KLAUSIMAS

Vienas iš daugiabučio namo savininkų pasididino buto kvadratūrą išgriaudamas sieną, skiriančią kambarį su balkonu. Savininkas nesutinka viešai deklaruoti ir VĮ Registrų centre įregistruoti padidėjusios buto kvadratūros. Galima teigti, kad minėtas savininkas galimai gyvena kitų butų savininkų sąskaita, nemokėdamas didesnių mokesčių. Kaip pažaboti tokį savivaliavimą?

ATSAKYMAS (2018-02-13, Nr. (9.12)-2D-2026)

Paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

Inspekcija atlieka statybos valstybinę priežiūrą. Kadangi iš paklausimo turinio negalima spręsti apie statybos darbų rūšį ir jų atlikimo teisėtumą, be to, Jūs šio klausimo nekeliate, todėl minėtu aspektu situacijos vertinimo atsakyme neteikiame.

Prievolę įregistruoti pasikeitusius statinio kadastro duomenis nustato Nekilnojamojo turto kadastro įstatymas. Šio įstatymo 9 straipsnio 1 dalyje nurodyta, kad nekilnojamojo turto kadastre įrašyti statinių kadastro duomenys turi būti keičiami, jeigu statiniai buvo rekonstruoti, kapitaliai remontuoti ar jeigu buvo atlikti nekilnojamosios kultūros paveldo vertybės tvarkymo statybos darbai ir jeigu šie pakitimai nebuvo nustatyti šio straipsnio 2 dalyje numatytu atveju, taip pat Statybos įstatymo nustatytais atvejais.         

Remiantis Statybos įstatymo 28 straipsnio 5 dalies nuostatomis, atlikus statybos užbaigimo procedūras, statinį ir daiktines teises į jį privaloma įregistruoti Nekilnojamojo turto registre (toliau – NTR) ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo statybos užbaigimo akto gavimo dienos, deklaracijos apie statybos užbaigimą patvirtinimo ir įregistravimo dienos arba nuo deklaracijos apie statybos užbaigimą pasirašymo dienos (kai ji netvirtinama ir neregistruojama).

Taigi, tik atlikus statybos užbaigimo procedūras, šiuo atveju –  statytojui surašius deklaraciją apie statybos užbaigimą (jei privaloma, – ir ją patvirtinus Inspekcijoje), ne vėliau kaip per 3 mėnesius pakeisti statinio kadastro duomenys turėtų būti įregistruoti NTR. Tačiau teisės aktai nenustato termino statybos užbaigimo procedūroms atlikti.

Nekilnojamojo turto kadastro įstatymo 3 straipsnio 4 dalyje įtvirtinta nuostata, kad NTR įrašyti duomenys nuo jų įrašymo laikomi teisingais ir išsamiais, kol jie nepakeisti arba nenuginčyti įstatymų nustatyta tvarka.

Nekilnojamojo turto registro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. balandžio 23 d. nutarimu Nr. 379, 28 punkte nustatyta, kad „prašymą įregistruoti ar išregistruoti nekilnojamąjį daiktą, daiktines teises, šių teisių suvaržymus, juridinius faktus ar pakeisti duomenis nekilnojamojo daikto registro įraše gali pateikti teisėsaugos, valstybės valdžios ar valdymo institucijos, įstatymų nustatytais atvejais ginančios viešąjį interesą, arba bet kuris proceso, kurio metu priimtas teismo sprendimas dėl nekilnojamojo daikto, daiktinių teisių, šių teisių suvaržymų ir juridinių faktų pasikeitimo ir (ar) pasibaigimo, dalyvis.“.

Pažymėtina, kad asmenys savo privačių teisių ir interesų pažeidimus gali ginti Lietuvos Respublikos civilinio kodekso, Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.

Inspekcijos nuomone, šiuo atveju daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų bendrija (jeigu ji įsteigta) ar pagal jungtinės veiklos sutartį veikiantis savininkų įgaliotas atstovas galėtų kreiptis į teismą su prašymu įpareigoti buto savininką, kuris padidino apšildomą plotą ir tuo pažeidžia kitų savininkų interesus, įregistruoti pakeistus statinio (jo dalies – buto) duomenis NTR. Taip pat privatūs asmenys gali kreiptis į asmenį, atliekantį pažeidimus, ar teismą dėl žalos atlyginimo.

Prieš kreipiantis į teismą patartina įsitikinti, ar buto apšildomas plotas tikrai padidintas. Tai padaryti gali pastatų naudojimo priežiūrą atliekantis subjektas – savivaldybės administracija (Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 49 straipsnio 1 dalies 3 punktas).

Statinio (jo dalies) naudotojo pareiga leisti statinių naudojimo priežiūrą atliekančių viešojo administravimo subjektų pareigūnams, atliekantiems savo funkcijas, Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka patekti į naudojamą statinį, butą ir kitas gyvenamąsias patalpas ir apžiūrėti juos, pateikti šiems pareigūnams su statinio, buto ir kitų gyvenamųjų patalpų naudojimu ir jų technine priežiūra susijusius dokumentus nustatyta Statybos įstatymo 47 straipsnio 1 dalies 5 punkte.

Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti traktuojama kaip Inspekcijos sprendimas konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23