Ar, kai statybos užbaigimo procedūrų metu apskaičiuotas užstatomas plotas viršytų maksimalų detaliuoju planu leistiną užstatymo plotą, būtų laikomas teisės aktų pažeidimu (2023.01.23)
KLAUSIMAS
2021-01-13 dienos rašte Nr. (9.12)-2D-549, VTPSI pateikė atsakymą, kad pritaria Aplinkos ministerijos 2020-11-04 Nr. (14)-D8(E)-6233 išdėstytai nuomonei (toliau - Nuomonė), kad nustatant žemės sklypo užstatymo tankį, atvirų balkonų, stogelių, karnizų, stogo užlaidų projekcijos į žemės paviršių nevertinamos, tačiau erkerio projekcija į žemės paviršių turi būti vertinama.
STR “Statinio projektavimas” 5 priede nurodoma, kad:
8. * Žvaigždute pažymėti rodikliai apskaičiuojami vadovaujantis Nekilnojamojo turto kadastrinių matavimų ir kadastro duomenų surinkimo taisyklėmis, kurias tvirtina Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministras.
1. Kadangi 5 priede prie užstatymo tankio ir intensyvumo rodiklių minėtos žvaigždutės nėra, ar galima daryti išvadą, kad skaičiuojant pastato užstatymo tankį ir intensyvumą vadovautis Nekilnojamojo turto kadastrinių matavimų taisyklėmis – neprivaloma?
2. Prašome inspekcijos patikslinti, ar projektavimo metu, skačiuojant pastato užstatymo tankį ir intensyvumą projektuotojas turi vadovautis Nekilnojamojo turto kadastrinių matavimų taisyklėmis? Šiose taisyklėse yra rašoma:
132. Pastato (taip pat stogą turinčio inžinerinio statinio) užimtas žemės plotas (užstatytas plotas) – pastato (stogą turinčio inžinerinio statinio) antžeminės dalies išorinių sienų horizontalios projekcijos ir už jos ribų esančios požeminės pastato dalies (jei ji yra) horizontalios projekcijos plotų suma. Stogą turinčio inžinerinio statinio, kuris neturi išorinių sienų (pvz., stoginės), atveju antžeminėje dalyje skaičiuojamas stogo horizontalios projekcijos plotas; jeigu vertikalios laikančiosios konstrukcijos (stulpai, kolonos) išsikiša už stogo konstrukcijos, horizontalus pjūvis atliekamas pagal išorines šių vertikalių laikančiųjų konstrukcijų kraštines. Apskaičiuojant užstatytą plotą:
<...>
132.3. į šį plotą įskaičiuojami po pastatu padarytų įvažų, erdvių žmonėms praeiti ir kitoms reikmėms, portikų, terasų, lodžijų, įėjimo į pastatą laiptų (aikštelių), įvažiavimų į garažus, šviesduobių, krovinių nuleidimo duobių plotai; neįskaičiuojami balkonų, erkerių ir kitų konsolinių pastato dalių projekciniai plotai.
3. Ar vadovaujantis Nuomone ir LR TPĮ apskaičiuotas užstatymo plotas vėliau, pridavimo metu apskaičiuotas pagal Nekilnojamojo turto kadastro nuostatus viršytų maksimalų detaliuoju planu leistiną užstatymo plotą. Ar tai būtų laikoma teisės aktų pažeidimu?
4. Ar turėtume į užstatymo tankį įtraukti šių, žemiau išvardintų, pastato dalių plotus?
• po pastatu padarytų įvažų
• atvirų portikų,
• terasų,
• lodžijų,
• įėjimo į pastatą laiptų (aikštelių),
• Atvirų evakuacinių laiptinių
• Uždarų evakuacinių laiptinių
• įvažiavimų į garažus,
• įvažiavimų į požemines automobilių stovėjimo aikšteles
• šviesduobių
5. Ar skaičiuojant užstatymo tankį, jei tą plotą reikia skačiuoti, turėtų būti vertinama tik požeminio automobilių stovėjimo aikštelės rampa ar ir įvažiavimo danga, kaip tai galima suprasti iš Nekilnojamojo turto kadastro nuostatų.
6. Ar turi į užstatymo tankį būti įtraukiami pastato požeminių dalių, išlendančių už antžeminės dalies, projekcijų plotai? Juk pagal TPĮ: 40. Užstatymo tankis – pastatų ir turinčių stogą inžinerinių statinių antžemine dalimi užstatomo ploto, nustatomo pagal išorinių sienų ar kitų atitvarų projekciją į žemės paviršių, santykis su žemės sklypo plotu.
ATSAKYMAS (2023.01.23, Nr. 2D-1224)
Atsakydami į paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Taip pat informuojame, kad Inspekcija konsultacijas teikia Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklėse[1] (toliau – Konsultavimo taisyklės) nustatyta tvarka. Pagal Taisyklių 4.1 punktą konsultacija – tai žodinis ar rašytinis atsakymas į asmens paklausime pateiktą (-us) klausimą (-us) teritorijų planavimo ir statybos valstybinę priežiūrą reglamentuojančių ir su jais susijusių teisės aktų nuostatų taikymo klausimais. Konsultavimo taisyklės nenumato konkrečių situacijų nagrinėjimo, išvadų dėl jų teikimo ir sprendimų priėmimo, todėl atsakyme pateikiamos tik su paklausimu susijusios teisės aktų nuostatos ir nuomonė dėl jų taikymo.
Paklausime pateiktos aplinkybės dėl užstatymo tankio skaičiavimo, pateikiant nuorodas į Inspekcijos 2021-01-13 rašte Nr. (9.12)-2D-849 teiktą konsultaciją, statybos techninio reglamento STR „Statinio projektavimas“ STR 1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“[2] (toliau – STR 1.04.04:2017) Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymą[3] (toliau – Teritorijų planavimo įstatymas), Nekilnojamojo turto objektų kadastrinių matavimų ir kadastro duomenų surinkimo bei tikslinimo taisykles[4] (toliau – Taisyklės).
Teikiame atsakymus pagal paklausime pateiktus klausimus.
Paklausimo 1 klausime nurodoma: „Kadangi 5 priede prie užstatymo tankio ir intensyvumo rodiklių minėtos žvaigždutės nėra, ar galima daryti išvadą, kad skaičiuojant pastato užstatymo tankį ir intensyvumą vadovautis Nekilnojamojo turto kadastrinių matavimų taisyklėmis – neprivaloma?“.
Paklausimo 2 klausime nurodoma: „Prašome Inspekcijos patikslinti, ar projektavimo metu, skaičiuojant pastato užstatymo tankį ir intensyvumą projektuotojas turi vadovautis Nekilnojamojo turto kadastrinių matavimų taisyklėmis <...>“.
Teritorijų planavimo įstatymo 2 straipsnio 39 ir 40 dalyje pateiktos sąvokos: Užstatymo intensyvumas – visų pastatų antžeminės dalies patalpų, įskaitant cokolinių aukštų ir naudojamų pastogių patalpas, bendrojo ploto sumos santykis su žemės sklypo plotu; Užstatymo tankis – pastatų ir turinčių stogąinžinerinių statinių antžemine dalimi užstatomo ploto, nustatomo pagal išorinių sienų ar kitų atitvarų projekcijąį žemės paviršių, santykis su žemės sklypo plotu.
STR 1.04.04:2017 5 priedo bendrųjų statinių rodiklių lentelėje nenurodytas pastato užstatymo tankis ir intensyvumas.
Vadovaujantis Taisyklėmis skaičiuojami STR 1.04.04:2017 5 priedo bendrieji statinio rodikliai pažymėti žvaigždute. Užstatymo tankis ar intensyvumas skaičiuojamas taip, kaip apibrėžta Teritorijų planavimo įstatymo 2 straipsnio 39 ir 40 dalyse.
Paklausimo 3 klausime nurodoma: „Ar vadovaujantis Nuomone ir LR TPĮ apskaičiuotas užstatymo plotas vėliau, pridavimo metu apskaičiuotas pagal Nekilnojamojo turto kadastro nuostatus viršytų maksimalų detaliuoju planu leistiną užstatymo plotą, ar tai būtų laikoma teisės aktų pažeidimu ?“.
STR 1.04.04:2017 5 priedo 8 punkte numatyta, kad „Žvaigždute pažymėti rodikliai apskaičiuojami vadovaujantis Nekilnojamojo turto kadastrinių matavimų ir kadastro duomenų surinkimo taisyklėmis, kurias tvirtina Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministras. Baigus statybą ir atlikus kadastrinius matavimus šie rodikliai gali turėti neesminių nukrypimų“.
Pažymime, Teritorijų planavimo įstatyme nepateikta sąvoka – užstatymo plotas. Užstatytas plotas skaičiuojamas pagal Taisyklių nuostatas.
Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 24 straipsnio 3 dalyje, be kita ko nustatyta, kad „<...> statinio projektas rengiamas vadovaujantis privalomaisiais statinio projekto rengimo dokumentais (atrankos išvada dėl poveikio aplinkai vertinimo, poveikio aplinkai vertinimo ataskaita, sprendimu dėl planuojamos ūkinės veiklos galimybių (kai pagal Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo nuostatas turi būti atliktos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo procedūros); poveikio visuomenės sveikatai vertinimo dokumentais (jeigu atliekamos poveikio visuomenės sveikatai vertinimo procedūros); teritorijų planavimo dokumentais, žemėtvarkos planavimo dokumentais, nuosavybės teisę ar kitokias teises į žemę (statybos sklypą) patvirtinančiais dokumentais arba, įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus, Vyriausybės nutarimais, kuriais patvirtinti ypatingos valstybinės svarbos projekto specialieji planai ir pradėtos žemės paėmimo visuomenės poreikiams procedūros; technine užduotimi; žemės sklypo (teritorijos) ir statinio statybinių tyrimų (jeigu juos atlikti privaloma arba jie atlikti) dokumentais; kultūros paveldo tyrimų (jeigu juos atlikti privaloma) medžiaga; projektiniais pasiūlymais (kai juos rengti privaloma aplinkos ministro nustatytais atvejais) (esminiai statinio projekto sprendiniai turi atitikti projektinius pasiūlymus); specialiaisiais reikalavimais (jeigu jie gauti); prisijungimo sąlygomis); galiojančiais teisės aktais“.
Manome, kad statybos užbaigimo metu pastatytas statinys turi atitikti statinio projektą, kuris parengtas pagal privalomuosius statinio projekto rengimo dokumentus, tarp jų ir pagal teritorijų planavimo dokumentus, ir galiojančius teisės aktus, įskaitant Taisykles, ir pagal kurį išduotas statybą leidžiantis dokumentas.
Paklausimo 4 klausime nurodoma: „Ar turėtume į užstatymo tankį įtraukti šių, žemiau išvardintų, pastato dalių plotus ? po pastatu padarytų įvažų, atvirų portikų, terasų, lodžijų, įėjimo į pastatą laiptų (aikštelių), atvirų evakuacinių laiptinių, uždarų evakuacinių laiptinių, įvažiavimų į garažus, į važiavimų į požemines automobilių stovėjimo aikšteles, šviesduobių“.
Paklausimo 5 klausime nurodoma: „Ar skaičiuojant užstatymo tankį, jei tą plotą reikia skaičiuoti, turėtų būti vertinama tik požeminio automobilių stovėjimo aikštelės rampa ar ir įvažiavimo danga, kaip tai galima suprasti iš Nekilnojamojo turto kadastro nuostatų“.
Remiantis Teritorijų planavimo įstatymo 2 straipsnio 40 dalimi, skaičiuojant užstatymo tankį, pastatų ir turinčių stogąinžinerinių statinių antžemine dalimi užstatomas plotas nustatomas taip, kaip nurodyta šioje dalyje, t.y. pagal išorinių sienų ar kitų atitvarų projekcijąį žemės paviršių.
Remiantis Aplinkos ministerijos 2020-11-04 rašte Nr. (14)-D8(E)-6233 pateikta nuomone, pastato (jo dalies, kurioje yra patalpos) antžemine dalimi užstatomas plotas nustatomas pagal antžeminės dalies išorinių sienų ir stogo projekciją į žemės paviršių vertinant tuos elementus, kurie atriboja patalpas nuo išorės. Stogą turinčio inžinerinio statinio (jo dalies), kuris neturi išorinių sienų, ir pastato dalies, kurioje nėra patalpų, antžemine dalimi užstatomas plotas, nustatomas pagal stogo projekciją į žemės paviršių.
Stogo neturinčio inžinerinio statinio užstatymo tankis neskaičiuojamas.
Vadovaujantis statybos techninio reglamento STR 1.04.04:2017 49 punktu, konkrečių norimų įgyvendinti projekto sprendinių atitiktį teisės aktų reikalavimams turėtų įvertinti statinio projektuotojas.
Paklausimo 6 klausime nurodoma: „Ar turi į užstatymo tankį būti įtraukiami pastato požeminių dalių, išlendančių už antžeminės dalies projekcijų plotai ? <...>“.
Kaip ir minėjome, remiantis Teritorijų planavimo įstatymo 2 straipsnio 40 dalimi, skaičiuojant užstatymo tankį, pastatų ir turinčių stogąinžinerinių statinių antžemine dalimi užstatomas plotas nustatomas taip, kaip nurodyta šioje dalyje, t.y. pagal išorinių sienų ar kitų atitvarų projekcijąį žemės paviršių.
Remiantis Užstatymo tankio sąvoka, pateikta Teritorijų planavimo įstatyme, skaičiuojamas tik pastatų ir turinčių stogąinžinerinių statinių antžemine dalimi užstatomas plotas.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
[1]patvirtinta Inspekcijos viršininko 2011 m. lapkričio 10 d. įsakymu Nr. 1V-194 „Dėl Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklių patvirtinimo“.
[2] patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. lapkričio 7 d. įsakymu Nr. D1-738 „Dėl statybos techninio reglamento STR 1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, ekspertizė“ patvirtinimo.
[3] patvirtintas Lietuvos Respublikos prezidento 1995 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. I-1120.
[4] patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2002 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 522.
Atnaujinimo data: 2023-09-23