KLAUSIMAS

      UAB „<...>“ rengia objekto „Naujo privažiuojamojo geležinkelio kelio statyba UAB „<...>“ teritorijoje, adresu <...>“ priešprojektinius pasiūlymus.

     UAB „<...>“ objekto teritorijoje eksploatuoja suskystintų naftos dujų (SND) pilstymo stotį. Į objekto teritorijoje esančius du geležinkelio kelius cisterniniai vagonai su SND kroviniu atvaromi iš Telšių geležinkelio stoties. Krovos paskirties geležinkelio keliuose Nr. 23 ir Nr. 26 atliekamas SND krovinio išpylimas iš cisterninių vagonų. Esamoje situacijoje, šiaurinėje geležinkelio kelio Nr. 26 pusėje, yra antžeminiai SND rezervuarai (12 vnt. cisterninių vagonų po 60 m3, iš viso 720 m3), kurie įrengti ne mažesniu kaip 21,0 m atstumu nuo geležinkelio kelio ašies. Gretimas geležinkelio kelias Nr. 23 įrengtas 6,24 m atstumu nuo geležinkelio kelio Nr. 26. Vakarų pusėje antžeminių SND rezervuarų (4 vnt. cisterninių vagonų po 60 m3, iš viso 240 m3) atstumas iki geležinkelio kelio Nr. 26 yra ne mažesnis kaip 24,0 m. Rezervuarai yra apjuosti žemės volais (šlaitais), priešgaisrinių sienų nesama.

     Rengiamuose priešprojektiniuose pasiūlymuose nagrinėjama galimybė įrengti papildomą 1520 mm vėžės geležinkelio kelią Nr. 27, kuriame būtų atliekas SND krovinio išpylimas iš cisterninių vagonų.     Naujo geležinkelio kelio vieta numatyta 6,5 m atstumu nuo esamo geležinkelio kelio Nr. 26 šiaurinėje kryptimi. Geležinkelio kelių Nr. 26 ir Nr. 27 tarpukelėje numatoma SND išpylimo įtaisų estakada. Nuo naujo geležinkelio kelio Nr. 27 iki SND rezervuarų išlaikomas kintantis horizontalus atstumas nuo 14,88 m iki 15,29 m.

     Išnagrinėjus teisinę ir normatyvinę bazę nustatyti šie atstumo nuo geležinkelio kelių iki degių skysčių rezervuarų pagrindiniai reikalavimai:

  1. Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 1 priedo 2 lentelė „Antžeminių suskystintų naftos dujų rezervuarų apsaugos zona“

Antžeminių rezervuarų talpa,

m3

Apsaugos zonos plotis,

m

nuo rezervuaro saugos įtaisų, uždaromosios, reguliavimo ar kt. armatūros

nuo rezervuaro išorinės sienelės

iki 5

3

1,5

daugiau kaip 5 iki 20

10

5

daugiau kaip 20 iki 100

15

7,5

daugiau kaip 100 iki 250

20

10

daugiau kaip 250 iki 500

25

12,5

daugiau kaip 500 iki 1 000

30

15

daugiau kaip 1 000 iki 3 000

40

20

daugiau kaip 3 000

50

25

Įstatymo IX skirsnio 40 straipsnis. Specialiosios žemės naudojimo sąlygos suskystintų naftos dujų įrenginių apsaugos zonose

Suskystintų naftos dujų įrenginių apsaugos zonose draudžiama:

1) statyti statinius ir įrengti įrenginius, nesusijusius su suskystintų naftos dujų įrenginių reikmėmis; sandėliuoti bet kokias medžiagas, išskyrus medžiagas ir konstrukcijas, skirtas suskystintų naftos dujų įrenginių statybos ir remonto darbams vykdyti;

2) sodinti, auginti arba kirsti želdinius (išskyrus žolinius augalus);

3) naudoti ugnį ir atlikti ugnies darbus.

  1. STR 2.03.02:2005 "Gamybos, pramonės ir sandėliavimo statinių sklypų tvarkymas" 4 priedo „Atstumai nuo sklypo vidaus geležinkelio ašies iki statinių elementų“ (sutrumpinta ištrauka)

Statinių elementai

Atstumai, m, kai geležinkelio vėžė, mm

1520 (1524)

5. Degių skysčių sandėlis, kurio talpa – iki 2000 m3

20,0

6. Degių skysčių sandėlis, kurio talpa – iki 10 000 m3

10,0

      STR 2.03.02:2005 taip pat nukreipia į nuorodą 4.4.7, kurios normos nebegaliojančios ir nepakeistos nauju normatyvu. 4.4.7. Respublikines statybos normas „Naftos ir jos produktų sandėliai. Priešgaisriniai reikalavimai. RSN 157-94“, patvirtintas Lietuvos Respublikos statybos ir urbanistikos ministerijos 1994 m. birželio 21 d. įsakymu Nr. 138 (Žin., 1994, Nr. 49-924).

Tačiau, manome, naudinga palyginti anksčiau galiojusių normų reikalavimus.

  1. Respublikinės statybos normos „Naftos ir jos produktų sandėliai. Priešgaisriniai reikalavimai. RSN 157-94“ (NEGALIOJA nuo 2017-12-15)

      Normose nurodyta „Šios normos neprivalomos projektuojant: suskystintųjų angliavandenilio dujų sandėlius“.

      Pagal Normų 1.1 lentelę naftos ir jos produktų sandėliai priskiriami V kategorijai, kai vieno rezervuaro talpa mažiau kaip 700 m3, o bendra sandėlio talpa mažiau kaip 2000 m3.

Atstumas nuo naftos ir jos produktų antžeminių rezervuarų iki sandėlio pastatų bei įrenginių nustatomas pagal 2.2 lentelę (sutrumpinta ištrauka):

Sandėlio pastatai bei įrenginiai

Atstumas, m, nuo antžeminių

rezervuarų, kai sandėlio kategorija

V

  1. Perpylimo įtaisai:

b) geležinkelio perpylimo estakadoms ir automobilių cisternoms

10,0

      Normų 10 skyriaus p. 10.6. Atstumai nuo antžeminių rezervuarų, naftos produktų, laikomų taroje, sandėlių pastatų, produktų siurblinių, pilstymo, fasavimo patalpų, geležinkelių ir automobilių cisternų perpylimo įtaisų bei naftos produktų perpylimo (tarpinių) rezervuarų iki geležinkelio ir automobilių kelių nustatomi pagal 10.3 lentelę. Leidžiama sumažinti iki 50% atstumus, nurodytus 10.3 lentelėje iki požeminių rezervuarų.

10.3 lentelė (sutrumpinta ištrauka):

Keliai

Atstumas nuo pastatų ir įrenginių, skirtų naftos produktams, m

lengvai užsiliepsnojantiems

degiems

2. Iki įmonės vidaus geležinkelio (išskyrus kelius, kuriais vežamas lydytas metalas, šlakas ir įkaitinti luitai

20,0

10,0

      Apibendrinant aukščiau aprašytus normų reikalavimus, darome prielaidą, kad planuojant naują geležinkelio kelią Nr. 27, atstumas ne mažesnis kaip 14 m nuo kelio ašies iki SND antžeminių rezervuarų būtų pakankamas. Tačiau, kyla klausimų, kodėl vadovaujantis STR 2.03.02:2005 priedo 4 lentele atstumų reikalavimai griežtesni mažesnės talpos sandėliams lyginant su didesnės talpos sandėliais.

     Maloniai prašome Jūsų įvertinti aprašytą situaciją ir atsakyti:

  • koks leistinas minimalus atstumas nuo ne viešojo naudojimo geležinkelio kelio įmonės teritorijoje iki SND antžeminių rezervuarų (konkrečiu atveju),
  • koks leistinas minimalus atstumas nuo SND išpylimo įtaisų estakados iki SND antžeminių rezervuarų (konkrečiu atveju),
  • jei Priešprojektinių pasiūlymų sprendiniais atstumas (ne mažiau kaip 14,0 m) nuo geležinkelio kelio iki SND antžeminių rezervuarų būtų nepakankamas, ar galimas atstumo sumažinimas įrengiant priešgaisrinę sieną.

ATSAKYMAS (2023.01.18, Nr. 2D-994)

      Atsakydami į paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

      Inspekcija konsultacijas teikia vadovaudamasi Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklėse[1] (toliau – Konsultavimo taisyklės) nustatyta tvarka. Pagal Konsultavimo taisyklių 4.1 papunktį, konsultacija – tai žodinis ar rašytinis atsakymas į asmens paklausime pateiktą (-us) klausimą (-us) teritorijų planavimo ir statybos valstybinę priežiūrą reglamentuojančių ir su jais susijusių teisės aktų nuostatų taikymo klausimais.

      Informuojame, kad atsakymą rengiame vadovaudamiesi Konsultavimo taisyklėmis, kurios nenumato konkrečių situacijų nagrinėjimo ir išvadų teikimo, todėl teikiame nuomonę tik dėl galiojančio teisinio reguliavimo, susijusio su paklausime keliamais klausimais.

        Klausiate, koks leistinas minimalus atstumas nuo ne viešojo naudojimo geležinkelio kelio įmonės teritorijoje iki suskystintų naftos dujų antžeminių rezervuarų?

Pagal Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo (toliau – SŽNSĮ) 38 straipsnio 1 punktą antžeminiams suskystinų dujų rezervuarams nustatomos apsaugos zonos.

Suskystintų naftos dujų įrenginių apsaugos zona – žemės juosta aplink suskystintų naftos dujų įrenginį ir (ar) jo įtaisus arba statinį, kuriame yra šie įrenginiai, ir oro erdvė virš šio įrenginio ir (ar) jo įtaisų arba statinio, kuriame yra šie įrenginiai. Suskystintų naftos dujų įrenginių apsaugos zonų dydžiai nustatyti SŽNSĮ 1 priede.[2]

      Pagal šio priedo 2 lentelę, kai antžeminių suskystintų naftos dujų rezervuaro talpa yra daugiau kaip 20 m3 iki 100 m3, tai apsaugos zonos plotis nuo rezervuaro saugos įtaisų, uždaromosios, reguliavimo ar kt. armatūros turi būti 15 m, o nuo rezervuaro išorinės sienelės 7,5 m.

      SŽNSĮ 40 straipsnyje nustatyta, kad suskystintų naftos dujų įrenginių apsaugos zonose draudžiama:

1) statyti statinius ir įrengti įrenginius, nesusijusius su suskystintų naftos dujų įrenginių reikmėmis; sandėliuoti bet kokias medžiagas, išskyrus medžiagas ir konstrukcijas, skirtas suskystintų naftos dujų įrenginių statybos ir remonto darbams vykdyti;

2) sodinti, auginti arba kirsti želdinius (išskyrus žolinius augalus);

3) naudoti ugnį ir atlikti ugnies darbus.

      Apibendrinant, dėl naujų statinių statybos suskystintų naftos dujų įrenginių apsaugos zonose privalu laikytis SŽNSĮ 40 straipsnio 1 dalyje nustatyto reikalavimo draudžiančio statyti statinius ir įrengti įrenginius, nesusijusius su suskystintų naftos dujų įrenginių reikmėmis. Kai antžeminių suskystintų naftos dujų rezervuaro talpa yra daugiau kaip 20 m3 iki 100 m3 ir kai naujai projektuojami statiniai nesusiję su suskystintų naftos dujų įrenginių reikmėmis, tai projektuojant naują statinį, pavyzdžiui, geležinkelio kelią,  privalu išlaikyti 15 m atstumą nuo rezervuaro saugos įtaisų, uždaromosios, reguliavimo ar kt. armatūros ir privalu išlaikyti 7,5 m atstumą nuo rezervuaro išorinės sienelės. Tačiau tuo atveju, kai statiniai, pavyzdžiui, geležinkelio keliai, statomi su tikslu tenkinti suskystintų naftos dujų įrenginių reikmes, tai manome, kad pagal SŽNSĮ 40 straipsnio 1 dalį, tokių statinių statyba suskystintų naftos dujų įrenginių apsaugos zonose nėra draudžiama.

      Be SŽNSĮ naujų gamybos, pramonės, sandėliavimo pastatų bei šių paskirčių inžinerinių statinių sklypams taip pat taikomas statybos techninis reglamentas STR 2.03.02:2005 „Gamybos, pramonės ir sandėliavimo statinių sklypų tvarkymas“[3] (toliau – STR 2.03.02:2005). STR 2.03.02:2005  54 dalyje nustatyta, kad Sklypo[4] geležinkeliai, hidraulinis, konvejerinis transportas ir pakabinamieji lynų keliai turi būti projektuojami pagal jų projektavimą reglamentuojančius normatyvinius dokumentus. Atstumai nuo Sklypo vidaus geležinkelio ašies iki Sklypo esančių statinių elementų nustatomi pagal STR 2.03.02:2005 4 priedą. Šio priedo 5 ir 6 punkte nurodyta, kad atstumas nuo sklypo vidaus geležinkelio (1520(1524)) ašies, iki degių skysčių sandėlio[5], kurio talpa – iki 2000 m3, turi būti nemažesnis nei 20 m, o atstumas nuo sklypo vidaus geležinkelio (1520(1524)) ašies, iki degių skysčių sandėlio, kurio talpa – iki 10 000 m3, turi būti nemažesnis nei 10 m.

      Manytina, kad pagal šiuo metu galiojantį teisinį reguliavimą, statant geležinkelio kelius gamybos, pramonės ir sandėliavimo pastatų bei šių paskirčių inžinerinių statinių sklypuose privalu laikytis STR 2.03.02:2005 54 punkte ir 4 priede nustatytų reikalavimų pagal kuriuos atstumas nuo sklypo vidaus geležinkelio (1520(1524)) ašies, iki degių skysčių sandėlio, kurio talpa – iki 2000 m3, turi būti nemažesnis nei 20 m, o atstumas nuo sklypo vidaus geležinkelio (1520(1524)) ašies, iki degių skysčių sandėlio, kurio talpa – iki 10 000 m3, turi būti nemažesnis nei 10 m. Nepriklausomai nuo to, kad mažesnio tūrio degių skysčių sandėliui taikomas didesnis norminis atstumas, nei mažesnio tūrio degių skysčių sandėliui.

     Inspekcijos nuomone, statant geležinkelio kelius prie antžeminių suskystintų naftos dujų rezervuarų privalu nepažeisti tiek  SŽNSĮ 38 – 40 straipsniuose, tiek STR 2.03.02:2005 54 punkte ir 4 priede nustatytų reikalavimų.

     Koks leistinas minimalus atstumas nuo suskystintų naftos dujų išpylimo įtaisų estakados iki suskystintų naftos dujų antžeminių rezervuarų?

     Manytina, kad projektuojant estakadas (kitus transporto statinius[6]) prie antžeminių suskystintų naftos dujų rezervuarų privalu nepažeisti SŽNSĮ 38 – 40 straipsniuose nustatytų reikalavimų, taip kaip pateikta atsakymo į pirmąjį klausimą apibendrinime.

    Taip pat manytina, kad estakadoms, kaip atskiriems statiniams STR 2.03.02:2005 4 priede nurodyti atstumai nėra taikomi.

   Tačiau projektuojant estakadą priklausomai nuo jos paskirties ir joje įmontuojamų įrenginių/įtaisų, inžinerinių sistemų/inžinerinių tinklų gali būti nustatomi papildomi atstumai tarp estakados ir antžeminių suskystintų naftos dujų rezervuarų, vadovaujantis STR 2.03.02:2005 ir kitais įrenginių/įtaisų, inžinerinių sistemų/inžinerinių tinklų projektavimą reglamentuojančiais normatyviniais dokumentais.

    Jei priešprojektinių pasiūlymų sprendiniais atstumas (ne mažiau kaip 14,0 m) nuo geležinkelio kelio iki suskystintų naftos dujų antžeminių rezervuarų būtų nepakankamas, ar galimas atstumo sumažinimas įrengiant priešgaisrinę sieną?

    SŽNSĮ antžeminiams suskystinų dujų rezervuarams nustatomų apsaugos zonų dydžio mažinimo galimybė nėra nustatyta. Taip pat nėra nustatytos galimybės mažinti STR 2.03.02:2005 4 priede nustatytų atstumų tarp vidaus geležinkelio (1520(1524)) ašies ir degių skysčių sandėlio.

    Tuo pačiu informuojame statybos srityje politiką formuojančią Aplinkos ministeriją, jog pagal STR 2.03.02:2005  4 priedą, mažesnio tūrio degių skysčių sandėliui taikomas didesnis norminis atstumas iki sklypo vidaus geležinkelio (1520(1524)) ašies, nei mažesnio tūrio degių skysčių sandėliui, ir prašome įvertinti ar STR 2.03.02:2005  4 priedo 5 ir 6 punkto nuostatose nėra techninės klaidos.

    Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.


[1] Patvirtinta Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos viršininko 2011 m. lapkričio 10 d. įsakymu Nr. 1V-194.

[2] SŽNSĮ 39 straipsnio 1 ir 2 dalis.

[3] Patvirtinta Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2005 m. birželio 17 d. įsakymu Nr. D1-309.

[4] STR 2.03.02:2005 2 punktas, gamybos, pramonės ir sandėliavimo pastatų bei šių paskirčių inžinerinių statinių sklypas.

[5] Pagal STR 2.03.02:2005 5 punktą ir 5.3 papunktį, šiame reglamente vartojama sąvoka sandėlis gali būti sandėliavimui skirtas inžinerinis statinys.

[6] Statybos techninis reglamentas STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. spalio 27 d. įsakymu Nr. D1 –713, 8.6 papunktis.

Atnaujinimo data: 2023-09-23