Vandentiekio tiesimas daugiabutyje, projekto rūšis ir prisijungimo sąlygos (2018-03-15)
KLAUSIMAS
- Kokiai statybos rūšiai priklauso vandentiekio ir nuotekų tinklo tiesimas bendrose daugiabučio patalpose prisijungiant prie bendrųjų inžinerinių sistemų?
- Koks tokiu atveju turėtų būti parengtas projektas, atsižvelgiant į tai, jog patalpa yra daugiabučio pirmajame aukšte su įėjimu iš pirmo aukšto (ypatingasis statinys)?
- Vadovaujantis kokiais teisės aktais privaloma gauti „prisijungimo sąlygas“ vandentiekio ir nuotekų tinklų įrengimui iš daugiabučio namo tinklus prižiūrinčios įmonės/bendrijos?
ATSAKYMAS (2018-03-15, Nr. (9.12)-2D-3503)
Atsakydami į Jūsų paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
- Statybos techninio reglamento STR 1.01.08:2002 „Statinio statybos rūšys“ 12 punkte nurodyta, kad statinio paprastojo remonto tikslas – atnaujinti esamą statinį, jo nerekonstruojant ir kapitališkai neremontuojant, į šią statybos rūšį patenka visi statybos darbai, nenurodyti VI ir VII skyriuose. Tarp šių statybos darbų, kurie patenka į paprastojo remonto statybos rūšį, 12.5, 12.6, 12.11, 12.12 papunkčiuose nurodyti šie statybos darbai: angų, reikalingų statinio inžinerinių sistemų įrengimui iškirtimas skersai laikančiąsias atitvaras, kai bet kuris angos matmuo ne didesnis už atitvaros storį (12.5 papunktis); nišų laikančiose atitvarose iškirtimas, kai nišos gylis neviršija pusės atitvaros storio, o kiti nišos matmenys ne didesni kaip dvigubas atitvaros storis (12.6 papunktis); statinio bendrųjų, atskirųjų, vartotojo inžinerinių sistemų įrengimas, keitimas, šalinimas (12.11 papunktis); kiti statybos darbai (jų tarpe apdailos darbai), atliekami nekeičiant, nešalinant, neįrengiant, nestiprinant ir nesilpninant laikančiųjų konstrukcijų (12.12 papunktis).
Manome, kad paklausime minimas daugiabučio bendrojo naudojimo patalpose vandentiekio ir nuotekų vamzdynų tiesimas prisijungti prie daugiabučio bendrųjų inžinerinių sistemų gali būti priskirtas paprastajam remontui, jeigu dėl to atliekami statybos darbai atitinka nurodytus reglamento 12.5, 12.6, 12.11, 12.12 papunkčiuose.
- Statybos įstatymo 24 straipsnio 1 dalies 9 punkte nustatyta, kad paprastojo remonto aprašas rengiamas statinio paprastajam remontui, išskyrus branduolinės energetikos objektų ir kultūros paveldo statinių paprastajam remontui. Šio straipsnio 3 dalyje nurodyta, kad statinio projektas turi būti parengtas tais atvejais kai privaloma gauti šio įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 1–7 punktuose nurodytus statybą leidžiančius dokumentus, išskyrus daugiabučių namų ar viešųjų pastatų kapitalinio remonto projektus, kurie turi būti parengti visais atvejais.
Atvejai, kada reikalingas leidimas atlikti statinio paprastąjį remontą, nurodyti Statybos įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 5 punkte ir statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 3 priedo 4 punkte. Tačiau nenustatyta, kad leidimas atlikti statinio paprastąjį remontą reikalingas, kai atliekant esančio mieste daugiabučio paprastąjį remontą nekeičiama jo išvaizda.
Apibendrindami tai, kas išdėstyta, manome, kad paklausime nurodytu atveju, kai atliekamas mieste esančio daugiabučio paprastasis remontas ir nekeičiama pastato išvaizda, paprastojo remonto aprašo parengti neprivaloma, tačiau toks projektas gali būti rengiamas statytojo iniciatyva. Parastojo remonto aprašo sudėtis bendruoju atveju nurodyta statybos techninio reglamento STR 1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ 35 punkte.
- Statybos įstatymo 2 straipsnio 44 punkte įtvirtinta sąvoka: „Prisijungimo prie inžinerinių tinklų ar susisiekimo komunikacijų sąlygos (toliau – prisijungimo sąlygos) – statinio, žemės sklype esančių inžinerinių tinklų ar susisiekimo komunikacijų prijungimo prie kitiems savininkams priklausančių inžinerinių tinklų ar susisiekimo komunikacijų sąlygos, jeigu jos nenustatytos teritorijų planavimo dokumentuose“. Taigi, prisijungimo prie inžinerinių tinklų sąlygas išduoda šių tinklų savininkai, bet ne daugiabučio namo tinklus prižiūrinčios įmonės ar bendrijos.
Kai norima prisijungti prie statinio bendrojo naudojimo inžinerinių sistemų (vandentiekio ir nuotekų), dėl to turi būti priimtas butų ir kitų patalpų savininkų balsų daugumos sprendimas Civilinio kodekso 4.85 straipsnio nustatyta tarka.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti traktuojama kaip Inspekcijos sprendimas konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23