Kaip daugiabutyje pratęsti laiptinę į palėpę (2018-07-17)
KLAUSIMAS
Norėčiau gauti atsakymą, kokius veiksmus ir suderinimus turėčiau atlikti, norėdamas padaryti laiptinės pratesimą į palėpę.
ATSAKYMAS (2018-07-17, Nr. (9.12)-2D-9859)
Atsakydami į Jūsų prašymą, informuojame, kad pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal paklausėjo pateiktus duomenis. Papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo 2 straipsnio 15 dalies nuostatomis, bendrosios pastato konstrukcijos – pagrindinės pastato konstrukcijos (pamatai, visos laikančiosios sienos ir kolonos, išorinės sienos ir vidinės pertvaros, atskiriančios bendrojo naudojimo patalpas nuo skirtingiems savininkams priklausančių butų ir kitų patalpų, perdangos, stogas, fasado architektūros detalės ir išorinės (fasado) konstrukcijos (balkonų, lodžijų ir terasų laikančiosios konstrukcijos, aptvarai, stogeliai, išorės durys, išoriniai laiptai), tarpaukštinių laiptų konstrukcijos, nuožulnos), pastato bendrojo naudojimo patalpos ir kitos pastato dalys – pastato laiptinės, holai, koridoriai, galerijos, palėpės, sandėliai, rūsiai, pusrūsiai ir kitos patalpos, bendrojo naudojimo balkonai, lodžijos, terasos, jeigu jie nuosavybės teise nepriklauso atskiriems savininkams, yra pastato bendrojo naudojimo objektai.
Civilinio kodekso 4.85 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo, taip pat dėl naujų bendrojo naudojimo objektų sukūrimo ir disponavimo jais klausimų, priimami butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma, jeigu įstatymuose nenustatyta kitaip.
Pagal statybos techninio reglamento STR 1.01.08:2002 „Statinio statybos rūšys“ (toliau – STR 1.01.08:2002) 10 punktą, statinio kapitalinio remonto tikslas – pertvarkyti statinio laikančiąsias konstrukcijas, nekeičiant statinio išorės matmenų – ilgio, pločio, aukščio, skersmens ir pan. Laikoma, kad statinio laikančiosios konstrukcijos pertvarkomos, kai jos stiprinamos (išskyrus esamų angų užtaisymą), silpninamos, pakeičiamos (dalinai ar visos) to paties ar kito tipo laikančiosiomis konstrukcijomis.
Taigi, jeigu pratęsiant laiptinę ir įrengiant patekimo į palėpę angą bus pertvarkomos statinio laikančiosios konstrukcijos, tokie statybos darbai priskirtini statinio kapitaliniam remontui.
Atvejai, kada privalomas savivaldybės administracijos išduodamas statybą leidžiantis dokumentas (toliau – SLD) – leidimas atlikti daugiabučio namo kapitalinį remontą, nurodyti Statybos įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 4 punkte ir statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ (toliau – STR 1.05.01:2017) 3 priedo 3 punkte.
Paklausime nurodytu atveju, jeigu namas nėra kultūros paveldo statinys, taip pat jeigu kapitalinio remonto darbais nekeičiama daugiabučio namo (ne kultūros paveldo statinio) išorės išvaizda ir neįrengiamos, nepertvarkomos, neišmontuojamos pastato dujų, šildymo ar elektros bendrosios inžinerinės sistemos, SLD neprivalomas. Tačiau remiantis Statybos įstatymo 24 straipsnio 3 dalies nuostatomis, nepriklausomai nuo to, ar privalomas SLD, visada turi būti statybos techninio reglamento STR1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ nustatyta tvarka parengtas daugiabučio namo kapitalinio remonto projektas, o šiuo atveju – ir atlikta statinio projekto ekspertizė.
Apibendrindami tai, kas išdėstyta ir atsižvelgdami į paklausime pateiktą informaciją, manome, kad statybos darbai, įgyvendinant Jūsų sumanymą, priskirtini statinio kapitaliniam remontui, tačiau galutinai nustatyti statinio statybos rūšį turi kvalifikuotas projektuotojas. Pasitvirtinus nuomonei dėl statybos rūšies, reikėtų parengti statinio kapitalinio remonto projektą, atlikti statinio projekto ekspertizę ir Civilinio kodekso 4.85 straipsnyje nustatyta tvarka gauti daugumos namo butų ir kitų patalpų (jei tokios yra) savininkų sutikimą. Patekimo į palėpę angai įrengti turėtų pritarti ir palėpės bendraturtis. Dėl SLD privalomumo spręsti pagal Statybos įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 4 punkto ir STR 1.05.01:2017 3 priedo 3 punkto nuostatas.
Paaiškėjus, kad pagal STR 1.01.08:2002 statybos darbai priskirtini kitai statybos rūšiai (ne statinio kapitaliniam remontui), taikyti nurodytų teisės aktų tam tikrą statybos rūšį atitinkančius reikalavimus.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti traktuojama kaip Inspekcijos sprendimas konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23