Ar galima statyti pirtį nepastačius gyvenamojo namo (2018-01-09)
KLAUSIMAS
Ar galime statyti pirtį žemės sklype, laikantis kaimo plėtros žemėtvarkos projekte nustatytų reikalavimų, kol dar nėra pastatytas ir Nekilnojamojo turto registre įregistruotas gyvenamasis namas??
ATSAKYMAS (2018-01-09, Nr. (9.12)-2D-375)
Paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Žemės įstatymo 21 straipsnio 1 dalies 1 punkte nustatyta, kad žemės savininkai ir kiti naudotojai privalo naudoti žemę pagal pagrindinę naudojimo paskirtį ir naudojimo būdą. Žemės sklypų naudojimo būdų turinys apibrėžtas Žemės naudojimo būdų turinio apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2005 m. sausio 20 d. įsakymu Nr. 3D-37/D1-40. Šio aprašo lentelės 5 punkte nustatyta:
Žemės sklypų naudojimo būdas | Žemės sklypų naudojimobūdo turinys | |
---|---|---|
I. Žemės ūkio paskirties žemė | ||
5. Kiti žemės ūkio paskirties žemės sklypai | <...> Šiuose sklypuose galimi ūkininkų sodybų ir žemės ūkio veiklai ar alternatyviajai veiklai reikalingi statiniai. | |
Ūkininko ūkio įstatymo 2 straipsnio 4 dalyje apibrėžta, kad ūkininko sodyba – nuosavybės teise priklausančiame žemės sklype pastatytas vienas gyvenamosios paskirties pastatas su pagalbinio ūkio ir kitos paskirties (fermų, ūkio, šiltnamių, kaimo turizmo) pastatais, reikalingais ūkininko veiklai vykdyti.
Prie paklausimo pateiktame Kaimo plėtros žemėtvarkos projekto aiškinamajame rašte nurodyta: „Taip pat vadovaujantis Lietuvos Respublikos Saugomų teritorijų 1993 m. lapkričio 9 d. įstatymo Nr. I-301 20 straipsnio 6 dalies nuostatais, sodybose ir kitos paskirties (rekreacinio naudojimo būdo) žemės sklypuose už pakrantės apsaugos juostos ribų paviršinių vandens telkinių apsaugos zonose gali būti statoma viena ne didesnio kaip 25 kvadratinių metrų bendrojo ploto ir ne aukštesnė kaip 4,5 metro asmeninio naudojimo pirtis be rūsio. Atsižvelgiant į šią nuostatą, sklype už pakrantės apsaugos juostos ribų numatoma statyti pirtis.“.
Saugomų teritorijų įstatymo 2 dalies 55 punkte apibrėžta, kad sodyba – vieno arba dviejų butų gyvenamosios paskirties pastatas (namas) su jo priklausiniais ir su šių statinių, sodybos želdinių, sodo, daržo, aikštelių užimama žeme.
Atsižvelgdami į tai, kas išdėstyta, manome, kad šiuo atveju kaimo plėtros žemėtvarkos projekte yra numatyta galimybė statyti pirtį mažesniu atstumu iki pakrantės apsaugos juostos, negu nustatyta Vyriausybės patvirtintose Specialiosiose žemės ir miško naudojimo sąlygose, ūkininko sodyboje. Ūkininko sodyba yra vienas gyvenamosios paskirties pastatas su pagalbinio ūkio ir kitos paskirties pastatais, reikalingais ūkininko veiklai vykdyti, todėl manome, kad be gyvenamojo namo pirties statyba yra negalima.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti traktuojama kaip Inspekcijos sprendimas konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23