Įmoka už savavališkos statybos įteisinimą (2021-10-05)
KLAUSIMAS
Prašome pateikti išaiškinimus ir atsakyti į toliau nurodomus klausimus:
1) Ar Statybos inspekcija, surašydama savavališkos statybos aktą ir duodama privalomąjį nurodymą dėl savavališkos statybos padarinių šalinimo, nesuteikiant Statytojui galimybės teisės aktų nustatyta tvarka įteisinti savavališką statybą ir gauti SLD, nepažeidžia TPSVPĮ 14 straipsnio 2 dalies reikalavimų?
2) Ar situacijoje, kuomet Statytojas prašymą dėl SLD išdavimo pateikia nurodydamas, kad jam nėra surašytas savavališkos statybos aktas, nors aktas faktiškai yra surašytas, tačiau Statytojas prašymo pateikimo metu apie tai dar nėra informuotas, sudaro pagrindą taikyti Statybos įstatymo 1 priedo 12 punkto nuostatą dėl įmokos už savavališkos statybos įteisinimą dydžio mažinimo iki 50 procentų?
ATSAKYMAS (2021-10-05, (9.12)2D-16770)
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) 2021-09-15 gavo Jūsų 2021-08-26 paklausimą, kurį persiuntė Aplinkos ministerija, pavesdama Inspekcijai pateikti Jums atsakymą.
Atsakydami pagal Inspekcijos kompetenciją, informuojame, kad pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal paklausėjo pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Inspekcijos konsultacijos turinys.
Taip pat informuojame, kad Inspekcija konsultacijas teikia vadovaudamasi Asmenų konsultavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos taisyklių, patvirtintų Inspekcijos viršininko 2017 m. lapkričio 30 d. įsakymu Nr. 1V-160, (toliau – Konsultavimo taisyklės) nustatyta tvarka. Pagal Konsultavimo taisyklių 4.1 punktą, konsultacija yra žodinis ar rašytinis atsakymas į asmens paklausime pateiktą (-us) klausimą (-us) teritorijų planavimo ir statybos valstybinę priežiūrą reglamentuojančių ir su jais susijusių teisės aktų nuostatų taikymo klausimais. Konsultavimo taisyklės nenumato konkrečių situacijų nagrinėjimo, vertinamojo pobūdžio išvadų teikimo. Todėl pateikiame tik su paklausime nurodyta situacija susijusį teisinį reguliavimą ir nuomonę dėl jo taikymo.
Lietuvos Respublikos statybos įstatymo (toliau – Įstatymas) 27 straipsnio 19 dalyje įtvirtinta, kad, jeigu asmuo, siekiantis gauti statybą leidžiantį dokumentą (toliau – SLD), prašyme ar su prašymu pateiktuose dokumentuose nurodo, kad atliko savavališkus statybos darbus, dėl kurių nėra surašytas savavališkos statybos aktas, SLD išdavimo procedūros nestabdomos ir, asmeniui sumokėjus įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, atliekamos šiame straipsnyje nustatyta tvarka. Inspekcija apie tokį prašymą informuojama per 3 darbo dienas nuo jo gavimo.
Kaip nurodyta Įstatymo 27 straipsnio 5 dalies 17 punkte, savavališkos statybos atveju kartu su prašymu išduoti SLD pateikiamas dokumentas, patvirtinantis nurodytos įmokos už savavališkos statybos įteisinimą šio įstatymo 1 priede sumokėjimą, ir dokumentai, pagrindžiantys šios įmokos apskaičiavimo dydį.
Įstatymo 1 priedo 12 punkte nustatyta, kad asmenims, prašyme išduoti SLD nurodžiusiems, kad jie atliko savavališkos statybos darbus, dėl kurių prašymo išduoti SLD pateikimo metu nėra surašytas savavališkos statybos aktas, šiame priede nustatyta tvarka apskaičiuota įmoka mažinama 50 procentų.
Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo (toliau –TPSVPĮ) 14 straipsnio, reglamentuojančio savavališkos statybos padarinių šalinimą, 2 dalyje nurodyta:
„2. Inspekcijos pareigūnas per 10 darbo dienų nuo savavališkos statybos akto surašymo dienos pateikia šio straipsnio 1 dalyje nurodytam asmeniui privalomąjį nurodymą dėl savavališkos statybos padarinių pašalinimo. Privalomajame nurodyme nurodoma, kad asmuo turi teisę teisės aktų nustatyta tvarka parengti projektinę dokumentaciją ir, sumokėjęs Statybos įstatymo 1 priede nustatytą įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, gauti statybą leidžiantį dokumentą, šalinantį savavališkos statybos padarinius, tais atvejais, kai žemės sklype (teritorijoje), kuriame (kurioje) nustatyta savavališka statyba, tokios paskirties naujo statinio statyba yra galima arba tokie šio statinio rekonstravimo, remonto ar griovimo darbai yra galimi pagal galiojančius detaliuosius planus ar žemės valdos projektus (jeigu jie privalomi), taip pat bendruosius planus ar specialiojo teritorijų planavimo dokumentus ir tokia statyba neprieštarauja imperatyviems aplinkos apsaugos, paveldosaugos, saugomų teritorijų apsaugos teisės aktų reikalavimams.Taip pat asmeniui nurodoma vienu iš šių būdų pašalinti savavališkos statybos padarinius:
1) nugriauti statinį ir sutvarkyti statybvietę;
2) išardyti savavališkai pastatytas (įrengtas, sumontuotas ir pan.) ar perstatytas statinio dalis ir, jeigu būtina, sutvarkyti statybvietę;
3) atstatyti (atkurti) nugriautą kultūros paveldo statinį (išardytas jo dalis) ir, jeigu būtina, sutvarkyti statybvietę;
4) atstatyti nugriautą statinį ar išardytas statinio dalis, jeigu dėl statinio nugriovimo ar jo dalių išardymo buvo pažeistas viešasis interesas, ir, jeigu būtina, sutvarkyti statybvietę“.
Inspekcijos viršininko 2016 m. lapkričio 16 d. įsakymu Nr. 1V-136 „Dėl Privalomojo nurodymo pašalinti savavališkos statybos padarinius rekvizitų patvirtinimo“ patvirtintoje Privalomojo nurodymo pašalinti savavališkos statybos padarinius formoje nurodyta, jog „TPSVPĮ 14 straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad asmenys turi teisę teisės aktų nustatyta tvarka parengti statinio projektą ir, sumokėję Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 1 priede nustatytą įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, gauti statybą leidžiantį dokumentą tais atvejais, kai žemės sklype (teritorijoje), kuriame (kurioje) yra savavališka statyba, tokios paskirties naujo statinio statyba yra galima arba tokie šio statinio rekonstravimo, remonto ar griovimo darbai yra galimi pagal galiojančius detaliuosius planus ar žemės valdos projektus (jeigu jie privalomi), taip pat bendruosius planus ar specialiojo teritorijų planavimo dokumentus ir tokia statyba neprieštarauja imperatyviems aplinkos apsaugos, paveldosaugos, saugomų teritorijų apsaugos teisės aktų reikalavimams“.
Atkreiptinas dėmesys į Įstatymo 27 straipsnio 16 dalies 1 punkto nuostatą, kad šiame straipsnyje nurodytos SLD išdavimo procedūros neatliekamos ir SLD neišduodamas, jeigu iš Inspekcijos gauta informacija, kad žemės sklype (ar žemės sklypo dalyje, jeigu žemės sklypą nuosavybės ar kita teise valdo keli asmenys), dėl kurio prašoma išduoti SLD, yra nustatytas savavališkos statybos faktas ir savavališkos statybos padariniai teisės aktų nustatyta tvarka nepašalinti. Tokiu atveju gali būti išduodamas SLD tik su savavališkos statybos padarinių šalinimu susijusiems statybos darbams atlikti.
Pagal Įstatymo nuostatas, reglamentuojančias SLD išdavimą, detalizuojančio statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 13 punktą, užregistravęs prašymą išduoti SLD savivaldybės administracijos įgaliotas valstybės tarnautojas, be kita ko, patikrina, ar gauta Įstatymo 27 straipsnio 16 dalies 1 punkte nurodytos informacijos ir, jei tokios informacijos yra ir prašyme nurodyti ne su savavališkos statybos padarinių šalinimu susiję statybos darbai (statiniai), prašymo pateikėjas apie tai, kad jo prašymas dėl šios priežasties nepriimamas per ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo prašymo užregistravimo informuojamas per IS „Infostatyba“.
Atsižvelgdami į tai, kas išdėstyta, ir sistemiškai vertindami teisės aktų nuostatas dėl atsakomybės už teisės aktų pažeidimus, įstatymų suteiktą galimybę įteisinti savavališką statybą gaunant SLD ir tokiu būdu pašalinant savavališkos statybos parinius, dėl Jūsų klausimų manome, kad:
1) vykdant TPSVPĮ 14 straipsnio 2 dalies reikalavimą, privalomajame nurodyme statytojas aiškiai informuojamas apie jam įstatymų suteikiamą teisę įteisinti savavališką statybą TPSVPĮ 14 straipsnio 5 dalyje nustatytomis sąlygomis; taip pat privalomajame nurodyme nurodomi ir konkretūs būtini atlikti veiksmai – konkretūs statybos darbai, konkrečios ardytinos konstrukcijos ir pan., kuriuos būtų privaloma atlikti, jeigu tokia statyba negalima pagal galiojančius teritorijų planavimo dokumentus ar prieštarautų imperatyviems aplinkos apsaugos, paveldosaugos, saugomų teritorijų apsaugos teisės aktų reikalavimams arba statytojas nepageidautų gauti SLD;
2) savivaldybės administracijos įgaliotas valstybės tarnautojas, nagrinėdamas prašymą išduoti SLD, privalo patikrinti, ar žemės sklype, dėl kurio prašoma išduoti SLD, yra nustatytas savavališkos statybos faktas ir savavališkos statybos padariniai teisės aktų nustatyta tvarka nepašalinti (t. y., statytojo prašyme išduoti SLD esantis įrašas, kad jis atliko savavališkos statybos darbus, dėl kurių prašymo išduoti SLD pateikimo metu nėra surašytas savavališkos statybos aktas, nereiškia, kad savivaldybės administracijos tarnautojas neturi teisės patikrinti, ar žemės sklype nėra surašytas savavališkos statybos aktas). Todėl manome, kad, jeigu savivaldybės administracija nustato, jog statytojui siekiant įteisinti savavališką statybą prašymo išduoti SLD pateikimo metu yra surašytassavavališkos statybos aktas dėl šios statybos, Įstatymo 1 priedo 12 punkto nuostata netaikytina.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23