KLAUSIMAS

Prašome išaiškinimo dėl naujo projekto rengimo ir statybą leidžiančio dokumento gavimo nebaigtai statybai, kurios statybą leidžiantis dokumentas galioja.

 Leidimas statyti pastatą išduotas 2007-06-12 (galiojimas tuo metu buvo iki 2017-06-12). 2008-tieji metai užfiksuoti kaip statybos pabaigos metai ir nustatytas baigtumo procentas 26%. Nuo to laiko statyba buvo sustojusi. Statytojas 2020 m. liepos mėnesį pardavė nebaigtą statyti pastatą (26% baigtumo).  Naujasis pastato savininkas nori keisti pastato paskirtį, funkciją ir išvaizdą.

Ar galima, atlikus konstrukcijų ekspertizę, rengti visai naują projektą kitam projektuotojui ir pagal šį projektą gauti naują statybą leidžiantį dokumentą, ar tęsti statybą galima tik rengiant naują senojo projekto laidą?

ATSAKYMAS (2020-10-06, Nr. (9.12) - 2D-14245)

Atsakydami į Jūsų paklausimą, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

Statybos įstatymo 27 straipsnio 15 dalies paskutiniu sakiniu nustatyta, kad pasikeitus statytojui (užsakovui), statybos darbai ir statybos užbaigimo procedūros gali būti vykdomi pagal tą patį statybą leidžiantį dokumentą. Taigi, pasikeitus žemės sklypo ir statinio savininkui (statytojui), statybos leidimo perrašyti naujo savininko vardu nereikia, statyba gali būti tęsiama pagal tą patį statybą leidžiantį dokumentą.

Statybos įstatymo 2 straipsnio 11 dalyje apibrėžta, kad esminiai statinio projekto sprendiniai yra statinio projekto sprendiniai, kuriais nustatoma statinio vieta sklype, statinio ar jo dalių paskirtis, statinio laikančiosios konstrukcijos ir jų išdėstymas, statinio išorės matmenys (aukštis, ilgis, plotis ir pan.) ir įgyvendinami specialieji saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimai ir (ar) specialieji paveldosaugos reikalavimai.

Statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ (toliau - STR 1.05.01:2017) 48 nustatyta, kad pakeitus esminius statinio (statinio projekte suprojektuotų statinių, kuriuos norint statyti, rekonstruoti, remontuoti ar griauti privalomas statybą leidžiantis dokumentas) projekto sprendinius  ir norint tęsti statybą, privaloma gauti naują statybą leidžiantį dokumentą šio reglamento nustatyta tvarka, išskyrus atvejus, kai nepažeidžiant teritorijų planavimo dokumentų, statybą leidžiančių dokumentų, kitų teisės aktų, specialiųjų architektūros reikalavimų, specialiųjų saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimų, specialiųjų paveldosaugos reikalavimų ir esminių statinio reikalavimų:

„48.1. laikančiosios konstrukcijos keičiamos į ne blogesnes savybes turinčias konstrukcijas;

48.2. dėl objektyvių priežasčių (nenumatytų aplinkybių, kliūčių) keičiama inžinerinio tinklo ar susisiekimo komunikacijos trasa ar jos dalis ir dėl to keičiasi inžinerinio tinklo ar susisiekimo komunikacijos ilgis;

48.3. iki 1 m keičiama statinio vieta žemės sklype (teritorijoje);

48.4. iki 1 m didinami statinio išorės matmenys;

48.5. mažinami statinio išorės matmenys.“.

Atsižvelgdami į tai kas išdėstyta, informuojame, kad keičiant pastato paskirtį ir kitus esminius statinio projekto sprendinius, kurie nepatenka į STR 1.05.01:2017  48 punkte nurodytas išimtis ir norint tęsti statybą, privaloma gauti naują statybą leidžiantį dokumentą.

Statybos techninio reglamento STR1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ 42 punkte nustatyta:

„42. Projektas keičiamas papildomos sutarties su projektuotoju ir statytojo patvirtintos papildomos techninės užduoties pagrindu. Projekto keitimus ir (ar) papildymus atlieka projektą parengęs projektuotojas, parengiant naujos laidos projektą ar projekto sprendinių dokumentą (-us).

Kai po statybą leidžiančio dokumento išdavimo keičiami Statybos įstatymo 2 straipsnio 11 dalyje nurodyti esminiai projekto sprendiniai ir norint tęsti statybą privaloma gauti naują statybą leidžiantį dokumentą [5.39], turi būti rengiamas naujos laidos projektas.<...>“.

Statybos techninio reglamento STR1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ 43 punkte nustatyta, kad kai po statybą leidžiančio dokumento išdavimo keičiami Statybos įstatymo 2 straipsnio 11 dalyje nurodyti esminiai projekto sprendiniai ir rengiamas naujos laidos projektas, turi būti atlikta pakeisto projekto ekspertizė, pakeistas projektas patvirtintas, pakeistam projektui gautas naujas statybą leidžiantis dokumentas.

Atsižvelgdami į tai kas išdėstyta, manome, kad norint tęsti naujo statinio statybą pakeitus esminius statinio projekto sprendinius, kuriai privalomas naujas statybą leidžiantis dokumentas, reikalinga keisti esamą statinio projektą (išleidžiant naują projekto laidą) ir gauti naują statybą leidžiantį dokumentą. Projekto keitimus ir (ar) papildymus atlieka projektą parengęs projektuotojas, parengiant naujos laidos projektą.

Papildomai informuojame, kad vadovaujantis Statybos įstatymo 39 straipsnio 1 dalimi, išardytas Nekilnojamojo turto registre registruotas nebaigtas statyti ar rekonstruoti ypatingasis ar neypatingasis statinys gali būti išregistruotas iš Nekilnojamojo turto registro Inspekcijos išduotos pažymos apie tai, kad nebaigtas statyti ar rekonstruoti statinys nugriautas, pagrindu. Nebaigto statyti statinio išardymui rengti (keisti) projektą neprivaloma. Atsižvelgiant į tai, kad Statybos įstatymo 2 straipsnio 26 dalyje naujo statinio statyba apibrėžiama kaip statyba, kurios tikslas – statinių neužimtame žemės paviršiaus plote pastatyti statinį, atstatyti visiškai sugriuvusį, sunaikintą, nugriautą statinį, manome, kad norint Nekilnojamojo turto registre įregistruoto statinio (jo dalies) vietoje statyti naują statinį, reikalinga pirmiau išregistruoti esamą statinį iš Nekilnojamojo turto registro Statybos įstatymo 39 straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka. Tuomet statinių neužimtame žemės plote galima projektuoti ir statyti naują statinį. Šiuo atveju projektuotoją statytojas gali pasirinkti savo nuožiūra arba pasirinkti kitus statinio projektavimo organizavimo būdus, kurie neprieštarautų Lietuvos Respublikos įstatymams ir kitiems teisės aktams, nes tokią teisę jam suteikia Statybos įstatymo 14 straipsnio 2 dalies 1 punktas.

Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23