Kokiais energinio naudingumo parametrais vadovautis vykdant statybą (2019-03-21)?
KLAUSIMAS
Prašau išaiškinti kokiais energetinio naudingumo parametrais vadovautis statant gyvenamąjį namą A+ klasės, kuriam statybos leidimas išduotas 2018 metų pavasarį. Nuo 2019m vasario 1d. padidinus pastatų atitvarų šilumos perdavimo koeficientus, naujiems statomiems pastatams yra reikalingi mažesnis termoizoliacinis sluoksnis, vadinasi ir statybos kaštai taip pat sumažėja. Paaiškinkite ar turint statybos leidimą, kuris yra gautas 2018 metais galima taikyti A+ klasės parametrus galiojančius nuo 2019 m.vasario? ar būtina parengti projekto A laidą, su perkaičiuotais ilginių šilumos tiltelių skaičiavimus, kurie atitiktų šios dienos reikalavimus? Ar būtinai statytojas turi vadovautis tuo metu galiojusiais parametrais ir statyti namą brangiau, nei tai darytų nuo 2019m vasario? ar priduodant pastatą vertinama bus pagal galiojusius statybos leidimo gavimo dieną esamus reikalavimus?
ATSAKYMAS (2019-03-21, Nr. (9.12)- 2D-3835)
Paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Informuojame, kad baudžiamojoje ir administracinėje teisės šakose yra įtvirtinta taisyklė – pagerinantis subjektų padėtį įstatymas savo pobūdžiu turi grįžtamąją galią (toliau – taisyklė). Tai reiškia, kad po statybą leidžiančio dokumento išdavimo įsigaliojusios statybos techninio reglamento STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“ (toliau - STR 2.01.02:2016) nuostatos, palengvinančios subjektų padėtį, vadovaujantis nurodyta taisykle, gali būti taikomos.
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 18 straipsnio 7 dalies 3 punktu, rangovas (o kai statybos darbai vykdomi ūkio būdu, vadovaujantis šio straipsnio 9 dalimi, ir statytojas) privalo vykdyti statybos darbus pagal statinio projektą.
Statybos techninio reglamento STR1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ (toliau - STR1.04.04:2017) 42 punkte nustatyta, kad projektas keičiamas papildomos sutarties su projektuotoju ir statytojo patvirtintos papildomos techninės užduoties pagrindu. Projekto keitimus ir (ar) papildymus atlieka projektą parengęs projektuotojas, parengiant naujos laidos projekto sprendinių dokumentą (-us).
Atsižvelgdami į pirmiau nurodytas teisės aktų nuostatas, manome, kad norint statyti statinį pagal naujai įsigaliojusius STR 2.01.02:2016 reikalavimus, turi būti keičiamas statinio projektas, pagal STR1.04.04:2017 reikalavimus.
Vadovaujantis Statybos įstatymo 28 straipsnio 1 ir 2 dalių nuostatomis, priklausomai nuo gyvenamojo namo tipo (vieno buto, dviejų butų ar daugiabutis), galimos tokios statybos užbaigimo procedūros: statybos užbaigimo komisija surašo statybos užbaigimo aktą arba statytojas ar jo teises ir pareigas perėmęs asmuo surašo deklaraciją apie statybos užbaigimą, ją patvirtinant ir įregistruojant Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos.
Pagal statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 68 ir 97 punktų nuostatas, statybos užbaigimo procedūrų metu, tiek surašant statybos užbaigimo aktą, tiek deklaracijos apie statybos užbaigimą tvirtinimo metu, be kita ko, tikrinama statinio atitiktis statinio projekto sprendiniams.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23