KLAUSIMAI

  1. Ar ypatingo statinio statybos rangovas vykdydamas statybos darbus ypatingame statinyje, paprastąjį remontą, privalo paskirti šio objekto atestuotą ypatingo statinio statybos vadovą?
  2. Ar projektuotojas turi teisę samdyti projekto ekspertizę? Ar tai nėra tas pats, kaip statybos rangovas neturi teisės samdyti statybos techninės priežiūros?
  3. Ar statybos techninis prižiūrėtojas turi teisę gauti projekto ekspertizės pastabas dėl techninio (ar/ir darbo) projekto? Jei taip, tai kokia šio proceso procedūra? Žinoma, kad statybos techninės priežiūros parašas ant projekto reiškia, kad projektas yra ekspertuotas ir ištaisytas pagal ekspertizės pastabas, bet niekur nėra reglamentuota, kaip jis turi gauti šias projekto ekspertizės pastabas, kad tuo įsitikintų.

ATSAKYMAI (2019-11-07, Nr. (9.12)-2D- 2D-14394)

Atsakydami į prašyme išdėstytus klausimus, informuojame, kad prašyme pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas prašyme, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

Dėl 1 klausimo

Statybos įstatymo 18 straipsnio 7 dalies 1 punkte nurodyta, kad statybos rangovas privalo Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka paskirti (pasamdyti) statinio statybos vadovą.

Statybos įstatymo 12 straipsnio 2 dalyje nurodyta: „Statybos techninės veiklos pagrindinėms sritims gali vadovauti: statinio projekto vadovas, statinio projekto dalies vadovas, statinio projekto vykdymo priežiūros vadovas, statinio projekto dalies vykdymo priežiūros vadovas, statinio statybos vadovas, statinio specialiųjų statybos darbų vadovas, statinio statybos techninės priežiūros vadovas, specialiųjų statybos darbų techninės priežiūros vadovas, statinio projekto ekspertizės vadovas, statinio projekto dalies ekspertizės vadovas, statinio ekspertizės vadovas, statinio dalies ekspertizės vadovas.“ 

Statybos įstatymo 12 straipsnio 4 dalyje nustatyta: „Eiti ypatingųjų ir neypatingųjų statinių statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovų pareigas, nurodytas šio straipsnio 2 dalyje, turi teisę Lietuvos Respublikos piliečiai ir kiti fiziniai asmenys, nenurodyti šio straipsnio 7 dalyje, – atestuoti <...> statybos inžinieriai (išskyrus statinio projekto architektūrinės dalies vadovo, statinio projekto architektūrinės dalies vykdymo priežiūros vadovo pareigas). <...>“. Pažymėtina, kad šioje nuostatoje nurodytos tik statinių kategorijos, tačiau neminimos statybos rūšys.

Apibendrindami tai, kas nurodyta, manome, kad ypatingajame statinyje bet kokios statybos rūšies (taip pat ir paprastojo remonto) statybos darbus vykdantis statybos rangovas privalo paskirti atestuotą statybos vadovą.

Dėl 2 klausimo

Statybos įstatymo 14 straipsnio 1 dalies 3 punkte nustatyta, kad statytojas (užsakovas) privalo turėti nustatyta tvarka parengtą ir patvirtintą (kai tai privaloma) statinio projektą; organizuoti statinio projekto ekspertizę, kai ji privaloma arba savo iniciatyva (draudžiama statinio projekto ekspertizę pavesti organizuoti statinio projektuotojui).

Vadovaujantis šia įstatymo nuostata, statinio projektuotojas negali organizuoti jo parengto statinio projekto ekspertizės.

Dėl 3 klausimo

Statybos techninio reglamento STR1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ 57 punkte nustatyta: „Darbo projekto ir techninio darbo projekto brėžiniams (darbo brėžiniams), techninio projekto ir techninio darbo projekto techninėms specifikacijoms statinio statybos techninis prižiūrėtojas pritaria pasirašydamas ir pažymėdamas žyma „Pritariu, statyti“. Tai reiškia, kad darbo projektas atitinka techninio projekto sprendinius (projektavimo dviem stadijomis atveju), atlikta projekto ekspertizė (kai privaloma), projektas pataisytas pagal privalomąsias ekspertizės pastabas, patvirtintas reglamento nustatyta tvarka ir tik pagal tokius projekto dokumentus (darbo brėžinius ir technines specifikacijas) rangovas gali vykdyti statybos darbus.“

Statinio projekto ekspertizės akto perdavimo susipažinti statinio statybos techniniam prižiūrėtojui tvarka nereglamentuojama.

Atsižvelgdami į tai,  kad Statybos įstatymo 14 straipsnio 1 dalies 3 ir 5 punktuose statytojui (užsakovui) nustatyta prievolė organizuoti tiek statinio projekto ekspertizę, tiek statinio statybos techninę priežiūrą, manome, kad statytojas (užsakovas) turi užtikrinti galimybę statinio statybos techniniam prižiūrėtojui susipažinti su statinio projekto ekspertizės aktu arba aktais.

Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma kaip Inspekcijos sprendimas konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23