Reikalavimai statant žemės ūkio paskirties žemėje nesudėtingąjį I grupės statinį ir leidimo privalomumas (2018-02-09)
KLAUSIMAS
- Ar žemės ūkio paskirties žemėje reikalingas leidimas statyti ūkinį pastatą, pirtį ar sodo namelį, kurių plotas iki 50 kv. m?
- Kokie būtų reikalavimai, statant tokio tipo namus?
ATSAKYMAS (2018-02-09, Nr. (9.12)-2D-1885)
Atsakydami į Jūsų prašymą, informuojame, kad pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal paklausėjo pateiktus duomenis. Papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
- Statybos techninio reglamento STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ 7.19 papunktyje nurodyta, kad kitos (ūkio) paskirties pastatai – žemės ūkiui tvarkyti skirti pastatai (svirnai, angarai, garažai ir kita), 7.17 papunktyje pažymėta, kad pirtis yra pagalbinio ūkio paskirties pastatas. Šio reglamento 2 lentelės 4 punkte nurodyta, kad sodo namas (jo didžiausias aukštis 8,5 m ir didžiausias plotas – 80 kv. m) yra I grupės nesudėtingasis statinys, 4 ir 5 punktuose atitinkamai nustatyta, kad pagalbinio ūkio paskirties pastatai (be gyvenamųjų patalpų) ir kiti negyvenamieji pastatai nenurodyti 2,3 ir 4 lentelės punktuose, yra I grupės nesudėtingieji statiniai, kai jų didžiausias aukštis iki 5 m ir didžiausias plotas iki 50 kv. m.
Statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ (toliau – STR 1.05.01:2017) 3 priedo 1.1 ir 1.4 papunkčiuose nurodyta, kad leidimas statyti naują I grupės nesudėtingąjį pastatą privalomas: kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo objekto apsaugos zonoje, kultūros paveldo vietovėje, kurortuose, Kuršių nerijoje, upėje ar jos dalyje, kuri įgyvendinant Vandens įstatymą [8.15] įtraukta į ekologiniu ir kultūriniu požiūriu vertingų upių ar jų ruožų sąrašą [8.41], Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje (jeigu statoma ne sodyboje), magistralinio dujotiekio vietovės klasių teritorijose, esančiose 200 metrų atstumu abipus magistralinio dujotiekio vamzdyno ašies.
Apibendrindami nurodytas teisės aktų nuostatas, manome, kad leidimas statyti ūkio paskirties pastatą, pagalbinio ūkio paskirties pastatą (pirtį) ir sodo namą (I grupės nesudėtinguosius statinius) privalomas, jeigu šie pastatai patenka į STR 1.05.01:2017 3 priedo 1.1 ir 1.4 papunkčiuose nurodytas teritorijas.
Pažymėtina, kad vadovaujantis Žemės naudojimo būdų turinio aprašo, patvirtinto žemės ūkio ministro ir aplinkos ministro 2005 m. sausio 20 d. įsakymu Nr. 3D-37/D1-40,1 punktu, sodo namo statyba galima tik kitos paskirties žemėje esančiame žemės sklype, kurio naudojimo būdas – mėgėjų sodo sklypai.
- Statybos įstatymas ir jo įgyvendinamieji teisės aktai nenustato I grupės nesudėtingojo statinio statytojui (užsakovui) prievolės pranešti apie statinio statybos pradžią, paskirti (pasamdyti) statinio statybos vadovą ir statinio statybos techninį prižiūrėtoją.
Statybos įstatymo 27 straipsnio 4 dalyje nustatyta, kad nesudėtingųjų statinių statyba užbaigiama statytojui ar jo teises ir pareigas perėmusiam asmeniui surašant deklaraciją apie statybos užbaigimą. To paties straipsnio 5 dalyje pažymėta, kad atlikus statybos užbaigimo procedūras, statinį ir daiktines teises į jį privaloma įregistruoti Nekilnojamojo turto registre ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo deklaracijos apie statybos užbaigimą pasirašymo dienos.
Apibendrindami nurodytas teisės aktų nuostatas, manome, kad statant I grupės nesudėtinguosius statinius: ūkio paskirties pastatą, pagalbinio ūkio paskirties pastatą (pirtį) ir sodo namą, – apie šių statinių statybos pradžią pranešti nereikia, taip pat neprivaloma skirti (samdyti) statybos vadovo ir statinio statybos techninio prižiūrėtojo, o užbaigus šių statinių statybą – surašyti deklaraciją apie statybos užbaigimą (jos forma pateikiama Inspekcijos tinklapyje http://vtpsi.lrv.lt/lt/paslaugos/administracines-paslaugos/prasymu-ir-pranesimu-formos-kita-aktuali-informacija 3 skiltyje), ne vėliau kaip per 3 mėnesius surašytos deklaracijos pagrindu statinius ir daiktines teises į juos įregistruoti Nekilnojamojo turto registre.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti traktuojama kaip Inspekcijos sprendimas konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23