KLAUSIMAS

Vadovaujantis LR Statybos įstatymo 51 straipsnio 5 dalimi, LR Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo 2 straipsniu, STR 2.01.02:2016 Energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas III skyriumi, projektuojamas pastatas privalo pasiekti A++ energinio naudingumo klasę.

(Ištrauka iš LR Statybos įstatymo 51 straipsnio: Nuo 2019 m. sausio 1 d. valstybės ir savivaldybių institucijų, įstaigų ir įmonių statomi nauji, o nuo 2021 m. sausio 1d. – visi statomi nauji pastatai turi būti energijos beveik nevartojantys pastatai, kaip jie suprantami pagal Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymą).

Projektuojant pastato vėdinimo sistemas susidūrėme su norminiais neatitikimais.

Kad pasiekti užduotus pastato energetinio naudingumo parametrus, bendras vidutinis rekuperatorių naudingumo koeficientas turi būti ne mažesnis nei 0,8.

Pažymime, kad gydymo paskirties pastatui yra keliami specifiniai higienos reikalavimai dėl kurių negalimas rotacinių rekuperatorių (su aukštu naudingumo parametru) parinkimas t.y. ištraukiamas oras negali būti maišomas su paduodamu, o gali būti parenkami tik atskirų srautų rekuperatoriai (žemo naudingumo), kurie neatitinka A++ keliamų reikalavimų.

Prašome išaiškinimo ar konkrečių specifiniu, technologiškai būtinu atveju, projektuojamame pastate naudojant higienos keliamus reikalavimus atitinkančius rekuperatorius, bet neatitinkančius A++ energinio efektyvumo pastatams keliamų reikalavimų, pastatui bus suteikta A++ energinio efektyvumo klasė, kuri nuo 2019-01-01 privaloma valstybės ir savivaldybės institucijų, įstaigų ir įmonių statomiems naujiems pastatams.

ATSAKYMAS (2019-04-16, Nr. (9.12)- 2D-5211)

Paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

Statybos techninio reglamento STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“ (toliau – STR 2.01.02:2016) 12 punkte nurodyta, kad „pastato (jo dalies) energinio naudingumo klasė nustatoma pagal mėnesinį skaičiavimo metodą Reglamento 2 priede nustatyta tvarka pagal šių pastato (jo dalies) rodiklių vertes: pastato energijos vartojimo efektyvumo rodiklio Cvertę, apibūdinančią pirminės neatsinaujinančios energijos vartojimo efektyvumą šildymui, vėdinimui, vėsinimui ir apšvietimui; pastato energijos vartojimo efektyvumo rodiklio C2 vertę, apibūdinančią pirminės neatsinaujinančios energijos vartojimo efektyvumą karštam buitiniam vandeniui ruošti; pastato atitvarų skaičiuojamųjų savitųjų šilumos nuostolių; mechaninio vėdinimo su rekuperacija sistemos techninių rodiklių; pastato pertvarų ir tarpaukštinių perdenginių šilumines savybes; pastato sandarumo; šiluminės energijos sąnaudas pastatui šildyti; ilginių šiluminių tiltelių šilumos perdavimo koeficientų nustatymo būdą; pastate sunaudojamos energijos dalį iš atsinaujinančių išteklių.“

STR 2.01.02:2016  14 punkte ir 1 lentelėje nurodyta, kad  A++ energinio naudingumo klasės priskiriamos pastatams (jų dalims), jei pastatai (jų dalys) atitinka visus 1 lentelėje 7 punkto papunkčiuose išvardintus reikalavimus. Vienas iš šių reikalavimų yra toks: „7.3. jei pastate (jo dalyje) įrengta mechaninio vėdinimo su rekuperacija sistema, rekuperatoriaus naudingumo koeficientas turi būti ne mažesnis už 0,80, o rekuperatoriaus ventiliatorių naudojamas elektros energijos kiekis neturi viršyti 0,45 Wh/m³. Šis reikalavimas netaikomas sandėliavimo, garažų, gamybos ir pramonės paskirties pastatams“.

Atsižvelgdami į pirmiau nurodytą teisinį reguliavimą, ir į tai, kad Statybos įstatymas ir statybos techniniai reglamentai nenumato prievolės projektuojamame A++ energinio naudingumo klasės pastate suprojektuoti mechaninio vėdinimo su rekuperacija sistemą, manome, kad tuo atveju, kai tokią vėdinimo sistemą yra numatoma įrengti pagal projekto sprendinius (nustatytus vadovaujantis projektavimo sutartimi ir projektavimo užduotimi), rekuperatoriaus naudingumo koeficientas turi būti ne mažesnis už 0,80, o rekuperatoriaus ventiliatorių naudojamas elektros energijos kiekis neturi viršyti 0,45 Wh/m³. 

Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23