KLAUSIMAS

Statybos techninio reglamento STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ 7.21 p. numatyta, kad kiti (sodų) paskirties pastatai – sodininkų bendrijose esantys pastatai (sodo namai ir kita) yra priskiriami prie negyvenamųjų pastatų.

Statybos įstatymo 2 str. 77d. nustatyta, kad statinio paskirtis – statinio viešajame registre (NTR) nurodytas statinio naudojimo tikslas (žmonėms gyventi, ūkinei komercinei ar kitai veiklai), kai statinys atitinka saugos ir jame planuojamos (atliekamos) veiklos (technologijos proceso) privalomus reikalavimus, nustatytus normatyviniuose statinio saugos ir paskirties dokumentuose.

Prašome paaiškinti, ar sodo namas gali būti naudojamas gyventi jame nuolat, ar toks naudojimo būdas nepažeidžia teisės aktų reikalavimų.

ATSAKYMAS (2019-03-04, Nr. (9.12)- 2D-2959)

Paklausime pateikti duomenys netikrinami, atsakymas rengiamas pagal pateiktus duomenis. Asmeniui papildomai pateikus informacijos apie konkrečias faktines aplinkybes, nenurodytas paklausime, gali pasikeisti ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija) konsultacijos turinys.

Sodininkų bendrijų įstatymo 2 straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad „sodo namas – nesudėtingas poilsiui skirtas statinys, esantis mėgėjų sodo sklype.“

Statybos techninio reglamento STR 1.01.03:2017„Statinių klasifikavimas“ 7.21 punkte nurodyta, kad sodo namai priskiriami negyvenamųjų kitos (sodų) paskirties pastatams.

Nekilnojamojo turto kadastro nuostatų 3 priede nustatyta, kad pastatai, esantys sodininkų bendrijose (sodo namai ir kita), yra priskiriami negyvenamosios paskirties pastatams.

Pagal statybos techninio reglamento STR 1.01.03:2017„Statinių klasifikavimas“ 6 punkto papunkčius ir Nekilnojamojo turto kadastro nuostatų 3 priedo 1 punkto papunkčius gyvenamosios paskirties pastatai yra skirti gyventi ir skirstomi į 4 pogrupius:

1) gyvenamoji (vieno buto pastatai);

2) gyvenamoji (dviejų butų pastatai);

3) gyvenamoji (trijų ir daugiau butų – daugiabučiai pastatai);

4) gyvenamoji (įvairioms socialinėms grupėms).

Statybos įstatymo 47 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad statinių naudotojai privalo naudoti statinį (jo patalpas) pagal paskirtį. Statybos įstatymo 49 straipsnio 1 dalies punktuose nurodyta, kad statinių naudojimo priežiūrą atlieka savivaldybių administracijos (išskyrus energetikos objektų bei susisiekimo komunikacijų ir su jomis susijusių kitų inžinerinių statinių, taip pat hidrotechnikos statinių Baltijos jūroje ir vidaus vandens telkiniuose).

Atsakydami į klausimą, manome, kad sodo namas yra poilsiui skirtas negyvenamasis kitos (sodų) paskirties pastatas, o nuolat gyventi galima pastatuose, kurie yra gyvenamosios paskirties.

Ši konsultacija pateikiama pagal jos pasirašymo dieną galiojusius teisės aktus ir negali būti laikoma Inspekcijos sprendimu konkrečioje situacijoje.

Atnaujinimo data: 2023-09-23