypo išorine riba su kaimyniniu sklypu, bet ne su vidine bendraturčio žemės sklypo dalimi.

      Žemės sklype, nuosavybės teise valdomame kelių bendraturčių, kai yra notariškai patvirtinta juo naudojimosi tvarka, statiniai statomi bendru susitarimu. Jeigu prie notariškai patvirtintos žemės sklypu naudojimosi tvarkos yra rašytinis susitarimas dėl statinių statybos galimybių ir sąlygų nustatytose sklypo dalyse, atskiras rašytinis žemės sklypo bendraturčių sutikimas neprivalomas. Kitu atveju - rašytinis žemės sklypo bendraturčių sutikimas (susitarimas) yra privalomas kiekvieno statinio statybai.

      Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23