Ar patalpos gali būti naudojamos ne pagal paskirtį (2019-03-13)?
KLAUSIMAS
Namas, esantis ***** mieste, adresu *****, yra gyvenamasis. Jame yra 9 butai. Pagal Nekilnojamojo turto registro centrinio banko ***** duomenis nekilnojamojo daikto gyvenamojo patalpa – Butas/patalpa – Butas (unikalus Nr. *****) adresu ******. Nekilnojamojo daikto pagrindinė naudojimo paskirtis – gyvenamoji. Tačiau ****** bute Nr.* yra įrengta kelionių agentūra „******“, ten vykdoma komercinė veikla.
Prašau atsakyti man, ar gali būti gyvenamose patalpose , kai patalpų paskirtis nepakeista, vykdoma komercinė veikla, įsteigta kelionių agentūra?
Prašau nurodyti man norminį aktą, pagal kurį galima vykdyti komercinę veiklą gyvenamose patalpose, nepakeitus paskirties į komercinę paskirtį.
Prašau atsakyti man, ar gali būti reklaminės iškabos ant gyvenamojo namo? Prašau nurodyti man norminį aktą, pagal kurį tai leidžiama daryti.
ATSAKYMAS (2019-03-13, Nr. (9.12)- 2D-3446)
Paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.
Gyvenamosios paskirties pastatų ar jo patalpų ir negyvenamosios paskirties pastatų ar jo patalpų naudojimo ne pagal paskirtį reikalavimus nustato Statinio (jo patalpų) naudojimo ne pagal paskirtį atvejų ir tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. spalio 12 d. nutarimu Nr. 1178 (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. sausio 24 d. nutarimo Nr. 85 redakcija) (https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.8B3FD1B66099/LlrMhbPbLt).
Reklamos naudojimo tvarką nustato Reklamos įstatymas (https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.303FC0152D04/YMqoxzVbjT).
Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriuje, patvirtintame Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2007 m. spalio 31 d. įsakymu Nr. DĮ-226, nustatyta toks ekonominės veiklos klasifikavimas „N“ – administracinė ir aptarnavimo veikla, tame tarpe N79.11– Kelionių agentūrų veikla.
Informuojame, kad Statinio (jo patalpų) naudojimo ne pagal paskirtį atvejų ir tvarkos apraše nėra nustatyta galimybė daugiabučio namo atskiru nekilnojamojo turto objektu suformuotose gyvenamosiose patalpose, nepakeitus paskirties, neįrengus papildomo įėjimo, nedarant žalos bendrosios dalinės nuosavybės teise priklausančiam turtui (jei jis yra) ir gyvenamajai aplinkai, nepažeidžiant trečiųjų asmenų gyvenimo ir veiklos sąlygų, vykdyti N79.11 Kelionių agentūrų veiklą.
Reklamos įstatymo 12 straipsnio Išorinės reklamos įrengimo reikalavimai 1 dalies 4 punkte nustatyta, kad draudžiama įrengti išorinę reklamą ant daugiabučių gyvenamųjų namų butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės teise valdomų bendrojo naudojimo objektų, – neturint šių namų butų ir kitų patalpų savininkų sprendimo dėl sutikimo įrengti išorinę reklamą, priimto Civilinio kodekso 4.85 straipsnyje nustatyta tvarka, išskyrus atvejus, kai ant daugiabučiame gyvenamajame name esančių reklamos davėjo nuosavybės teise ar kitais teisėtais pagrindais valdomų negyvenamosios paskirties patalpų, kuriose yra jo buveinė arba prekybos ar paslaugų teikimo vieta, išorinės sienos, kuri yra bendrojo naudojimo objektas, įrengiama iškaba, kuriai nenaudojamas apšvietimas. Šiais atvejais laikoma, kad butų ir kitų patalpų savininkų sprendimas dėl sutikimo įrengti iškabą priimtas, kai gauta butų ir kitų patalpų savininkų susirinkime ar raštu balsavusių butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma, bet ne mažiau kaip 1/4 visų butų ir kitų patalpų savininkų balsų, o kai ši išorinė siena pagal butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos, jungtinės veiklos sutarties dalyvių arba bendrojo naudojimo objektų administratoriaus sudarytą bendrojo naudojimo objektų sąrašą naudojama tenkinti ne viso daugiabučio gyvenamojo namo, o tik atskiroje jo dalyje esančių butų ir kitų patalpų savininkų poreikius, – ne mažiau kaip 1/4 tos dalies butų ir kitų patalpų savininkų balsų.
Atkreipiame dėmesį, kad Statybos įstatymo 47 straipsnio 1 dalies 1 punkte nustatyta, kad statinių naudotojai privalo naudoti statinį (jo patalpas) pagal paskirtį, išskyrus Vyriausybės nustatytus atvejus ir tvarką, o 49 straipsnyje nustatyta, kad:
„1. Statinių naudojimo priežiūrą atlieka šie viešojo administravimo subjektai:
1) energetikos objektų – Valstybinė energetikos inspekcija prie Energetikos ministerijos pagal Energetikos ministerijos nustatytą tvarką;
2) susisiekimo komunikacijų ir su jomis susijusių kitų inžinerinių statinių, taip pat hidrotechnikos statinių Baltijos jūroje ir vidaus vandens telkiniuose – Susisiekimo ministerija ir (ar) jos įgaliotos organizacijos (išskyrus susisiekimo komunikacijas, kurios nepriklauso jos valdymo sričiai) pagal Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintą sąrašą;
3) statinių, nenurodytų šio straipsnio 1 dalies 1, 2 punktuose, – savivaldybių administracijos;
4) <...>.
2. Statinių naudojimo priežiūrą atliekantys viešojo administravimo subjektai tikrina, kaip statinių naudotojai vykdo šio įstatymo ir kitų Lietuvos Respublikos įstatymų bei teisės aktų nustatytus statinių techninės priežiūros ir naudojimo bei statinių saugos reikalavimus.“.
Informuojame, kad Vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 21 dalyje yra nustatyta savivaldybių administracijų savarankiškoji funkcija – statinių naudojimo priežiūra įstatymų nustatyta tvarka.
Taip pat informuojame, kad Reklamos įstatymo 12 straipsnio 7 dalyje nustatyta, kad leidimus įrengti reklamą išduoda savivaldybės, kurios teritorijoje įrengiama išorinė reklama, vykdomoji institucija.
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23