Ar teisėtai be savininko sutikimo užstatomas buto langas (2021-03-29)
KLAUSIMAS
Esu įsigijęs butą senamiestyje trečiame aukšte. Buto ypatumas – jo langas į laiptinę. Laiptinėje taip pat yra langai, taigi, į butą ir iš laiptinės patenka šviesa.
Virš mano buto esančią palėpę įsigiję vystytojai surinko 50 proc. gyventojų parašų ir ruošiasi laiptinėje, kur yra mano buto aikštelė, iškirsti lubas ir įrengti įėjimą į palėpę taip, kad laiptatakiai užstos man natūralų apšvietimą ir pablogins mano gyvenimo sąlygas.
Prašau išaiškinti, ar tokie veiksmai yra teisėti, kai be savininko sutikimo užstatomas buto langas?
Kur turėčiau kreiptis dėl tokių neteisėtų veiksmų, norėdamas apginti savo interesą?
ATSAKYMAS (2021-03-29, Nr. (9.12)-2D-4733)
Atsakydami į paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Inspekcija konsultacijas teikia vadovaudamasi Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklėse (toliau – Konsultavimo taisyklės) nustatyta tvarka. Konsultavimo taisyklių 4.1 papunktyje nustatyta, kad konsultacija – Inspekcijos teikiama administracinė paslauga – žodinis ar rašytinis atsakymas į asmens paklausime pateiktą (-us) klausimą (-us) teritorijų planavimo ir statybos valstybinę priežiūrą reglamentuojančių ir su jais susijusių teisės aktų nuostatų taikymoklausimais. Konsultavimo taisyklės nenumato atlikti planuojamų statybos darbų teisėtumo patikrinimo. Todėl teikiame konsultaciją apie galiojantį teisinį reguliavimą bendruoju atveju.
Atsakymą teikiame, manydami, kad daugiabutyje įrengiant laiptatakius, laiptų aikšteles bendrojo naudojimo patalpoje, esami langai ir skaidrios atitvaros nėra užtaisomos.
Jei statybos darbai susiję su pastato bendrojo naudojimo objektais (pavyzdžiui, laiptine, vidinėmis pertvaromis, atskiriančiomis bendrojo naudojimo patalpas nuo skirtingiems savininkams priklausančių butų ir kitų patalpų ir kt.), tokiu atveju dėl statybos darbų Civilinio kodekso 4.85 str. nustatyta tvarka turi būti gaunamas butų ir kitų patalpų savininkų daugumos sutikimas įformintas protokolu. Kai daugiabutyje yra sudarytas bendrojo naudojimo objektų aprašas, tai tokiu atveju gali būti taikomas Civilinio kodekso 4.85 straipsnio 3 dalis, kurioje nustatyta, kad sprendimai dėl atskirų bendrojo naudojimo objektų, kurie pagal butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos, jungtinės veiklos sutarties dalyvių arba bendrojo naudojimo objektų administratoriaus sudarytą bendrojo naudojimo objektų aprašą naudojami tenkinti ne viso gyvenamojo namo, o tik atskiroje jo dalyje esančių butų ir kitų patalpų savininkų poreikius, nepažeidžiant name esančių butų ir kitų patalpų savininkų teisių ir butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimo ar balsuojant raštu priimtų sprendimų, valdymo ir naudojimo gali būti priimami tos dalies butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma, jeigu įstatymuose nenustatyta kitaip, ir yra privalomi tos dalies butų ir kitų patalpų savininkams.
Papildomai informuojame, kad pagal Statybos įstatymo 6 str. 4 d., atliekant statybos darbus, statybos darbai turi būti atliekami, o statybos sklypas tvarkomas taip, kad statybos metu ir naudojant pastatytą statinį trečiųjų asmenų gyvenimo ir veiklos sąlygos, kurias jie turėjo iki statybos pradžios, galėtų būti pakeistos tik pagal normatyvinių statybos techninių dokumentų ir normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų nuostatas. Taigi turi būti:
- nepabloginama statinių esama techninė būklė;
- užtikrinama galimybė patekti į valstybinės ir vietinės reikšmės kelius ir gatves;
- užtikrinama galimybė naudotis inžineriniais tinklais;
- išsaugojamas natūralus apšvietimas, nustatytas pagal higienos normas ir kitus teisės aktus;
- išsaugojamos gaisrinės saugos priemonės pagal gaisrinę saugą reglamentuojančius dokumentus;
- užtikrinama apsauga nuo keliamo triukšmo, vibracijos, elektros trikdžių ir pavojingos spinduliuotės;
- užtikrinama apsauga nuo oro, vandens, dirvožemio ar gilesnių žemės sluoksnių taršos;
- užtikrinamas aplinkos apsaugos statinių ir priemonių, jų veiksmingumo išsaugojimas; gamtos ir kultūros vertybių išsaugojimas; vertingų želdinių išsaugojimas; gaisro gesinimo sistemų išsaugojimas;
- užtikrinamas hidrotechnikos statinių ir melioracijos įrenginių išsaugojamas.
Kai butai išdėstomi vienas virš kito, butų pertvarkymo reikalavimai nustatyti statybos techninio reglamento STR 2.02.01:2004 „Gyvenamieji pastatai“ (toliau – STR 2.02.01:2004) IX skyriuje. Buto perplanavimo reikalavimai nurodyti STR 2.02.01:2004 263 p., o pagal šio reglamento 262 p., atliekant naujo buto įrengimą virš kito ar virš esamo buto kečiant patalpų paskirtį, reikalaujama:
- nesumažinti pastato mechaninio atsparumo ir pastovumo gebos bei kitų esminių statinių reikalavimų parametrų;
- nepažeisti trečiųjų asmenų (kaimynų) pagrįstų interesų ir nesudaryti prielaidų tokiems pažeidimams atsirasti naudojimo metu;
- užtikrinti nepertraukiamą inžinerinių sistemų darbą pertvarkymo metu;
- užtikrinti įvažiavimą į sklypą, priėjimą iki pastato ir pastato vidaus komunikacijų laisvą naudojimą pertvarkymo metu.
Buto kambarių insoliacijos reikalavimai nustatyti STR 2.02.01:2004 213 p., kuriame nurodyta, kad kiekviename 1-3 kambarių bute turi būti bent vienas, o 4 ir daugiau kambarių butuose – 2 gyvenamieji kambariai, kuriuose tarp kovo 22 d. ir rugsėjo 22 d. galimos insoliacijos (nepertraukiamos; bendros) laikas ne trumpesnis kaip 2,5 valandos. Urbanizuotose teritorijose, atsižvelgiant į esamą statinių išdėstymą, bendros insoliacijos laikas gali būti sumažintas iki 2 valandų.
Apibendrinant, manome, kad atliekant palėpės, laiptatakių, laiptų aikštelių įrengimo darbus esamame daugiabutyje, turi būti užtikrinama, kad trečiųjų asmenų gyvenimo ir veiklos sąlygos, kurias jie turėjo iki statybos pradžios galėtų būti pakeistos tik pagal normatyvinių statybos techninių dokumentų ir normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų nuostatas. Paklausime užsimenate apie šviesos patekimą į esamą butą, taigi esamo buto insoliacijos (nepertraukiamos; bendros) laikas, tarp kovo 22 d. ir rugsėjo 22 d., STR 2.02.01:2004 213 p. nurodytuose kambariuose, gali būti mažinamas tik iki 2,5 valandos, o urbanizuotose teritorijose iki 2 valandų.
Turint įtarimų, kad statybos darbai atliekami neturint statybą leidžiančio dokumento arba statinio projekto, kai šie dokumentai privalomi, asmuo gali teikti skundą Inspekcijai. Pasirašyti skundai dėl galimai savavališkų statybų ar teisės aktų pažeidimų gali būti teikiami el. pašto adresu [email protected] arba adresu A. Vienuolio g. 8, 01104 Vilnius. Teikiant skundą elektroninėmis priemonėmis, prašymas turi būti pasirašytas kvalifikuotu elektroniniu parašu. Atkreipiame dėmesį, kad skundai nenagrinėjami, kai šie pateikiami dėl teisės aktų pažeidimų vykdant statinių, kai nereikia rengti nei statinio projekto, nei gauti statybą leidžiančio dokumento, statybą.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23