Ar reikia rengti detaliojo plano keitimo (koregavimo) dokumentą, jeigu bus atliekami tik statinio paprastojo remonto darbai, nekeičiant teritorijos naudojimo reglamento. (2020-07-29)
KLAUSIMAS
Žemės sklype šiuo metu yra įregistruoti pastatai (i) pastatas – viešbutis, (ii) pastatas kavinė baras. Šie pastatai tokie, kokie šiuo metu yra, sukurti rekonstrukcijos būdu (abiejų pastatų rekonstrukcija pradėta 1999 metais ir baigta 2007 metais. Abu pastatai buvo pripažinti tinkamas naudoti 2007 metais statinio pripažinimo tinkamu naudoti aktu.
Statytojas siekia atlikti teisėtai rekonstruotų ir įregistruotų pastatų paprastojo remonto darbus, o būtent:
(i) Sujungti pastatus;
(ii) Pakeisti sujungto pastato – viešbučio paskirtį į prekybos paskirties;
(iii) Atlikti kitus paprastojo remonto darbus
Taigi statytojas ketina pastatuose atlikti tik paprastojo remonto darbus: sujunti šiuos pastatus ir pakeisti sujungtų pastatų paskirtį į prekybos paskirties. Tokia pastatų paskirtis yra leidžiama pagal teritorijų planavimo dokumentus (tiek bendrąjį planą, tiek detalųjį planą). Statytojas neketina atlikti jokių Statytojas neketina atlikti jokių darbų, kurie keistų nustatytus teritorijų naudojimo reglamentus: nebus keičiamas pastato aukštis, tūris, užstatytas plotas, t. y. visi statytojo planuojami atlikti darbai atitinka paprastojo remonto sąvoką.
Teritorijų planavimo įstatymo 17 str. 1 d. numatyta, jog Detalieji planai rengiami savivaldybės lygmens ar vietovės lygmens, jeigu jie parengti, bendruosiuose planuose nustatytose urbanizuotose ir urbanizuojamose teritorijose, kai numatomas teritorijos vystymas ir (ar) kai urbanizuotose ir urbanizuojamose teritorijose keičiamas teritorijos naudojimo reglamentas. Teritorijų planavimo įstatymo 2 str. 22 d. Teritorijos naudojimo reglamentas – vietovės lygmens kompleksinio teritorijų planavimo dokumentų sprendiniuose nustatyta teritorijos naudojimo ir apsaugos nuostatų, veiklos teritorijoje plėtojimo reikalavimų ir apribojimų visuma.
Prašome paaiškinti, ar statytojui
Ar statytojui ketinant atlikti tik paprastojo remonto darbus reikia rengti detaliojo plano keitimo (koregavimo) dokumentą, jeigu bus atliekami tik paprastojo remonto darbai nekeičiant teritorijos naudojimo reglamento (aukščio, užstatymo tankumo, užstatymo intensyvumo, naudojimo būdo).
ATSAKYMAS (2020-07-29, Nr. 2D-10255)
Atsakydami į Jūsų paklausimą pagal Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) kompetenciją, informuojame, kad pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal paklausėjo pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Inspekcijos konsultacijos turinys.
Vadovaudamiesi galiojančiais teisės aktais, teikiame nuomonę dėl Jūsų klausimo „Ar statytojui ketinant atlikti tik paprastojo remonto darbus reikia rengti detaliojo plano keitimo (koregavimo) dokumentą, jeigu bus atliekami tik paprastojo remonto darbai nekeičiant teritorijos naudojimo reglamento (aukščio, užstatymo tankio, užstatymo intensyvumo, naudojimo būdo)“, atsižvelgdami į paklausime nurodytą aplinkybę, jog bus keičiama pastato paskirtis.
Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymo (toliau – TPĮ) 17 str. 2 d. nustatyta, kad detalieji planai galioja neterminuotai arba tol, kol parengiami ir patvirtinami juos keičiantys to paties lygmens teritorijų planavimo dokumentai. Pagal TPĮ 2 str. 28 d., teritorijų planavimo dokumento sprendinys – grafiškai ir raštu išreikštas teritorijų planavimo uždavinių sprendimo rezultatas.
TPĮ 4 str. 5 d. įtvirtinta, jog žemės valdytojai ir naudotojai vadovaujasi planuojamoje teritorijoje galiojančiais žemiausio lygmens kompleksinio teritorijų planavimo dokumentais, o neurbanizuotose ir neurbanizuojamose teritorijose – ir specialiojo teritorijų planavimo dokumentais, išskyrus šio straipsnio 6 dalyje nurodytus atvejus.
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2014-01-02 įsakymu Nr. D1-8 patvirtintų Kompleksinio teritorijų planavimo dokumentų rengimo taisyklių (toliau – Taisyklės) 332 p. nurodyta, kad galiojančiuose detaliuosiuose planuose, parengtuose pagal iki 2014 m. sausio 1 d. galiojusį teisinį reguliavimą, vartotų sąvokų turinys turi būti suvokiamas pagal tuo metu galiojusį teisinį reguliavimą.
Remiantis Taisyklių 314–315 p. nuostatomis, detalieji planai keičiami, kai savivaldybės administracijos direktorius nusprendžia iš esmės keisti detaliojo plano sprendinius arba kai planuojami keisti detaliojo plano sprendiniai susiję su visuomenės (viešuoju) interesu. Detaliojo plano sprendinių esmė keičiama, kai numatomiems detaliojo plano sprendiniams turi būti keičiami planavimo tikslai ir uždaviniai. Konkrečiu atveju planavimo organizatorius nusprendžia, ar detalusis planas turi būti keičiamas, ar jo sprendiniai gali būti koreguojami.
Kaip nurodyta TPĮ 19 str. 2 d. 2 p., detaliojo plano sprendiniams įgyvendinti išduodami statybą leidžiantys dokumentai (toliau – SLD) Statybos įstatymo nustatyta tvarka, kai žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektai yra neprivalomi.
Vadovaujantis Statybos įstatymo 27 str. 1 d. 6 p., keičiant ypatingojo ar neypatingojo pastato paskirtį, kai atliekami statinio paprastojo remonto darbai arba neatliekami jokie statybos darbai, privalomas SLD – leidimas pakeisti statinio ar jo dalies paskirtį. Statinio paskirties keitimo projektas rengiamas vadovaujantis Statybos įstatymo 24 str. 3 d. nurodytais privalomaisiais statinio projekto rengimo dokumentais, tarp jų – teritorijų planavimo dokumentais.
Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, manytina, kad rengiamas statinio projektas (šiuo atveju – statinio paskirties keitimo projektas), siekiant gauti SLD, neturi prieštarauti detaliojo plano sprendiniams (visoje apimtyje). Ar konkrečiu atveju detalusis planas turi būti keičiamas, ar jo sprendiniai gali būti koreguojami, sprendžia planavimo organizatorius.
Pažymėtina, kad remiantis Vietos savivaldos įstatymo 6 str. 19 p., teritorijų planavimas, savivaldybės bendrojo plano ar savivaldybės dalių bendrųjų planų ir detaliųjų planų sprendinių įgyvendinimas yra viena iš savarankiškųjų (Konstitucijos ir įstatymų nustatytų (priskirtų)) savivaldybių funkcijų. Įgyvendindamos šias funkcijas, savivaldybės turi Konstitucijos ir įstatymų nustatytą sprendimų iniciatyvos, jų priėmimo ir įgyvendinimo laisvę ir yra atsakingos už savarankiškųjų funkcijų atlikimą (5 str. 1 d. 1 p.).
Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.
Atnaujinimo data: 2023-09-23