Nesudėtingojo statinio registravimas Nekilnojamojo turto registre (2021-06-03)
KLAUSIMAS
Noriu įregistruoti Nekilnojamojo Turto Registre ir Nekilnojamojo Turto Kadastre 2007 metais pastatytą atvirą medinę terasą, kurios plotas 24 kv.m (ilgis 8 m, plotis 3m).
Pagal STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ VI skyriaus antro skirsnio 2 lentelėje pateiktą nesudėtingų statinių sąrašą toks statinys priskiriamas pirmos grupės nesudėtingiems statiniams. Statybos įstatymo 27 str. 1 d. nustatyta, kad statybą leidžiantis dokumentas (SLD) reikalingas naujo nesudėtingo statinio statybai mieste (šiuo atveju tai yra kaimo teritorija),
Prašau išaiškinti:
1) kokius veiksmus privalau atlikti siekiant įregistruoti šią terasą Nekilnojamojo Turto Registre ir Nekilnojamojo Turto Kadastre, t.y. kam ir kokius privalau pateikti prašymus ir kitus dokumentus; 2) ar privalau kreiptis į Inspekciją dėl kokio nors dokumento, reikalingo šio Statinio įregistravimui, gavimo. Jei taip – prašau nurodyti ką privalau pateikti, ką turėčiau gauti, ir nurodyti tai reglamentuojančius teisės aktus;
3) kokio įstatymo pagrindais turėčiau vadovautis vykdant registraciją: LR Statybos įstatymo bendrąja tvarka ar Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatyme nustatyta tvarka.
ATSAKYMAS (2021-06-03, Nr. (9.12)-2D- 9113)
Atsakydami į Jūsų paklausimą pagal Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) kompetenciją, informuojame, kad pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal paklausėjo pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Inspekcijos konsultacijos turinys.
Taip pat informuojame, kad Inspekcija konsultacijas teikia vadovaudamasi Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklių, patvirtintų Inspekcijos viršininko 2017 m. lapkričio 30 d. įsakymu Nr. 1V-160, (toliau – Konsultavimo taisyklės) nustatyta tvarka. Pagal Konsultavimo taisyklių 4.1 punktą, konsultacija – žodinis ar rašytinis atsakymas į asmens paklausime pateiktą (-us) klausimą (-us) teritorijų planavimo ir statybos valstybinę priežiūrą reglamentuojančių ir su jais susijusių teisės aktų nuostatų taikymo klausimais. Konsultavimo taisyklės nenumato konkrečių situacijų nagrinėjimo, statinių statybos teisėtumo nustatymo bei sprendimų ar išvadų teikimo. Todėl pateikiame su paklausimu susijusį teisinį reguliavimą ir nuomonę dėl jo taikymo pagal Inspekcijai priskirtą kompetenciją.
Bendruoju atveju, jeigu statinys (inžinerinis statinys) pagal statybos techniniame reglamente STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ nurodytus konstrukcijų požymius ir techninius parametrus priskirtinas nesudėtingųjų statinių I grupei, tai, vadovaujantis statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 3 priedo 1 punkto 1.1 ir 1.4 papunkčiais, statybą leidžiantis dokumentas privalomas, jei toks statinys statomas šiose teritorijose: kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo objekto apsaugos zonoje, kultūros paveldo vietovėje, kurortuose, Kuršių nerijoje, statinį; Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje (jeigu statoma ne sodyboje); magistralinio dujotiekio vietovės klasių teritorijose, esančiose 200 metrų atstumu abipus magistralinio dujotiekio vamzdyno ašies.
Remiantis Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 28 straipsnio 4 dalimi, teisėtai pastatyto nesudėtingojo statinio statybos užbaigimo procedūra (statytojui (užsakovui) pageidaujant) atliekama, statytojui ar jo teises ir pareigas perėmusiam asmeniui surašant deklaraciją apie statybos užbaigimą. Ši deklaracija Inspekcijoje neregistruojama ir netvirtinama.
Minėto straipsnio 5 dalyje nurodyta, kad, atlikus statybos užbaigimo procedūras, statinį ir daiktines teises į jį privaloma įregistruoti Nekilnojamojo turto registre ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo deklaracijos apie statybos užbaigimą pasirašymo dienos.
Nekilnojamojo daikto kadastro duomenų įrašymo į nekilnojamojo turto kadastrą ir jų pakeitimo teisiniai pagrindai nustatyti Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto kadastro įstatymo 12 straipsnyje. Inspekcija neįgaliota aiškinti šio įstatymo nuostatų.
Apibendrindami tai, kas išdėstyta, teikiame nuomonę dėl Jūsų klausimų bendruoju atveju.
1. Siekiant įregistruoti nesudėtingąjį statinį Nekilnojamojo turto registre ir Nekilnojamojo turto kadastre, prašymą ir dokumentus reikia pateikti Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui – VĮ Registrų centrui (toliau – RC). Informacijos, kokie dokumentai kartu su prašymu konkrečiu atveju turi būti pateikiami, teirautis RC.
2. Kaip minėta, nesudėtingojo statinio statybos užbaigimo dokumentas yra statytojo surašyta deklaracija apie statybos užbaigimą, kuri Inspekcijoje neregistruojama ir netvirtinama. Taigi į Inspekciją dėl dokumentų, reikalingų nesudėtingajam statiniui įregistruoti, kreiptis nereikia.
3. Nei Lietuvos Respublikos statybos įstatymas, nei Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymas nekilnojamojo turto registravimo Nekilnojamojo turto registre ir Nekilnojamojo turto kadastre pagrindų nenustato.
Informuojame, kad nekilnojamųjų daiktų, registruojamų Nekilnojamojo turto registre, kadastro duomenų nustatymą, jų įrašymą į Nekilnojamojo turto kadastrą reglamentuoja Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto kadastro įstatymas. Nekilnojamųjų daiktų, daiktinių teisių į nekilnojamuosius daiktus, šių teisių suvaržymų, įstatymų nustatytų juridinių faktų registravimą Nekilnojamojo turto registre, Nekilnojamojo turto registro tvarkytojo teises, pareigas bei atsakomybę reglamentuoja Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto registro įstatymas.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23