Kada naujus pagalbinio ūkio paskirties pastatus nesudėtinguosius statinius galima statyti be statybą leidžiančio dokumento (2022.02.24)
KLAUSIMAS
Ar galima statyti be leidimo statybai naują I ar II grupės nesudėtingąjį (pagalbinio ūkio paskirties pastatą) statinį buvusioje sodyboje, kitos paskirties žemės sklype, kuriam nustatytas naudojimo būdas Vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijos.
ATSAKYMAS (2022.02.24, Nr. 2D-3504)
Atsakydami į Jūsų paklausimą pagal Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) kompetenciją, informuojame, kad pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal paklausėjo pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informaciją apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Inspekcijos konsultacijos turinys.
Inspekcija konsultacijas teikia vadovaudamasi Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklių, patvirtintų Inspekcijos viršininko 2017 m. lapkričio 30 d. įsakymu Nr. 1V-160, (toliau – Konsultavimo taisyklės) nustatyta tvarka. Pagal Konsultavimo taisyklių 4.1 punktą, konsultacija yra žodinis ar rašytinis atsakymas į asmens paklausime pateiktą (-us) klausimą (-us) teritorijų planavimo ir statybos valstybinę priežiūrą reglamentuojančių ir su jais susijusių teisės aktų nuostatų taikymo klausimais. Konsultavimo taisyklės nenumato konkrečių statinių statybos galimybės konkrečioje vietoje nagrinėjimo ir išvadų dėl to teikimo. Todėl pateikiame tik su paklausime nurodytomis aplinkybėmis susijusį teisinį reguliavimą ir nuomonę dėl jo taikymo.
Kitos paskirties žemėje esantys žemės sklypai, kurių naudojimo būdas vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijos – žemės sklypai, skirti vieno ar dviejų butų gyvenamosios paskirties pastatams su pagalbinio ūkio paskirties pastatais[1].
Leidimas statyti naują statinį privalomas šiais naujo nesudėtingojo statinio[2] (pastato) statybos atvejais: kultūros paveldo objekto teritorijoje ar jo apsaugos zonoje, kultūros paveldo vietovėje, kurortuose, Kuršių nerijoje – statant nesudėtingąjį statinį; Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje (jeigu statoma ne sodyboje) – statant nesudėtingąjį statinį (pastatą ne sodyboje; mieste, konservacinės apsaugos prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje, kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo objekto apsaugos zonoje, kultūros paveldo vietovėje, gamtos paveldo objekto, valstybinio parko, valstybinio rezervato, draustinio ar biosferos rezervato buferinės apsaugos zonoje (jei pagal Saugomų teritorijų įstatymą šioje teritorijoje statyba galima), Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje (jeigu statoma ne sodyboje) – statant II grupės nesudėtingąjį statinį; statant II grupės nesudėtingąjį gyvenamosios paskirties (vieno, dviejų butų) pastatą; magistralinio dujotiekio vietovės klasių teritorijose, esančiose 200 metrų atstumu abipus magistralinio dujotiekio vamzdyno ašies, – statant I ir (ar) II grupės nesudėtingąjį statinį[3]. I ir II grupės nesudėtingųjų pastatų požymiai ir techniniai parametrai reglamentuojami statybos techninio reglamento STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ 2 lentelėje.
Apibendrindami pirmiau nurodytas teisės aktų nuostatas ir atsižvelgdami į paklausime nurodytas aplinkybes, manome, kad kitos paskirties žemėje esančiame žemės sklype, kurio naudojimo būdas vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijos, buvusios sodybos vietoje (t. y. ne sodyboje), be statybą leidžiančio dokumento statyti I ar II grupės nesudėtingąjį pagalbinio ūkio paskirties pastatą galima tuo atveju, jeigu šis pastatas nepatenka nei į vieną iš pirmiau nurodytų reglamentuojamų teritorijų.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
[1] Žemės naudojimo būdų turinio aprašo (https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalact/lt/tad/tais.249466/xjmlszujvc) 16 punkto nuostata.
[2] Statybos įstatymo 2 straipsnio 30 dalies nuostata: „30. Nesudėtingasis statinys – paprastos konstrukcijos pastatas, kurio didžiausias aukštis yra 8,5 metro, visų aukštų, antstatų, pastogės patalpų ir naudojimo paskirtimi susietų priestatų plotų suma – ne didesnė kaip 80 kvadratinių metrų ir kurio rūsys (pusrūsis) yra ne didesnis kaip vieno aukšto; paprastų konstrukcijų inžinerinis statinys. Pastato ir inžinerinio statinio paprastų konstrukcijų požymius ir techninius parametrus nustato normatyviniai statybos techniniai dokumentai.“
[3]Statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 3 priedo 1.1-1.4 papunkčių nuostatos.
Atnaujinimo data: 2023-09-23