Ar nustatomos apsaugos zonos įvadiniams inžineriniams tinklams (2021-02- 05)
KLAUSIMAS
Projektuojamas gyvenamas namas, kuriam projektuojami įvadiniai prisijungimo vandentiekio ir buitinių bei lietaus nuotekų tinklai, kurie prijungiami prie centralizuotų vandentiekio ir buitinių, paviršinių nuotekų tvarkymo tinklų.
Klausimai:
1. Ar reikia (savo sklypo ribose) projektuojamiems įvadiniams vandentiekio ir nuotekų tinklams (I gr. Nesudėtingi statiniai, kuriems statybos leidimo nereikia) nustatyti (pažymėti) apsaugos zonas, kai nėra vykdoma jokia ūkinė veikla, o statytojas yra tik vartotojas?
2. Ar gyvenamojo namo įvadiniai vandentiekio ir buitinių nuotekų tinklai priskiriami paminėtų Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 42 straipsnyje „Vandens tiekimo ir nuotekų, paviršinių nuotekų tvarkymo vamzdynų“ kategorijai, rūšiai? Ar šio įstatymo straipsnis taikytinas projektuojamiems įvadiniams prisijungimo tinklams, kai statytojas yra tik vartotojas.
3. Jeigu, gyvenamojo namo prisijungimo įvadiniams tinklams reikia nustatyti (pažymėti) apsaugos zonas ir, jeigu, šios apsaugos zonos patenka į gretimo sklypo ribas, ar reikia gauti gretimo sklypo savininko sutikimo, nes, galimai, būtų pažeisti jo interesai (negalės statyti tvoros, įsirengti želdinius šioje teritorijoje ir pan.)? Nes vadovaujantis STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas" 7 priede nustatyti atvejai, kada privalomi besiribojančių žemės sklypų (teritorijų) savininkų ar valdytojų rašytiniai sutikimai: 7 priedo 3-iame punkte nurodyta, kad tai prieštarautų prieš tai paminėtoms situacijoms.
4. Kai pildomas prašymas statybą leidžiančiam dokumentui gauti, IS „Infostatybos“ pridedamų dokumentų skyriuje “Sanitarinės apsaugos zonos ribų planas arba kitas brėžinys, kuriame pažymėtos sanitarinių apsaugos zonų ribos” yra pateiktas paaiškinimas, kokiems statiniams reikia nustatyti apsaugos zonų ribas, t.y. . Ar reikia šį paminėtą skyrių užpildyti, kai projektuojami inžineriniai prisijungimo tinklai (elektros, vandentiekio, buitinių ir lietaus nuotekų įvadiniai tinklai) gyvenamam namui?
ATSAKYMAS (2021-02-05, Nr. (9.12)-2D-1881)
Atsakydami į gautus du tokio pat turinio Jūsų paklausimus pagal Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) kompetenciją, informuojame, kad paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal paklausėjo pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Inspekcijos konsultacijos turinys.
Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo (toliau – SŽNS įstatymas)41 ir 42 straipsniuose reglamentuotos vandens tiekimo ir nuotekų, paviršinių nuotekų tvarkymo infrastruktūros apsaugos zonos ir jų dydžiai.
Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo 3 straipsnio 27 dalyje nustatyta, kad nuotekų tvarkymo infrastruktūra – statinių, įrenginių ir komunikacijų kompleksas, atskiros komplekso dalys, skirtos nuotekoms surinkti, laikyti, transportuoti, valyti, tirti ir jų apskaitai tvarkyti. Ši sąvoka neapima vartotojams ir abonentams nuosavybės teise priklausančios ar kitaip valdomos ir (arba) naudojamos nuotekų tvarkymo infrastruktūros.
Atkreipiame dėmesį, kad statybos techninio reglamento STR 2.02.09:2005 „Vienbučiai ir dvibučiai gyvenamieji pastatai“ (toliau – STR 2.02.09:2005) 2 priede nustatyti mažiausi leistini sanitariniai atstumai (m) tarp statinių atsižvelgiant į jų paskirtį. Pvz., šio priedo 3-5 punktuose nurodyta, kad: vandentiekio įvadas į namą turi būti tiesiamas ne arčiau kaip 5 m nuo tvarto, mėšlidės, kompostavimo aikštelės, nuotekų kaupimo rezervuaro, lauko tualeto, 7 m – nuo vietinės nuotekų valyklos; nuotekų tinklai turi būti tiesiami ne arčiau kaip 10 m nuo šachtinio šulinio; kai vietinė nuotekų valykla ir nuotekų kaupimo rezervuaras, lauko tualetas yra vienbučio (vieno buto) gyvenamojo pastato priklausiniai, atstumas nuo vienbučio (vieno buto) gyvenamojo pastato iki vietinės nuotekų valyklos, nuotekų kaupimo rezervuaro ar lauko tualeto nenormuojamas, jei kiti teisės aktai nenustato kitaip.
Statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ (toliau – STR 1.05.01:2017) 7 priede nurodyta, kad rašytiniai besiribojančių žemės sklypų (teritorijų) savininkų ar valdytojų sutikimai (susitarimai) privalomi statant stogo neturinčius inžinerinius statinius, inžinerinius tinklus ar susisiekimo komunikacijas, išskyrus nurodytus šio priedo 1 punkte, arčiau kaip 1 m atstumu nuo sklypo ribos.
Atsižvelgdami į tai, kas išdėstyta, teikiame nuomonę dėl Jūsų klausimų.
1-2. Paklausime minimiems prisijungimo įvadiniams tinklams – vartotojams ir abonentams nuosavybės teise priklausantiems ar kitaip valdomiems ir (arba) naudojamiems vandens tiekimo ir nuotekų, paviršinių nuotekų tvarkymo vamzdynams SŽNSĮ 41 ir 42 straipsnių nuostatos netaikomos ir apsaugos zonos nenustatomos, tačiau, manome, kad privalo būti išlaikomi mažiausi leistini sanitariniai atstumai tarp statinių atsižvelgiant į jų paskirtį pagal STR 2.02.09:2005 2 priedą.
3. Besiribojančių žemės sklypų (teritorijų) savininkų ar valdytojų rašytiniai sutikimai (susitarimai) paklausime nurodytos situacijos atveju privalomi tik statant inžinerinius tinklus arčiau kaip 1 m atstumu nuo sklypo ribos (STR 1.05.01:2017 7 priedo 3 p.).
4. Kai projektuojami gyvenamojo namo prisijungimo inžineriniai tinklai (elektros, vandentiekio, buitinių ir lietaus nuotekų įvadiniai tinklai), nustatomi mažiausi leistini sanitariniai atstumai tarp statinių atsižvelgiant į jų paskirtį, bet ne sanitarinės apsaugos zonos. Šiuo atveju pridedamų dokumentų skyrius „Sanitarinės apsaugos zonos ribų planas arba kitas brėžinys, kuriame pažymėtos sanitarinių apsaugos zonų ribos“ neaktualus ir nepildomas.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23