Pagalbinio ūkio pastatų statyba žemės ūkio paskirties žemės sklype (2021-09-16)
KLAUSIMAS
1. Ar gali ūkininkas statyti žemiau išvardintus pastatus, kai sklype yra parengtas kaimo plėtros žemėtvarkos projektas, yra gautas statybos leidimas ūkininko sodybai su pagalbiniais statiniais, bet nėra pastatytas ir įregistruotas ūkininko gyvenamasis namas:
1.1. I ir II kategorijos nesudėtingą statinį: pagalbinį ūkio pastatą kaimo plėtros projekte nurodytoje statybos zonoje (išskyrus atvejus kurie nurodomi STR 1.05.01:2017 3 priede)
1.2. vieną ne didesnio kaip 25 kvadratinių metrų bendrojo ploto ir ne aukštesnę kaip 4,5 metro asmeninio naudojimo pirtį už paviršinių vandens telkinių pakrantės apsaugos juostos išorinės ribos (išskyrus atvejus kurie nurodomi STR 1.05.01:2017 3 priede).
2. Ar gali ūkininkas statyti žemiau išvardintus pastatus, kai sklype yra parengtas kaimo plėtros žemėtvarkos projektas, tačiau nėra gautas statybos leidimas ūkininko sodybai su pagalbiniais statiniais:
2.1. I ir II kategorijos nesudėtinga statinį: pagalbinį ūkio pastatą kaimo plėtros projekte
nurodytoje statybos zonoje (išskyrus atvejus kurie nurodomi STR 1.05.01:2017 3 priede)
2.1. vieną ne didesnio kaip 25 kvadratinių metrų bendrojo ploto ir ne aukštesnę kaip 4,5 metro asmeninio naudojimo pirtį už paviršinių vandens telkinių pakrantės apsaugos juostos išorinės ribos (išskyrus atvejus kurie nurodomi STR 1.05.01:2017 3 priede).
3. Ar norint statyti vieną ne didesnio kaip 25 kvadratinių metrų bendrojo ploto ir ne aukštesnę kaip 4,5 metro asmeninio naudojimo pirtį už paviršinių vandens telkinių pakrantės apsaugos juostos išorinės ribos reikia, kad kaimo plėtros žemėtvarkos projekte tokios pirties vietai būtų nurodyta atskira statybos zona?
Šiuo atveju pažymime, kad Kaimo plėtros žemėtvarkos projektų rengimo taisyklių 58 punktas neleidžia skaidyti/dalinti statybos zonų: „Viename žemės sklype gali būti planuojama viena ūkininko sodyba, kuri turi būti planuojama vientisa“.
ATSAKYMAS (2021-09-16, (9.12)2D-15635)
Atsakydami į Jūsų paklausimą pagal Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) kompetenciją, informuojame, kad pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal paklausėjo pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Inspekcijos konsultacijos turinys.
Lietuvos Respublikos žemės įstatymo 21 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta, jog žemės savininkai ir kiti naudotojai privalo naudoti žemę pagal pagrindinę naudojimo paskirtį ir naudojimo būdą.
Žemės naudojimo būdų turinio aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2005 m. sausio 20 d. įsakymu Nr. 3D-37/D1-40 (Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2013 m. gruodžio 11 d. įsakymo Nr. 3D-830/D1-920 redakcija), 5 punkte nustatyta, kad žemės ūkio paskirties žemės sklypuose, kurių naudojimo būdas kiti žemės ūkio paskirties žemės sklypai, galimi ūkininkų sodybų ir žemės ūkio veiklai ar alternatyviajai veiklai reikalingi statiniai.
Remiantis Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 99 straipsnio 8 punktu, paviršinių vandens telkinių apsaugos zonose draudžiama „statyti pastatus mažesniu kaip 50 metrų atstumu iki paviršinių vandens telkinių pakrantės apsaugos juostos išorinės ribos, išskyrusatvejus, kai:a) atstatomi identiški buvusios sodybos pastatai; b) statomi pastatai miestuose, miesteliuose ir kaimų kompaktiškai užstatytose teritorijose, sodybose, savivaldybių ar jų dalių bendruosiuose planuose numatytose urbanizuoti teritorijose kaime; c) už paviršinių vandens telkinių pakrantės apsaugos juostos išorinės ribos statoma ne daugiau kaip viena ne didesnio kaip 25 kvadratinių metrų bendrojo ploto ir ne aukštesnė kaip 4,5 metro asmeninio naudojimo pirtis be rūsio sodyboje ar kitos paskirties žemės rekreacinių teritorijų naudojimo būdo žemės sklype; d) statomi elingai, numatyti savivaldybės ar jos dalies bendrajame plane ir (ar) saugomos teritorijos specialiojo teritorijų planavimo dokumentuose nustatytoje rekreacijai skirtoje teritorijoje“.
Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatymo 2 straipsnio 4 dalyje apibrėžta, kad ūkininko sodyba – tai nuosavybės teise priklausančiame žemės sklype pastatytas vienas gyvenamosios paskirties pastatas supagalbinio ūkio ir kitos paskirties (fermų, ūkio, šiltnamių, kaimo turizmo) pastatais, reikalingais ūkininko veiklai vykdyti.
Pagal statybos techninio reglamento STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ 7.17 punktą, pagalbinio ūkio paskirties pastatai – sodybų ūkio pastatai, pagalbinio ūkio pastatai (tvartai, daržinės, sandėliai, garažai, vasaros virtuvės, dirbtuvės, pirtys, kietojo kuro sandėliai (malkinės) ir panašiai, kurie tarnauja pagrindiniam daiktui.
Taigi žemės ūkio paskirties sklype, kurio naudojimo būdas kiti žemės ūkio paskirties žemės sklypai, galimi tik ūkininkų sodybų ir žemės ūkio veiklai ar alternatyviajai veiklai reikalingi statiniai. Už paviršinio vandens telkinio pakrantės apsaugos juostos išorinės ribos viena ne didesnio kaip 25 kvadratinių metrų bendrojo ploto ir ne aukštesnė kaip 4,5 metro asmeninio naudojimo pirtis be rūsio gali būti statoma tik sodyboje ar kitos paskirties žemės rekreacinių teritorijų naudojimo būdo žemės sklype. Žemės ūkio paskirties žemės sklype asmeninio naudojimo pirtis gali būti statoma tik kaip ūkininko sodybos pagalbinio ūkio paskirties pastatas.
Naujo statinio statybą leidžiančio dokumento (toliau – SLD) privalomumo atvejai nurodyti Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 1 punkte ir statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ (toliau – STR 1.05.01:2017) 3 priedo 1 punkte.
Pažymime, jog galiojantys teisės aktai nenustato statinio projekte, pagal kurį išduotas SLD, suprojektuotų statinių, statybos eiliškumo.
Atsižvelgdami į galiojantį teisinį reguliavimą, teikiame nuomonę dėl Jūsų klausimų.
„1. Ar gali ūkininkas statyti žemiau išvardintus pastatus, kai sklype yra parengtas kaimo plėtros žemėtvarkos projektas, yra gautas statybos leidimas ūkininko sodybai su pagalbiniais statiniais, bet nėra pastatytas ir įregistruotas ūkininko gyvenamasis namas:
1.1. I ir II kategorijos nesudėtingą statinį: pagalbinį ūkio pastatą kaimo plėtros projekte nurodytoje statybos zonoje (išskyrus atvejus kurie nurodomi STR 1.05.01:2017 3 priede)
1.2. vieną ne didesnio kaip 25 kvadratinių metrų bendrojo ploto ir ne aukštesnę kaip 4,5 metro asmeninio naudojimo pirtį už paviršinių vandens telkinių pakrantės apsaugos juostos išorinės ribos (išskyrus atvejus kurie nurodomi STR 1.05.01:2017 3 priede)“.
Dėl 1.1. Pagalbinio ūkio paskirties pastatą, priskirtiną nesudėtingųjų statinių kategorijai, kuriam statyti pagal STR 1.05.01:2017 3 priedą neprivalomas SLD, ūkininkas gali statyti kaimo plėtros projekte nurodytoje statybos zonoje, tačiau atlikti jo statybos užbaigimo procedūras ir įregistruoti statinį Nekilnojamojo turto registre (toliau – NTR) negalės, kol ūkininko sodyboje nepastatytas ir NTR neįregistruotas gyvenamasis namas.
Dėl 1.2. Vieną ne didesnio kaip 25 kvadratinių metrų bendrojo ploto ir ne aukštesnę kaip 4,5 metro asmeninio naudojimo pirtį – ūkininko sodybos pagalbinio ūkio paskirties pastatą,– kuriam statyti pagal STR 1.05.01:2017 3 priedą neprivalomas SLD, už paviršinių vandens telkinių pakrantės apsaugos juostos išorinės ribos ūkininkas gali statyti kaimo plėtros projekte nurodytoje statybos zonoje, tačiau atlikti jos statybos užbaigimo procedūras ir įregistruoti NTR negalės, kol ūkininko sodyboje nepastatytas ir NTR neįregistruotas gyvenamasis namas.
„2. Ar gali ūkininkas statyti žemiau išvardintus pastatus, kai sklype yra parengtas kaimo plėtros žemėtvarkos projektas, tačiau nėra gautas statybos leidimas ūkininko sodybai su pagalbiniais statiniais:
2.1. I ir II kategorijos nesudėtinga statinį: pagalbinį ūkio pastatą kaimo plėtros projekte nurodytoje statybos zonoje (išskyrus atvejus kurie nurodomi STR 1.05.01:2017 3 priede)
2.1. vieną ne didesnio kaip 25 kvadratinių metrų bendrojo ploto ir ne aukštesnę kaip 4,5 metro asmeninio naudojimo pirtį už paviršinių vandens telkinių pakrantės apsaugos juostos išorinės ribos (išskyrus atvejus kurie nurodomi STR 1.05.01:2017 3 priede)“.
Tiek pirtis, tiek ir kiti ūkininko sodybos pagalbinio ūkio paskirties pastatai, taip pat ir tuomet kai neprivalomas SLD, gali būti statomi tik kaimo plėtros projekte nurodytoje statybos zonoje, kai yra išduotas SLD ūkininko sodybos statybai.
„3. Ar norint statyti vieną ne didesnio kaip 25 kvadratinių metrų bendrojo ploto ir ne aukštesnę kaip 4,5 metro asmeninio naudojimo pirtį už paviršinių vandens telkinių pakrantės apsaugos juostos išorinės ribos reikia, kad kaimo plėtros žemėtvarkos projekte tokios pirties vietai būtų nurodyta atskira statybos zona?“
Vieną ne didesnio kaip 25 kvadratinių metrų bendrojo ploto ir ne aukštesnę kaip 4,5 metro asmeninio naudojimo pirtį – ūkininko sodybos pagalbinio ūkio paskirties pastatą – už paviršinių vandens telkinių pakrantės apsaugos juostos išorinės ribos galima statyti tik kaimo plėtros projekte nurodytoje ūkininko sodybos statybos zonoje. Galiojantys teisės aktai nenumato galimybės nustatyti atskirą statybos zoną pirties statybai.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23